Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu biskup świdnicki odwiedził osoby odbywające karę pozbawienia wolności, by sprawować dla nich Eucharystię i umocnić ich duchowo przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.
Msza święta w więziennej świetlicy zgromadziła kilkunastu uczestników. W skupieniu i ciszy wsłuchiwali się w przesłanie homilii, która dotykała kwestii winy, skruchy oraz możliwości przemiany i duchowego powrotu do Boga. Biskup Marek Mendyk zwrócił uwagę na to, że żal za grzechy, pragnienie zadośćuczynienia i otwartość na miłosierdzie Boże mogą stać się początkiem nowej drogi, nawet dla tych, którzy popełnili poważne błędy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po zakończeniu Eucharystii każdy uczestnik otrzymał egzemplarz Nowego Testamentu – osobisty dar, który może stać się początkiem nowej drogi.
Wizyta biskupa w jednostce penitencjarnej nie była jedynie symbolicznym gestem, ale realnym wsparciem duchowym w trudnym procesie resocjalizacji. Duszpasterstwo więzienne pomaga osadzonym zrozumieć konsekwencje ich czynów, ale też odnaleźć siłę do przemiany. Uczy odpowiedzialności, skłania do refleksji, wspiera w procesie pojednania – zarówno z Bogiem, jak i z ofiarą oraz społeczeństwem.
Obecność Kościoła za więziennymi murami przypomina, że nikt nie jest pozostawiony bez nadziei – nawet jeśli znalazł się na życiowym zakręcie. Wielkanoc to czas odradzającego się życia i nowego początku, także dla tych, którzy pragną odbudować swoje człowieczeństwo w świetle Ewangelii. Biskupowi towarzyszył kapelan więzienny ks. Paweł Traczykowski, który na co dzień posługuje w świdnickim areszcie, towarzysząc osadzonym w ich duchowej drodze.
Mł. chor. Barbara Furtak-Gałan
