Reklama

Polska

Matka u progu wolności stojąca

Od ponad 300 lat nieprzerwanie strzeże naszych Ziem Zachodnich. Wierny lud oddaje Jej hołd, a 25 lat temu nałożył na Jej skronie koronę. Diecezja zielonogórsko-gorzowska zaprasza do uczczenia Matki Bożej Rokitniańskiej, zwanej Panią Cierpliwie Słuchającą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo wiele osób z terenów zachodnich diecezji Polski niejeden raz pielgrzymowało do Rokitna, by spotkać się z Maryją w Jej cudownym obrazie Pani Cierpliwie Słuchającej. Matka Boża z Białym Orłem na piersi od wieków czuwa nad Ludem Bożym na pograniczu Wielkopolski, Pomorza Zachodniego, Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. Szczególnym aktem miłości i czci względem Matki Bożej Rokitniańskiej była uroczysta koronacja koroną papieską, której dokonano 18 czerwca 1989 r. w obecności polskiego Episkopatu i ponad 120 tys. pielgrzymów. Rokitniańska koronacja była pierwszą tego typu uroczystością po częściowo wolnych wyborach do Sejmu i całkowicie wolnych wyborach do Senatu w 1989 r. Już wówczas wielu widziało w tym szczególny znak od Boga. Przygotowania do koronacji rozpoczęły się w 1987 r. Nikt nie mógł wówczas przypuszczać, że koronacja cudownego obrazu Matki Bożej z Białym Orłem na piersi odbędzie się u progu wolności naszej Ojczyzny. Madonna z Rokitna, Biały Orzeł i papieska korona legły u początków III RP.

Reklama

W ramach przygotowań do koronacji ustanowiono specjalną komisję, która miała zbadać dawność kultu oraz łask otrzymanych od Boga za pośrednictwem Matki Bożej. Komisja jednogłośnie orzekła, że „kult Matki Bożej Rokitniańskiej trwa nieprzerwanie od wieku XVII, od czasu posiadania obrazu przez opata bledzewskiego Jana Kazimierza Opalińskiego, tj. od roku 1667, i umieszczenia go w kościele – najpierw w Bledzewie, a następnie w Rokitnie, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego, a wierni za pośrednictwem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, wyobrażonej w tym obrazie z Rokitna, uzyskiwali i uzyskują od Boga łaski i dobrodziejstwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przed 25 laty motywy koronacji jednoznacznie wskazał ówczesny biskup gorzowski Józef Michalik: „Czasy, w których wypadło nam żyć, są niespokojne, wypełnione nie tylko wieloma konfliktami zbrojnymi, ale również pełne lęku, który przeniósł się do ludzkich serc. Wprawdzie na naszej ziemi nie słychać huku armat ani nie widać burzących miasta i wioski bomb, ale nie ustaje konflikt wewnętrzny w naszych sumieniach, bombardowanych nieustannie przez materializm i propagandy laicystyczne. (...) Ostatnio znów rozgorzała bolesna walka o macierzyństwo, o godność kobiety, której próbuje się wmówić, że matka ma prawo rodzić i zabijać, że może wybierać: przeznaczać dziecko do życia albo skazywać je na śmierć. (...) Trzeba kobiecie i mężczyźnie przywracać pamięć o macierzyństwie i ojcostwie jako powołaniu, bo jest ono najpiękniejszą realizacją ludzkiego wyboru. (...) Do Maryi Rokitniańskiej, strzegącej Białego Orła, polskich wartości, i dziś niesiemy modlitwę za Ojczyznę, od wielu lat uwikłaną w niemocach zewnętrznych i wewnętrznych. Polecamy Jej wszystkich aspirujących do rządzenia i naprawy Rzeczypospolitej, aby sami zaznawszy, poprzez kontakt z Bogiem, wewnętrznego uzdrowienia, dawali je innym. Niech znajdą odwagę zanieść do parlamentów, senatów i sejmów, do biur i fabryk, do własnych dzieci, żon i sąsiadów świadectwo, że zdrowy porządek społeczny może być budowany jedynie na sumieniu człowieka wiernego Bogu i Dziesięciorgu Bożych przykazań”.

Po latach widać, że motywy rokitniańskiej koronacji nie straciły na aktualności. Dziś, gdy próbujemy dokonać bilansu tych 25 lat III RP, musimy z pokorą powrócić do tamtych czerwcowych dni, gdy na wizerunek Matki Bożej Obozowej, Rycerskiej czy Hetmańskiej (jak ją nazywano) i na Białego Orła z Jej piersi włożono koronę wolnego narodu.

Przyjedź do Rokitna 21 czerwca 2014

Na dzień 21 czerwca br. do świętowania 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z całą wspólnotą diecezjalną zapraszają wszystkich rodaków. Chcemy podziękować Bogu za dar Jego Matki strzegącej wiary na Ziemiach Zachodnich.

Program rokitniańskich uroczystości:
20 czerwca (piątek) – spotkanie młodzieży
15.00 – zgłoszenia przybyłych uczestników przy recepcji
17.00 – spotkanie „dziesiętników” – debata o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie
18.00 – koncert uwielbieniowy w wykonaniu zespołu TFP (Tymczasowa Formacja Prowizoryczna)
19.30 – „Miriam” – spektakl w wykonaniu Teatru Trzeciego z Płocka
20.30 – posiłek
21.00 – koncert
22.00 – świadectwo Lecha Dokowicza, film „Ja jestem” oraz adoracja Najświętszego Sakramentu
1.00 – Chrystoteka (DJ Muniek)

Uwaga! Zachęcamy młodzież do noclegu na polu namiotowym (należy zabrać namiot, karimatę i śpiwór). Młodzież na nocleg należy zgłaszać przez formularz na portalu: www.ddm.org.pl. Tam też można znaleźć więcej informacji.

21 czerwca (sobota) – główne uroczystości
9.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
9.30 – Różaniec
10.30 – „Z Maryją, ze św. Janem Pawłem II – ku pełni życia. Katecheza dla pielgrzymów” – ks. Piotr Pawlukiewicz
11.30 – przygotowanie do Liturgii
12.00 – Eucharystia z udziałem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta, pod przewodnictwem abp. Celestino Migliorego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, z homilią abp. Józefa Michalika
15.00 – koncert zespołu „Arka Noego” i występy zespołów z diecezji

2014-06-03 14:58

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawa profanacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze umorzona

Częstochowski sąd na wniosek prokuratury umorzył sprawę Jerzego D., który 9 grudnia 2012 r. dokonał profanacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Sąd w poniedziałek 13 maja zdecydował o przymusowym umieszczeniu 58-letniego mieszkańca Świdnicy w zamkniętym oddziale szpitala psychiatrycznego. Decyzja jest nieprawomocna. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Jerzy D. był poddany obserwacji w Areszcie Śledczym w Krakowie. Psychiatrzy uznali, że 58-latek miał zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i kierowania swoim postępowaniem.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: opieka zdrowotna nie może być przywilejem

2026-02-16 17:19

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Pomimo deklaracji, nie wszystkie ludzkie życia są dziś jednakowo szanowane, a zdrowie nie jest chronione ani promowane w ten sam sposób dla wszystkich – powiedział Leon XIV na audiencji dla Papieskiej Akademii Życia. Przypomniał akademikom, że w ich działalności ma się wyrażać styl Boga, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci.

Było to pierwsze spotkanie Leona XIV z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Ojciec Święty odniósł się do tematu obrad: „Opieka zdrowotna dla wszystkich. Zrównoważony rozwój i sprawiedliwość”. Podkreślił, że skupienie się na ochronie życia i zdrowia ma szczególne znaczenie w naszym rozdartym konfliktami świecie, kiedy ogromne zasoby są pochłaniane prze cele militarne. Leon XIV przypomniał, że zdrowie nie jest dobrem konsumpcyjnym, ale powszechnym prawem, dlatego dostęp do świadczeń medycznych nie może być przywilejem.
CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: aborcje z "przesłanki psychiatrycznej" to obejście prawa

2026-02-17 15:46

Adobe.Stock

Zaburzenia psychiczne stały się główną przyczyną wykonywania w Polsce aborcji. Powoływanie się na takie okoliczności jest obejściem obowiązującego prawa, gdyż zastępuje uznaną za nielegalną tzw. przesłankę eugeniczną. Ekspert Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wykazuje, że wykonywanie aborcji w stanach zaburzeń psychicznych nie znajduje żadnego uzasadnienia w aktualnej wiedzy medycznej. Dostępne są liczne dowody naukowe potwierdzające, że aborcja może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Każde zaburzenie psychiczne w ciąży można i należy leczyć - pisze ekspertka Instytutu Ordo Iuris Katarzyna Gęsiak w komentarzu do niedawnego wywiadu udzielonego KAI przez prof. Pawła Mierzejewskiego z Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie.

Prof. Paweł Mierzejewski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie po raz kolejny wypowiedział się w sprawie aborcji z „przesłanki psychiatrycznej”. W wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej 13 lutego zaznaczył, że „przeprowadzanie legalnej aborcji na podstawie tzw. przesłanki psychiatrycznej to po prostu sposób na obejście prawa. Rozwijając to stanowisko, wskazał, że po uchyleniu przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2020 r. (sygn. K 1/20) przesłanki eugenicznej z ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. z 2022 r. poz. 1575), poszukiwano innych sposobów wykonywania aborcji z powodu, który po wydaniu wyroku TK stał się nielegalny. Tym sposobem, a jednocześnie obejściem prawa, jest właśnie tzw. przesłanka psychiatryczna, która stała się w Polsce głównym powodem zabijania dzieci nienarodzonych. Tymczasem, jak wskazuje specjalista w dziedzinie psychiatrii, sytuacja taka nie znajduje żadnego uzasadnienia w aktualnej wiedzy medycznej, ponieważ nie ma żadnych badań potwierdzających, że aborcja może poprawić stan psychiczny pacjentki. Co więcej, prof. Mierzejewski wskazuje, że dostępne są liczne dowody naukowe potwierdzające, że aborcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Przypomina także, że ciężarną pacjentkę z problemami psychicznymi - podobnie jak innych pacjentów - należy diagnozować i leczyć.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję