Reklama

Niedziela Wrocławska

Jubileusz 20-lecia Hospicjum Domowego Caritas w Oławie

9 maja 2025 roku w Oławie odbyła się uroczysta konferencja naukowa z okazji 20-lecia działalności Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli świata nauki, medycyny, duchowieństwa oraz środowisk związanych z opieką paliatywną. W centrum uwagi znalazły się wyzwania etyczne towarzyszące opiece nad chorymi i umierającymi.

2025-05-09 20:00

mat. pras

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wydarzeniu udział wzięli m.in. ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, lek. Adam Tomaszewski oraz prof. Iwona Niewiadomska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczestnicy dzielili się doświadczeniem i refleksją nad miejscem cierpienia, śmierci i duchowości w nowoczesnej opiece hospicyjnej. Wskazywano na potrzebę równowagi między troską o ciało i ducha człowieka oraz konieczność budowania podejścia opartego na realistycznej, chrześcijańskiej antropologii.

Słowa inauguracyjne abp. Józefa Kupnego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo do uczestników skierował także metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który podkreślił: – „Jubileusz to okazja, by bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy tworzą zespół hospicjum. Wyrażam słowa uznania dla waszej codziennej pracy. Dzisiaj nadal żyjemy wyborem nowego Ojca Świętego. Z jego ust po wyborze padły nie tylko słowa o pokoju, ale także deklaracje Kościoła synodalnego, troszczącego się o cierpiących i potrzebujących. To nadzieja, że nie odejdziemy od kursu pochylania się nad potrzebami chorych. Będziemy kontynuowali tę działalność” – podkreślił metropolita wrocławski, dziękując wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Reklama

Następnie abp Kupny zwrócił uwagę na moralny wymiar opieki paliatywnej: – „Nie wystarczą trafna diagnoza lekarska i podawanie lekarstw. Chorzy potrzebują czegoś więcej: bliskości, serca, współczucia okazywanego nie tylko słowami. Chodzi o to 'więcej’. Chorzy i cierpiący cenią nie tylko profesjonalizm służby zdrowia, ale także serce i wrażliwość. O tym mówił papież Franciszek. Cieszę się, że mamy tak liczny zespół hospicjum domowego, który oddaje swój czas i siły, dając ciepło potrzebującym.”

Wykład o zasobach duchowych

Po słowach inauguracyjnych rozpoczęła się konferencja naukowa. W czasie uroczystej gali wykład wygłosiła prof. Iwona Niewiadomska, pełnomocnik rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. nauki. – „W pracy hospicyjnej sensem jest dawanie nadziei. Nie pytamy już ‘czy’, lecz ‘jak’ to czynić. Istnieje wsparcie emocjonalne – pokazanie osobie, że ma w sobie siłę, by iść dalej. Jest wsparcie instruktażowe – wskazujące, jak osiągać cele i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dysponujemy też wsparciem wartościującym, które staje się coraz ważniejsze w momentach podejmowania decyzji, gdy musimy odpowiedzieć na pytanie: co w życiu jest najistotniejsze? Jeśli nie będziemy mówić ludziom, jak bardzo są ważni, zabraknie im sił, by pokonywać swoje trudności. Ponadto konieczne jest rozwijanie wsparcia duchowego, które w wielu metodach pomocowych bywa pomijane” – apelowała prof. Niewiadomska.

Reklama

W swoim wykładzie przedstawiła również jedną z kluczowych koncepcji stresu – Teorię Zachowania Zasobów (ang. Conservation of Resources, COR) Stephena Hobfolla, opracowaną w 1989 roku. Jej głównym założeniem jest to, że ludzie dążą do zdobywania, utrzymywania i ochrony zasobów, które uznają za wartościowe. Prof. Niewiadomska zwróciła jednak uwagę na zasób dodatkowy, pominięty przez Hobfolla – zasób duchowy i religijny. Podkreśliła, że jego rozwijanie nie jest ani łatwe, ani oczywiste, jednak w sytuacjach skrajnego stresu – takich jak doświadczenie choroby, cierpienia czy umierania – okazuje się niezwykle pomocne.

Ukazując tzw. „teorię paradoksu stresu”, wskazała na obserwacje, że umiarkowany poziom stresu może prowadzić do pozytywnych efektów, takich jak wzrost osobisty, zwiększona odporność psychiczna czy rozwój duchowy. Paradoksalnie, choć stres jest zazwyczaj postrzegany negatywnie, w pewnych warunkach może stać się katalizatorem pozytywnych przemian.

Podsumowując, zaznaczyła, że choć pierwotna teoria Hobfolla nie uwzględniała zasobów duchowych jako odrębnej kategorii, to jednak pełnią one istotną rolę w procesie radzenia sobie ze stresem i traumą. Duchowość i religijność mogą stanowić zasoby, które pomagają jednostkom przetrwać trudne doświadczenia i odnaleźć sens w cierpieniu.

Panel dyskusyjny – Nie jesteśmy nieśmiertelni

Druga część konferencji miała formę panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez Pawła Trawkę, rzecznika prasowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W rozmowie, oprócz prof. Iwony Niewiadomskiej, udział wzięli ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT we Wrocławiu, lek. Adam Tomaszewski – kierownik medyczny Hospicjum Caritas oraz Wojewódzki Konsultant ds. Medycyny Paliatywnej.

Reklama

Paneliści poruszali temat spotkań z pacjentem terminalnym, który nie wierzy w życie wieczne, oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie o sposób mówienia o sensie cierpienia i wartości życia, gdy dla chorego horyzont kończy się na doczesności. Zastanawiali się również, jak rozmawiać o stanie zdrowia – by nie odebrać nadziei, ale też nie karmić iluzji. Czy są sytuacje, w których milczenie staje się formą troski?

W odpowiedzi na pytania: czy wolno modlić się o rychłą śmierć dla siebie? A czy można modlić się o śmierć dla bliskich, którzy bardzo cierpią? Gdzie przebiega granica między pragnieniem ulgi a rezygnacją z życia? Ks. prof. Stasiak mówił m.in. o codziennej modlitwie o dobrą śmierć dla siebie jako dobrej praktyce dla każdego.

Lek. Tomaszewski zwrócił uwagę na aktualność tematu eutanazji, której realną alternatywą jest właśnie opieka paliatywna. Przywołał przykład Holandii, gdzie rozwój hospicjów korelował ze spadkiem wskaźników eutanazji.

Ks. prof. Stasiak podzielił się również osobistym wspomnieniem: – „Jako ministrant od dziecka uczestniczyłem we wszystkich pogrzebach w mojej miejscowości. Nie było to dla mnie traumatyczne przeżycie, raczej naturalna część życia. Dziś dzieci i młodzież są odsuwane od tego typu doświadczeń, przez co nie nabywają naturalnej zdolności do przeżywania takich sytuacji” – zachęcał do wielopokoleniowego przeżywania cierpienia, choroby i umierania bliskich jako zupełnie naturalnego stanu rzeczy.

Podkreślał również potrzebę zachowania równowagi – aby doświadczenie cierpienia i śmierci nie zostało zredukowane wyłącznie do wymiaru duchowego. Przestrzegał przed skrajnością gnozy, która odrzuca cielesność, oraz przed utylitarystycznym, materialistycznym podejściem do człowieka.

Reklama

Prof. Niewiadomska zauważyła, że punktem wyjścia do wszelkich rozważań powinna być antropologia – zrozumienie, kim jest człowiek. Dopiero na tej podstawie można budować adekwatne postępowanie wobec niego. Zwróciła uwagę, że obecnie silna jest pokusa głoszenia idei „nieśmiertelności człowieka”, co jest koncepcją fałszywą. Tymczasem kult ciała, sportu, piękna i młodości zdaje się wypierać rzeczywistość cierpienia, choroby i śmierci – jakby na wszystkie bolączki istniała już tabletka.

Podziękowania i zakończenie

Kulminacją gali było wzruszające podziękowanie całemu personelowi hospicjum – przedstawiciele samorządów, szkół, szpitali i instytucji dzielili się osobistymi historiami bliskich, którzy korzystali z opieki hospicyjnej. Spotkania te jeszcze raz uwypukliły, że obok profesjonalizmu liczy się przede wszystkim humanitarne podejście i autentyczne wsparcie budowane na relacjach.

Na zakończenie wyświetlono materiał TVP Wrocław z Magazynu Ekumenicznego „Drogi Wiary”, przygotowany z okazji 20-lecia Hospicjum Domowego Caritas. Uczestnicy zostali zaproszeni na okolicznościowy tort i poczęstunek przy występie zespołu Ascetic.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV przyjął na audiencji zwierzchnika UKGK – Papież wspiera Ukrainę

2025-05-15 20:14

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Światosław Szewczuk

Papież Leon XIV

Vatican Media

Na jednej z pierwszych prywatnych audiencji swojego pontyfikatu nowo wybrany papież Leon XIV przyjął arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Spotkanie odbyło się 15 maja w bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Ojciec Święty wyraził swoją bliskość z narodem ukraińskim i zapewnił go o swoim wsparciu. Abp Szewczuk zaprosił papieża do złożenia wizyty apostolskiej w Ukrainie.

Na początku spotkania abp Szewczuk złożył papieżowi Leonowi XIV życzenia i pogratulował wyboru na urząd biskupa Rzymu i podziękował za pierwsze słowa i gesty wobec Ukrainy: „Naród ukraiński już określił Waszą Świątobliwość jako papieża pokoju. W ostatnią niedzielę słyszeliśmy, jak mówiłeś, że ból narodu ukraińskiego jest w Twoim sercu. Twoje wezwanie do prawdziwego, sprawiedliwego i trwałego pokoju jest szczególnie aktualne w tym czasie, a Twoja troska o pojmane i deportowane dzieci świadczy o Twojej szczególnej ojcowskiej trosce o pierwsze ofiary wojny w Ukrainie”.
CZYTAJ DALEJ

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego papieża... cukierkami

2025-05-14 14:30

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Luis Antonio Tagle

cukierki

Papież Leon XIV

Adobe Stock

Kard. Tagle miał "poratować" przyszłego papieża... cukierkami

Kard. Tagle miał poratować przyszłego papieża... cukierkami

Filipiński kardynał Luis Antonio Tagle w szczególny sposób wspierał papieża Leona XIV na finiszu konklawe. Kard. Tagle powiedział na konferencji prasowej w Rzymie, że kiedy kard. Robert Francis Prevost, który siedział obok niego na konklawe, zdał sobie sprawę podczas liczenia głosów, że zostanie wybrany, zaczął ciężko oddychać, dlatego zaproponował przyszłemu papieżowi słodycze.

„Zawsze mam przy sobie słodycze. Kard. Prevost siedział obok mnie. Kiedy usłyszałem, że ciężko oddycha, zapytałem go: 'Chcesz cukierka? A on odpowiedział: 'Dobrze, daj mi jednego, proszę'”. To był jego „pierwszy `akt miłosierdzia` wobec nowego papieża”, zażartował kard. Tagle, który przed konklawe sam był typowany jako potencjalny następca zmarłego papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Pierwsza zasada - nie panikuj!

2025-05-16 07:30

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Wyjątkowe przesłanie niesie nowy Ojciec Święty, papież Leon XIV. Jego słowa o potrzebie miłości i jedności w trudnych czasach, kiedy chrześcijanie są często wyśmiewani i prześladowani, mają szczególne znaczenie. Papież, czerpiąc inspirację z nauk św. Augustyna, przypomina, że Słowo Boże może być źródłem siły i nadziei. Jego pontyfikat zaczyna się w momencie, kiedy świat potrzebuje nowych rozwiązań i otuchy w obliczu wielu wyzwań.

Warto podkreślić, że często to właśnie ludzie, którzy doświadczyli największych trudności, potrafią inspirować innych do działania. Wspomniana wcześniej Róża Czacka, dzięki swojej determinacji i wierze, stworzyła miejsce, w którym osoby niewidome mogą odnaleźć swoją drogę i pełnić ważną rolę w społeczeństwie. To przykład, że miłość do bliźniego i chęć niesienia pomocy może odmienić życie wielu ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję