Reklama

Niedziela Podlaska

Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie

Niedziela podlaska 2/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

konkurs

Wojciech Iwaniuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 grudnia 2013 r. w Świetlicy im. św. Siostry Faustyny w Siemiatyczach odbyła się Olimpiada Avivy „Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie”. W placówce prowadzanej przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy wsparciu burmistrza Siemiatycz, dzięki pomocy firmy Aviva i Fundacji Przyjaciółka, zorganizowano konkurs, którego tematem było posługiwanie się naszym językiem ojczystym, mówionym i pisanym.

W olimpiadzie uczestniczyli podopieczni świetlicy i wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum Publicznym nr 2, którzy dzielnie zmierzyli się z językowymi wygibasami i ortograficznymi pułapkami. Gośćmi specjalnymi byli wolontariusze firmy Aviva.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Olimpiadę oceniała komisja w składzie: Paweł Pytel, prezes Aviva PTE; Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz; ks. Mariusz Woltański, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i opiekun SKC w Zespole Szkół w Siemiatyczach; Magdalena Murawska, przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, i Katarzyna Kasperuk, nauczycielka reprezentująca Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II. Nad sprawnym przebiegiem olimpiady i dobrą zabawą uczestników czuwały Agnieszka Olendzka i Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. Utrwalaniem tego dnia na fotografii zajął się Wojciech Iwaniuk. Uczestnikom olimpiady kibicowali też pracownicy, wolontariusze i przyjaciele świetlicy.

Reklama

Przygotowane na ten dzień konkurencje drużynowe były bardzo różnorodne: rysowanie na podstawie opisu, dyktando, w którym uczestniczyły całe drużyny, a zdania pisali kolejno członkowie, głoskowanie wyrazów, zagadki ortograficzne, głośne czytanie nieznanego wcześniej tekstu, a także odgrywanie scenek. Konkurencje drużynowe przeplatane były recytacją wierszy, które dzieci przygotowały wcześniej. Komisja usłyszała pięknie zinterpretowane wiersze znanych polskich poetów.

Po zakończeniu konkursu i krótkiej przerwie komisja ogłosiła wyniki. Każda z drużyn usłyszała wnikliwą ocenę swojej prezentacji, a każdemu z zawodników wręczono dyplom i nagrodę. Specjalne nagrody i wyróżnienia otrzymały dzieci za recytacje wierszy. Dodatkowe upominki dla wszystkich zawodników przygotowali przedstawiciele firmy Aviva. Dzieci polubiły swoich pomocników – wolontariuszy firmy Aviva, na pamiątkę tego spotkania zrobiono wspólną fotografię, a pozując do zdjęcia, po raz kolejny sięgnięto po językowe łamańce i logopedyczne ćwiczenia, by każdy uśmiech był jeszcze piękniejszy.

Tak w wielkim skrócie można opowiedzieć o niezwykłej Olimpiadzie Avivy, która połączyła pokolenia i pokazała, że przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, a także dorośli mogą razem miło i pożytecznie spędzać czas. Można opowiedzieć o konkurencjach i zadaniach, nie sposób jednak słowami oddać emocji, jakie towarzyszyły olimpiadzie, ani opisać zaangażowania, z jakim dzieci przygotowywały się do niej. Podczas tych przygotowań, nad którymi czuwali wolontariusze, dzieci podnosiły swoją wiedzę i umiejętności, odkrywały swoje mocne strony i nabierały pewności siebie.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i sponsorom, dziękujemy członkom komisji i gościom, którzy wzięli udział w olimpiadzie, mamy nadzieję, że podobne spotkania nieraz odbędą się w gościnnych murach świetlicy Caritas w Siemiatyczach.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój ulubiony święty

Niedziela podlaska 23/2020, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

Archiwum Katolickiego Przedszkola św. Antoniego w Węgrowie

Rodzeństwo Antoni i Nina Rowiccy – I miejsce w kategorii praca z rodziną

Rodzeństwo Antoni i Nina Rowiccy – I miejsce w kategorii praca z rodziną

Zbliża się kolejna rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. 10 czerwca minie dwadzieścia jeden lat od tego historycznego wydarzania. Drohiczyn może się poszczycić, że Święty go nawiedził i ubogacił swą obecnością. Do tematyki świętych nawiązuje VIII edycja konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym „Mój ulubiony święty”. Placówką prowadzącą jest katolickie przedszkole w Węgrowie, któremu patronuje św. Antoni. Wśród prac nie mogło zabraknąć postaci św. Jana Pawła II.

Na konkurs wpłynęły 122 prace z 23 placówek zarówno z diecezji drohiczyńskiej jak i spoza jej granic. Dzieci w sposób artystyczny przedstawiły między innymi postaci takich świętych jak: Matka Najświętsza, św. Mikołaj, św. Krzysztof, św. Antoni, św. o. Pio, św. Maksymilian Kolbe, św. Barbara, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Weronika, św. Maria Magdalena, św. Michał Archanioł, bł. Karolina Kłózkówna.
CZYTAJ DALEJ

Św. Pelagia – od nierządnicy do pokutnicy

[ TEMATY ]

święci

Autorstwa Sharon Mollerus/commons.wikimedia.org

Św. Pelagia

Św. Pelagia

Pelagia, znana również jako Małgorzata, pochodziła z Antiochii. Była piękną kobietą, ale prowadziła się nieobyczajnie. Była tancerką i śpiewaczką.

Zwracała na siebie uwagę swym bogatym w złoto, srebro i perły strojem. Biskup Nonnus z Heliopolis kiedy ją zobaczył, zapłakał, że ludzie nie troszczą się o swoją duszę, a o urodę i stroje. Podjął modlitwę za jawnogrzesznicę. Małgorzata pewnego dnia przyszła do świątyni i poruszona jego słowami, z płaczem rzuciła się do jego nóg. Na chrzcie otrzymała imię Pelagia. Oddała majątek na jałmużnę dla ubogich, a sama podjęła pokutę. Udała się do Jerozolimy, gdzie pędziła żywot surowy i umartwiony. Zamieszkała w pustelni. Zmarła ok. 457 r. Jest patronką aktorek.
CZYTAJ DALEJ

Wszywka Esperal Łódź – najczęstsze obawy pacjentów

2025-10-08 13:59

[ TEMATY ]

wszywka alkoholowa

Esperal

obawy pacjentów

Materiał sponsora

Czym właściwie jest wszycie alkoholowe?

Czym właściwie jest wszycie alkoholowe?

Uzależnienie od alkoholu to problem, który wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Proces leczenia tej choroby wymaga cierpliwości i dyscypliny w utrzymaniu trzeźwości, co często zniechęca ludzi do dalszej pracy nad sobą. Szczególnie na początku terapii przydatne mogą okazać się dodatkowe elementy, które będą stanowić wsparcie w trzymaniu się z daleka od alkoholu. Możliwości jest kilka, a my przyjrzymy się dziś jednemu z rozwiązań, którym jest wszywka alkoholowa.

Istnieje wiele sposobów stosowanych w walce z nałogiem. Podstawą procesu leczenia w większości przypadków jest regularne uczestnictwo w psychoterapii dopasowanej do charakteru i możliwości osoby uzależnionej. Prowadzone są zarówno spotkania grupowe, jak i indywidualne, co pozwala na skuteczne poradzenie sobie z prawdziwym źródłem problemu. Niestety w szczególności na początku walki z nałogiem wiele osób potrzebuje dodatkowego wsparcia w utrzymaniu trzeźwości i wyrobieniu w sobie dyscypliny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję