Reklama

Niedziela Częstochowska

Duchowa Adopcja Dziecka Opuszczonego

W sercu Ani, młodej mamy trójki chłopców, zrodziło się pragnienie pomocy dzieciom porzuconym i opuszczonym. Dziś o promyku słońca, który wpadł w niedzielny poranek do jej pokoju, mówi jako o natchnieniu Ducha Świętego.

2025-02-19 12:09

[ TEMATY ]

Wieluń

parafia św. Barbary

Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłem podzieliła się z innymi osobami– proboszczem swojej parafii oraz członkami Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń. Na owoce nie trzeba było długo czekać. 20 lutego Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu zainaugurowane zostanie dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego jako kontynuacja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Duchowi rodzice

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego można zostać rodzicem duchowym dziecka, które zostało pozostawione w Oknie Życia, niemowląt z interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, wychowanków domów dziecka oraz dzieci i młodzieży umieszczanych w pogotowiach rodzinnych. Dziełu patronują święte dzieci z Fatimy – Franciszek i Hiacynta oraz św. Jan Paweł II. Dzięki modlitwie duchowa adopcja daje możliwość czynienia dobra nie w materialny, ale w nie mniej wartościowy sposób.

Konkretna pomoc

Reklama

Duchowa adopcja może obejmować również pomoc rzeczową, jak prowadzenie zbiórki darów czy pomoc w ośrodkach dla dzieci, a także organizowanie wydarzeń z tym związanych, np. festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Takie święto zostało ustanowione przez Sejm RP i jest obchodzone w całej Polsce 30 maja. Jego celem jest rozwijanie i promowanie rodzinnej pieczy zastępczej. Rozpowszechnianie idei duchowej adopcji może się wiązać z edukacją dzieci i młodzieży przez włączanie się w dzieło opieki nad dziećmi opuszczonymi i potrzebującymi pomocy. Takie inicjatywy mogą pomóc w tworzeniu rodzin zastępczych, a także zainspirować innych do aktywnego wsparcia dzieci w trudnych sytuacjach. Duchowa adopcja to forma obrony życia oraz solidarności z dziećmi opuszczonymi, a także wyraz zaangażowania w troskę o ich przyszłość. Sformalizowaną odpowiedzią na Duchową Adopcję Dziecka Opuszczonego może być skierowanie osoby na kwalifikację do placówki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w celu możliwości pełnienia przez nią zobowiązań rodziny zastępczej, adopcyjnej lub pomocowej.

Zobowiązania

Osoba decydująca się na podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego zobowiązuje się do odmawiania przez 12 miesięcy w intencji dziecka opuszczonego jednej tajemnicy Różańca – Znalezienie Pana Jezusa w świątyni oraz modlitwy codziennej: „Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w intencji tego opuszczonego dziecka, które duchowo adoptowałem, aby znalazło rodzinę, która by je przyjęła, i tam doznało dobroci, miłości i opieki według Serca Bożego. Proszę o tę łaskę za wstawiennictwem świętych dzieci z Fatimy: Franciszka i Hiacynty oraz św. Jana Pawła II. Amen”.

Duchowa Adopcja Dziecka Opuszczonego to dar wspólnot ziemi wieluńskiej na Rok Jubileuszowy oraz 100-lecie archidiecezji częstochowskiej.

Każdy z nas może włączyć się w to dzieło i zostać duchowym rodzicem dziecka opuszczonego oraz rozpowszechniać wiedzę o tej inicjatywie w swojej parafii i środowisku.

Każdego 20. dnia miesiąca w parafii św. Barbary w Wieluniu sprawowana będzie Msza św. w intencji osób, które włączyły się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego, oraz rodzin, które przyjęły takie dzieci.

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: Nowy wóz bojowy dla OSP Kadłub

[ TEMATY ]

ochotnicza straż pożarna

Wieluń

Zofia Białas

Wieczorem 18 stycznia na plac manewrowy OSP Kadłub, przy włączonych klaksonach, wjechał nowy wóz strażacki.

Na przybycie wozu oczekiwali druhowie strażacy z jednostek OSP Gminy Wieluń, mieszkańcy wsi, ks. proboszcz Marian Kozłowski, radni Gminy Wieluń z przewodniczącym Tomaszem Akuliczem, Burmistrzem Pawłem Okrasą, wiceburmistrzem Joanną Skotnicką – Fiuk, posłem na Sejm RP Pawłem Rychlikiem, Bronisławem Mitułą – honorowym prezesem OSP Dąbrowa. Wszyscy oczekiwali na przybycie Piotra Polaka - Posła na Sejm RP i sprawcę przybycia wozu do OSP Kadłub, czytaj Gminy Wieluń.
CZYTAJ DALEJ

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu duchownego

2025-02-20 11:39

[ TEMATY ]

komunikat

dominikanie

Red.

Po wyczerpaniu środków odwoławczych, decyzją Generała Zakonu Dominikanów, Paweł M. został prawomocnie wydalony ze stanu duchownego i z Zakonu. Proces karny na drodze administracyjnej był prowadzony przez Generała Zakonu z upoważnienia watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary - informuje w komunikacie przesłanym KAI Szymon Popławski OP, socjusz prowincjała.

W imieniu prowincjała o. Łukasza Wiśniewskiego OP informuję, że po wyczerpaniu środków odwoławczych, decyzją Generała Zakonu, Paweł M. został prawomocnie wydalony ze stanu duchownego i z Zakonu. Proces karny na drodze administracyjnej, który zakończył się wydaleniem ze stanu duchownego w marcu 2024 r., był prowadzony przez Generała Zakonu z upoważnienia Dykasterii Nauki Wiary. Natomiast o wydaleniu br. Pawła M. z Zakonu, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, zdecydował Generał Zakonu wraz ze swoją Radą. Nasza Prowincja nie brała udziału w działaniach prawnych. O decyzjach Generała Zakonu i Stolicy Apostolskiej informowaliśmy na bieżąco - z upoważnienia Kurii Generalnej - osoby skrzywdzone przez Pawła M.
CZYTAJ DALEJ

USA: służba zdrowia uznaje tylko dwie płcie

2025-02-20 20:52

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) oświadczył w środę, że „istnieją tylko dwie płcie, żeńska i męska”, określając płeć jako „niezmienną i zdeterminowaną przez obiektywną biologię”. Obwieszczenie pojawiło się w następstwie wydanego w zeszłym tygodniu rozporządzenia wykonawczego prezydenta Donalda Trumpa nr 14168, które potwierdza biologiczną rzeczywistość płci, a także zatwierdza Roberta F. Kennedy'ego Jr. na sekretarza HHS.

„Istnieją tylko dwie płcie, żeńska i męska, ponieważ istnieją tylko dwa rodzaje gamet” - czytamy w oświadczeniu HHS z 19 lutego. „Poszczególny człowiek jest kobietą lub mężczyzną w zależności od tego, czy dana osoba jest płci charakteryzującej się układem rozrodczym z biologiczną funkcją wytwarzania jaj (komórek jajowych) lub plemników”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję