Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święty, którego znam osobiście

Jacek Kloc, reporter „Via” Katolickiego Radia Rzeszów rozmawiał z pielgrzymami, którzy przybyli do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII o emocjach przed kanonizacją i tuż po niej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Noc z 26 na 27 kwietnia była wyjątkowa dla pracowników Roma Termini, głównego dworca kolejowego Rzymu będącego zarazem stacją metra.

Polskie metro w Rzymie

Na co dzień dworzec Termini przepełniony jest Włochami zmierzającymi do pracy lub szkoły. Jednak w nocy przed kanonizacją ich miejsce zajęli Polacy. Włoskie metro zamieniło się w metro polskie, gdzie słychać język polski, dominują biel i czerwień oraz rozmowy o Janie Pawle II. Większość czekających na kolejkę metra trzyma w jednej ręce obowiązkową flagę Polski, a w drugiej rozkładane krzesełko. Cóż, perspektywa czekania przez całą noc, by dostać się na Plac św. Piotra przeraża nawet młodych i sprawnych fizycznie ludzi, a ci w tłumie Polaków stanowią mniejszość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jadwiga, 68-latka z Dębicy, twierdzi, że dostanie się na Plac św. Piotra to jej marzenie na teraz. Spotykam ją już w metrze siedzącą wśród rówieśniczek modlących się na różańcu. Uważa, że to właśnie tam, na placu pod bazyliką, cud kanonizacji Jana Pawła II będzie najbardziej wyczuwalny. Zapytana, czy boi się Rzymu nocą, odpowiada, że dzisiaj to nie Rzym, tylko Polska i Wadowice.

Szybciej bije serce

Wysiadając z metra na stacji Ottaviano wiem już, że tłum, którego część stanowię, jest wyjątkowy. Składa się z ludzi wielu narodów, języków i przekonań, których jednoczy myśl o świętości Papieży, na których kanonizację przyjechali. W tłumie spotykam rozmodloną grupę polskich górali, których stroje ludowe kontrastują z rzymskimi kamienicami. Maciej, 20-latek z Białego Dunajca, podkreśla, że zarówno stroje, jak i modlitwa są dla Jana Pawła II.

– Szybciej bije serce i ciśnienie podskakuje, bo Papież Polak będzie świętym – emocjonuje się Maciej. – Oddajemy cześć i hołd naszemu rodakowi, który jest dla nas bardzo ważny, a przede wszystkim jest dla nas górali autorytetem.

Niekwestionowany autorytet

O tym jak wielkim autorytetem i wzorem do naśladowania był i jest dla wszystkich Jan Paweł II opowiada s. Alicja, jadwiżanka wawelska, którą spotykam pod wejściem do Muzeum Watykańskiego. Siostra zajmuje się przygotowywaniem byłych niewierzących do przyjęcia sakramentów chrztu i bierzmowania. Dlatego dobrze wie, jak wielkim magnesem przyciągającym do Kościoła jest postać Jana Pawła II.

Reklama

– Przez wiele lat pracy pytałam tych ludzi, czy spotkali w swoim życiu człowieka, który pociągnął ich do chrześcijaństwa – mówiła s. Alicja. – Zawsze padało imię Jana Pawła II. Mimo, że byli poza Kościołem, to właśnie Papież Polak był dla nich największym autorytetem. Jest to święty wyjątkowy, bo żyje wiele osób, które miało okazję go poznać i z nim rozmawiać, a takie obcowanie ze świętością przenika na wskroś. Sama miałam okazję spotkać naszego Papieża Polaka i to jest jedyny święty, którego znam osobiście – dodaje ze śmiechem.

Nie lękajcie się

Na Plac św. Piotra pielgrzymów zaczęto wpuszczać około piątej rano. Pod bazylikę w ślimaczym tempie zmierzają zorganizowane grupy pielgrzymów, które łatwo poznać po jednokolorowych motywach szarf, czapek, flag lub apaszek. Między grupami przemykają również osoby, które przyszły na kanonizację spontanicznie, pod wpływem chwili i bez planu. Maria-Gabriella Sarah przyjechała do Rzymu z Paryża. Kobieta pochodzi z Libanu i jest maronitką. Na kanonizację przyjechała z siostrzenicą Charlotte.

– Dla mnie Jan Paweł II był najważniejszym człowiekiem Kościoła – mówi Maria-Gabriella. –To papież naszej generacji. Dla mnie najważniejszymi słowami, jakie wypowiedział, jest zdanie „Nie lękajcie się”.

Te słowa wspomina wielu pielgrzymów, którzy przybyli na kanonizację. Pomimo tego, że były wypowiadane bezpośrednio do Polaków, a pośrednio do wszystkich narodów zza żelaznej kurtyny, to trafiają swoim uniwersalizmem do wszystkich uciskanych i zniewalanych ludzi.

Wielki Święty Polak

Po Mszy św. kanonizacyjnej pielgrzymi zebrani na Placu św. Piotra nie kryli wzruszenia. Pochodząca spod Rzeszowa s. Ewa ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej tłumaczy, że wydarzenie, którego była świadkiem, ma niekwestionowany wymiar duchowy, ale również historyczny.

Reklama

– To jest niesamowite – przekonuje. – Dwóch zmarłych papieży jest kanonizowanych w obecności dwóch żyjących papieży, Franciszka i Benedykta XVI. Jest to bardzo głębokie, wewnętrzne przeżycie. Od wczoraj towarzyszy mi jedno zdanie wypowiedziane przez Jana Pawła II do młodych: „Szukałem was, a wy przyszliście do mnie”. On teraz na nas oczekuje i oczekuje od nas, że jego nauka powinna wydać owoc.

Bartek, uczeń spod Krakowa, zdaje się odpowiadać naukom Jana Pawła II. Ze wzruszeniem opowiada o dumie, która go przepełnia.

– Najbardziej lubiłem, gdy nasz polski Ojciec Święty mówił o miłości – wyjaśnia swoje emocje Bartek. – On mówił to tak, jakby na świecie nie musiało być wojen i wszystkich innych konfliktów. Chciałbym móc mówić o tym, jak ludzie mogą się kochać, a nie zabijać.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie dziękczynienie za kanonizację papieży. Początek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

kanonizacja

Bożena Sztajner

W czterech polskich miastach - w Gnieźnie, na Jasnej Górze, w Krakowie i Warszawie, odbędą się cztery oficjalne ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Odbędą się one: 3 maja na Jasnej Górze, 4 maja w Gnieźnie, 11 maja w Krakowie i 1 czerwca w Warszawie.

Jasna Góra - dziękczynienie u stóp Matki Bożej
U stóp Matki Bożej Jasnogórskiej wierni i przedstawiciele Episkopatu Polski będą dziękować za pontyfikat świętych papieży podczas Mszy świętych, drogi krzyżowej, procesji Eucharystycznej i Apelu Jasnogórskiego.
Pierwsza Msza św. z homilia abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, zaplanowana jest na godz. 11.00. Podczas uroczystości przewidziano Ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej oraz Przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. O godz. 14.00 odbędzie się Droga Krzyżowa a o 18.15 procesja Eucharystyczna po Wałach Jasnogórskich. Druga Msza św. na jasnogórskim Szczycie z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, sprawowana będzie o godz. 19.00. O 21.00 wierni zaproszeni są na Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego, pod przewodnictwem bp. polowego, Józefa Guzdka.
Gniezno - dziękczynienie ze św. Wojciechem
Drugim miejscem ogólnopolskiego dziękczynienia będzie Gniezno. Tam uroczystości będą połączone z odpustem ku czci głównego patrona Polski - św. Wojciecha.
W sobotę, 3 maja, o godz. 19.30 Prymas Józef Kowalczyk poświęci nowa nekropolię Prymasów Polski, znajdującą się w podziemiach katedry gnieźnieńskiej. Po poświęceniu zaplanowano I Nieszpory o św. Wojciechu pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego i przewodniczącego KEP, z homilią Metropolity Łódzkiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Ok. godz. 20.30 z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Wierni przejdą ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.
W niedzielę, dnia 4 maja, o godz. 9.15 z kościoła św. Michała Archanioła wyruszy procesja z relikwiami Męczennika na Plac św. Wojciecha, znajdujący się u podnóża Katedry. Przed rozpoczęciem sumy odpustowej kard. Stanisław Dziwisz poświęci w katedrze kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II.
O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. Podczas liturgii abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia pracy na misjach.
Uroczystości zakończą II Nieszpory sprawowane w Bazylice Prymasowskiej w niedzielne popołudnie o godz. 16.00, którym przewodniczył będzie bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP. Po Nieszporach Prymas Polski udzieli tradycyjnego błogosławieństwa dzieciom.
Kraków - dziękczynienie ze św. Stanisławem
Z Gniezna dziękczynienie przeniesie się do Krakowa. Głównym punktem będzie tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława, która w niedzielę, 11 maja o godz. 9.00 wyruszy z Wawelu na Skałkę. W procesji wezmą udział księża biskupi - przedstawiciele polskiego Episkopatu. Obok relikwii św. Stanisława, w tym roku będą również niesione relikwie św. Jana Pawła II. Krakowskie uroczystości zakończy liturgia na Skałce, która rozpocznie się o godz. 11.30.
W uroczystościach wezmą udział nie tylko wierni archidiecezji krakowskiej. Organizatorzy spodziewają się udziału gości z innych miast, także z zagranicy. Obecne będą wspólnoty parafialne Archidiecezji Krakowskiej, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studenci, przedstawiciele szkół katolickich, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy a także asysty procesyjne w strojach regionalnych. W zaproszeniu do wiernych kard. Stanisław Dziwisz do udziału w procesji zaprosił także ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni miasta, władze państwowych i samorządowe.
W ten sposób wierni dziękować za krakowskiego biskupa Karola Wojtyłę, który ze stolicy św. Stanisława został wezwany do stolicy św. Piotra, aby tam pełnić funkcję papieża.
Warszawa - VII Dzień Dziękczynienia
Warszawskie dziękczynienie związane będzie z VII Świętem Dziękczynienia, który odbędzie się 1 czerwca, przy Świątyni Opatrzności Bożej. W ten sposób mieszkańcy Stolicy chcą dziękować za dar Bożej Opatrzności - św. Jana Pawła II.
Świętowanie rozpocznie procesja z relikwiami św. Jana Pawła II, która rozpocznie się na pl. Piłsudskiego, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Sobieskiego i Al. Rzeczypospolitej. Cel to Świątynia Opatrzności Bożej.
Po procesji, o godz. 12.00, odprawiona zostanie Msza św. zbiorowa w przesłanych intencjach dziękczynnych. Organizatorzy zachęcają wiernych, aby do 27 maja przesłali swoje dziękczynienie - można to zrobić wypełniając formularz na stronie www.centrumopatrznosci.pl. Wszystkie przesłane intencje zostaną uroczyście złożone przy ołtarzu podczas liturgii. Po Mszy św. zaplanowano koncerty i atrakcje dla dzieci.
Poza ogólnopolskim dziękczynieniem z udziałem Episkopatu Polski, w wielu miejscach przygotowywane są także uroczystości na szczeblu diecezjalnym i parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Srebrny Krzyż Zasługi dla Jerzego Misia

2024-06-25 07:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

24 czerwca br. w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie odznaczenia państwowego. Wojewoda łódzki Dorota Ryl, w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, za wybitne osiągniecia na polu działalności charytatywnej i społecznej, odznaczyła Jerzego Kazimierza Misia Srebrnym Krzyżem Zasługi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję