Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ślad za lekarzami idą prawnicy

Chcą się odwołać do Boga, wykonując swój zawód

Prawnicy – podobnie jak środowisko lekarskie – upominają się o możliwość odwołania się do sumienia i Boga w swoim życiu zawodowym. Pod petycją do najwyższych władz Rzeczypospolitej o zmianę ustawodawstwa, która pozwoli im na składanie przysięgi z odwołaniem do Boga, podpisało się 630 prawników, aplikantów oraz studentów prawa. Wśród podpisanych są również nauczyciele akademiccy (m.in. prof. Andrzej Zoll, prof. Wacław Uruszczak, prof. Wojciech Dajczak), notariusze, adwokaci, radcowie prawni i komornicy. Prawnicy od starożytności należeli do trzech klasycznych tzw. professiones, czyli zawodów, przed których rozpoczęciem składało się publiczną przysięgę (oprócz nich byli to duchowni i właśnie lekarze, którzy składali słynną Przysięgę Hipokratesa). Przysięga ta miała stać na straży wartości przyświecających zawodowi. Łaciński termin „professio” pochodzi właśnie od składanej przysięgi zawodowej.

Reklama

W przeszłości ślubowanie prawnicze zawsze miało charakter religijny, jednak w okresie PRL jakiekolwiek przejawy religijnych odniesień zostały zlikwidowane. I mimo uchwalenia nowej Konstytucji RP, która wprowadza wolność sumienia oraz prezentowania przekonań religijnych, sytuacja ta nie została zmieniona w ustawach korporacyjnych. W obecnym stanie prawnym ślubowania zakończone słowami: „Tak mi dopomóż, Bóg” mogą składać tylko sędziowie i prokuratorzy, a zdecydowana większość prawników (adwokaci, radcowie prawni, komornicy i notariusze) jest pozbawiona tej możliwości. Stanowi to ewidentną niespójność systemu prawa i nie jest zgodne z art. 25 Konstytucji RP, który gwarantuje swobodę wyrażania poglądów religijnych w życiu publicznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podpisy pod petycją są nadal zbierane na stronie: www.petycja.arslegis.org.pl.

Wspólna inicjatywa polskich i niemieckich biskupów

Oświadczenie i modlitwa na półwiecze listu

Wspólna modlitwa w listopadzie 2015 r. na Jasnej Górze biskupów polskich i niemieckich o pokój dla świata i ducha pojednania oraz wspólne oświadczenie obu episkopatów – tak biskupi z Polski i Niemiec zamierzają uczcić 50. rocznicę wymiany listów, która zapoczątkowała proces pojednania między obu narodami.

Jak powiedział KAI abp Wiktor Skworc, współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów obu krajów, na spotkanie przybędzie z Niemiec Rada Stała tamtejszego Episkopatu, którą tworzą wszyscy biskupi diecezjalni. Grupa kontaktowa ustaliła na ostatnim zebraniu w Katowicach, że zaproponuje wydanie wspólnego oświadczenia dotyczącego zaangażowania Kościoła w obu krajach na rzecz ewangelizacji Europy i pojednania. Ostateczny temat nie został jeszcze uzgodniony – poinformował arcybiskup.

Metropolita katowicki zrelacjonował sprawę obchodów wydania przełomowego listu podczas obrad 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w Warszawie w dniach 10-11 czerwca br.

Reklama

List biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., zapraszający do udziału w obchodach milenium chrztu Polski, zawierał słynne dziś sformułowanie: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Choć odpowiedź Episkopatu Niemiec powszechnie uznano za nie w pełni satysfakcjonującą, wymiana listów stała się początkiem procesu pojednania między obu narodami. Do sławnego sformułowania odwoływano się później przy podobnych procesach.

Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ

Dar od ks. prof. Ludwika Grzebienia SJ

Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej weszło w posiadanie ważnych dokumentów. 14 maja br. dyrektor muzeum Dariusz Bździkot (sekretarz Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”), Roman Gurdak (członek Rady Programowej Fundacji) i Katarzyna Cesarz (kustosz muzeum) odebrali w Krakowie z rąk ks. prof. Ludwika Grzebienia SJ 35 teczek dokumentów, w tym jedną teczkę map i świadectw rodziny Kozłowieckich. Dokumenty i skany dokumentów z XVIII, XIX i XX wieku mają ogromną wartość. Ważny jest też fakt, że dokumentacja ta została przekazana Księdzu Profesorowi m.in. przez dr Zofię Kozłowiecką i s. Oktawię Kozłowiecką – bratanice kardynała oraz Juliana Franciszka Jachyrę-Cmolassowskiego z Kanady. – Przekazane przez ks. prof. Grzebienia, wieloletniego przyjaciela księdza kardynała, dokumenty i pamiątki ogromnie wzbogacą naszą wiedzę o rodzinie Kozłowieckich, a także wydatnie powiększą zasoby archiwum tej rodziny w muzeum w Hucie Komorowskiej. Do dokumentacji ks. Ludwik dołączył również swoją książkę pt. „Jezuici polscy w Australii”.

Katarzyna Cesarz

Cudzysłów

Mamy obowiązek zrozumieć wszystko, co da się zrozumieć. Dalej pozostaje już tylko wiara – wierzę, Boże, ponieważ powiedziałeś…

*

Płaćmy złotem modlitwy za kamienie nienawiści.

*

Zdaje się, że ludzkość przeoczyła największe zdarzenie w swych dziejach, że Ten, do którego tęskni i woła, już przyszedł, jest. Zdjął jarzmo niedające się udźwignąć, otworzył więzienia umysłów i serc, stał się Prawodawcą miłości.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W Piastowie w archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, pod hasłem: „Odnowić śluby nasze chcemy”.

W Doniecku działalność Konsulatu Generalnego RP została czasowo zawieszona – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego obowiązki przejął polski konsulat w Charkowie. MSZ apeluje również do polskich obywateli o natychmiastowe opuszczenie wschodnich rejonów Ukrainy.

Sejm nie uchylił immunitetu byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu. Przeciw byli przedstawiciele PiS i Solidarnej Polski oraz niektórzy posłowie z PO, PSL i SLD.

PiS chce powołania komisji śledczej w sprawie majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wielkie wrażenie na posłach wielu ugrupowań wywołało przemówienie w Sejmie byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, który przekonywał, że podejrzenia wobec Kwaśniewskich są mocno udokumentowane, a decyzja prokuratury umarzająca śledztwo – niesłuszna.

Sąd nakazał Januszowi Palikotowi przeproszenie Jarosława Kaczyńskiego. Sąd uznał, że Palikot, porównując Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera i Stalina, złamał prawo.

CBA przygląda się słynnej sprawie zakupu Pendolino. Szef służby Paweł Wojtunik przyznał, że jego funkcjonariusze interesują się kilkoma sprawami związanymi z przetargiem.

Wiaczesław Kantor – rosyjski biznesmen zwiększył swoje udziały w strategicznej z punktu widzenia interesu państwa Grupie Azoty. Poprzez wprowadzenie swojego przedstawiciela do rady nadzorczej chce skutecznie kontrolować spółkę.

Szeregi partyjne opuściło 130 działaczy PO z Bydgoszczy. Nie podoba im się „kolesiostwo i nepotyzm” w regionie.

W Polsce żyje 4 tys. osób, które mają 100 lat i więcej – podaje GUS.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok dwóch papieży – podsumowanie

2025-12-30 06:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Leon XIV

pl.wikipedia.org

Papież Franciszek i papież Leon XIV

Papież Franciszek i papież Leon XIV

Mijający rok przebiegał pod znakiem pontyfikatów dwóch papieży: Franciszka, zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia i jego następcy – Leona XIV, wybranego 8 maja. Każdy z nich na swój sposób odcisnął piętno na roku 2025.

Zanim 14 lutego Ojciec Święty Jorge Bergoglio trafił do rzymskiej kliniki im. A. Gemellego z powodu obustronnego zapalenia płuc, zdążył od 16 stycznia przyjąć 14 polityków – mężczyzn i kobiet – z 8 krajów i 5 organizacji międzynarodowych. Pierwszą z tych osób była Nosipho Nausca-Jean Jezile z Republiki Południowej Afryki, przewodnicząca Światowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego, ostatnim zaś – premier Słowacji Robert Fico, którego papież przyjął w Watykanie tuż przed wyjazdem do szpitala.
CZYTAJ DALEJ

Święty Egwin - przywracał wzrok i słuch, uzdrawiał chorych

[ TEMATY ]

wspomnienie

Grażyna Kołek

Egwin urodził się w VII w. Kształcił się u benedyktynów w Worcester.

Bronił świętości małżeństwa, stawał w obronie sierot i wdów. Był doradcą Eldera, króla Mercji, jego syna Kenreda oraz Offy I, króla wschodnich Sasów. Podczas pobytu w Rzymie otrzymał od papieża zgodę na rezygnację z biskupstwa. W ostatnich latach życia pełnił obowiązki opata w założonym przez siebie opactwie w Evesham.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny: jeśli w kwestii ochrony dzieci nie będziemy przezroczyści, to nie będziemy iść naprzód, a nasza wiarygodność całkowicie spadnie

2025-12-31 07:13

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

bp Artur Ważny

BP Episkopatu

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Napięcia związane z powstaniem komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych są duże – powiedział PAP biskup sosnowiecki Artur Ważny. Dodał, że trzeba odważnie zmierzyć się z tym problemem, bo jeśli w kwestii ochrony dzieci nie będziemy przezroczyści, to nasza wiarygodność całkowicie spadnie.

1. Rozliczenie nadużyć i komisja ekspercka Ryzyko utraty wiarygodności: Biskup ostrzega, że bez pełnej „przezroczystości” w kwestii ochrony dzieci, wiarygodność Kościoła całkowicie spadnie. Regres w działaniach: Duchowny przyznaje, że w ogólnym odbiorze widać obecnie regres w procesie rozliczania przeszłości, co może wynikać ze zmęczenia tematem lub lęku. Apel o dialog: W obliczu sporu o kształt komisji ds. zbadania nadużyć (zespół abp. Polaka vs zespół bp. Odera), bp Ważny apeluje o spotkanie obu grup i wypracowanie wspólnej, „idealnej” wizji, zamiast blokowania dyskusji. 2. Relacje z osobami skrzywdzonymi Pielgrzymka na Jasną Górę: Pierwsza pielgrzymka osób skrzywdzonych została oceniona jako przełomowa. Jasna Góra została wskazana jako najlepsze miejsce do „poskarżenia się” i szukania pocieszenia u Matki, co ma wymiar głęboko symboliczny i terapeutyczny. Obrzeża Kościoła: Wydarzenie to pokazało, że w Kościele jest miejsce dla osób czujących się zmarginalizowanymi (zarówno skrzywdzonych, jak i np. zwolenników liturgii tradycyjnej). 3. Nauczanie religii i katecheza Spadek frekwencji: Ograniczenie liczby lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wyraźnie utrudniło uczniom uczestnictwo i wpłynęło na mniejszą frekwencja. Rola katechety: Nowa podstawa programowa nie wystarczy – kluczowa jest osobowość nauczyciela. Jeśli katecheta będzie „świadkiem”, a nie tylko urzędnikiem, lekcja religii ma szansę stać się przestrzenią rozmowy o sensie życia. Reforma katechezy parafialnej: Kościół przygotowuje nowy system katechezy w parafiach (dokument roboczy ma być gotowy na początku 2026 r.). Ma to być powrót do źródeł – wiara powinna być przekazywana we wspólnocie, a nie tylko w szkolnej ławie. 4. Kontekst Kościoła powszechnego Zmiany personalne: Rok 2025 został określony jako czas przełomów – śmierć papieża Franciszka i wybór jego następcy, Leona XIV, znacząco wpłynęły na życie Kościoła. Rok Jubileuszowy: Wydarzenia takie jak Jubileusz Młodzieży w Rzymie pokazały, że młodzi ludzie wciąż szukają wspólnoty i sensu w wierze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję