Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2014, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legion Maryi

Dziękczynienie i wołanie

Z udziałem ok. 7 tys. osób 12 i 13 września br. odbyła się 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi. – W Polsce jest 6 tys. legionistów aktywnych i 15 tys. członków wspierających. Ta pielgrzymka jest dziękczynieniem za obecność Legionu Maryi w Polsce, a jednocześnie jest wołaniem o pomoc naszej Matki, aby wspierała wszystkie wysiłki apostolskie – powiedział ks. Janusz Węgrzecki, kierownik duchowy LM w Polsce. 13 września Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic, a homilię wygłosił bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, obecny był również bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy Legionu Maryi. – Tegorocznej pielgrzymce Legionu Maryi towarzyszą okoliczności szczególne, w tym roku obchodzi on bowiem 125. rocznicę urodzin swego założyciela sługi Bożego Franka Duffa i 35-lecie istnienia w Kościele w Polsce – podkreślił w homilii bp Mariusz Leszczyński i zwrócił uwagę na fakt uznania Legionu Maryi przez Stolicę Apostolską w marcu br. za międzynarodowe stowarzyszenie kościelne.

Celnicy, finansiści i skarbowcy

Szacunek dla wspólnego dobra

Prymas Polski abp Wojciech Polak 13 września przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas 18. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP, która zgromadziła ok. 800 osób. Obecni byli także m.in.: ks. Marcin Iżycki, dziekan kapelanów Służby Celnej oraz ks. Henryk Drozd, były dziekan kapelanów Służby Celnej. – Waszym zadaniem, kochani pracownicy służb celnych, finansowych, skarbowych będzie również wychowywanie człowieka do odpowiedzialności, do szacunku dla wspólnego dobra, do uczciwości, do przejrzystości w relacjach z innymi, do takiego rozwoju również tego, co posiada, żeby nigdy nie zatracił tego, kim jest, swojego człowieczeństwa – mówił w homilii Prymas Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kombatanci Armii Krajowej i harcerze

Stanęli do apelu

Nieliczną już grupę starszych wiekiem mężczyzn i kobiet, weteranów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej 14 września zgromadziła po raz 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Kombatantów na Jasną Górę. We Mszy św. uczestniczyli kombatanci wraz z rodzinami oraz młodzieżą szkolną, a także uczestnicy 32. Pielgrzymki Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. płk Henryk Szarejko, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów.

Pielgrzymka Harcerzy ZHR trwała w dniach 12-14 września. Z młodzieżą przybyli: hm. Ewa Borkowska-Pastwa, przewodnicząca ZHR i ks. hm. Robert Mogiełka, kapelan naczelny ZHR.

Krótko

W dniach 12-14 września br. miały miejsce 58. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Przedstawicielom Ruchu towarzyszył, jak zawsze, o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, krajowy asystent Ruchu.

13 września Mszy św. dziękczynnej z racji jubileuszu 100-lecia istnienia Rodziny Świętego Pawła przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. Uroczystość stanowiła w Polsce centralny punkt obchodów wielkiego jubileuszu 100-lecia fundacji Rodziny Świętego Pawła, powołanej do istnienia przez bł. Jakuba Alberionego 20 sierpnia 1914 r.

14 września przybył na Jasną Górę ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen D. Mull z rodziną. Gości oprowadził po klasztorze o. Szymon Stefanowicz, paulin.

13 września w 32. Pielgrzymce Głuchych i Głuchoniemych przybyło ok. 1,5 tys. osób niesłyszących z ośrodków duszpasterskich z całej Polski. Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Zapowiedzi

29 września – Maturzyści Diecezji Pelplińskiej

2-5 października – Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

3 października – 6. Pielgrzymka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

4 października – 8. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej

4 października – 17. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi

4 października – 34. Pielgrzymka Prawników Polskich

4 października – Maturzyści Archidiecezji Przemyskiej

5 października – Odpust Matki Bożej Różańcowej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-09-23 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Treść projektu opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: od początku roku reżim wydalił 34 osób duchownych

2024-04-30 13:15

[ TEMATY ]

prześladowania

Nikaragua

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

34 katolickich osób duchownych musiało opuścić Nikaraguę w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r. z powodu prześladowań Kościoła katolickiego przez reżim Daniela Ortegi i Rosario Murillo. Informację tę podała na niezależnej stronie internetowej „Despacho 505” badaczka i aktywistka Martha Molina, która na bieżąco informuje o atakach na Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju.

Prawie wszystkie te osoby pełnią swoją posługę w innych krajach, głównie w Kostaryce i Stanach Zjednoczonych, a te, które są jeszcze seminarzystami, kontynuują formację poza Nikaraguą, wyjaśniła Molina, dodając, że jest świadoma sytuacji, ponieważ same ofiary skontaktowały się z nią, ale proszą o nieujawnianie ich tożsamości, ponieważ ich rodziny i członkowie ich zakonów pozostają w kraju. „Mam listę ze wszystkim, nazwiskami, parafiami i zgromadzeniami” - potwierdziła badaczka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję