Reklama

Aktualności

Papież w Korei Płd.: jutro beatyfikacja męczenników, spotkania z niepełnosprawnymi, osobami zakonnymi i świeckimi

Odwiedziny Sanktuarium Męczenników i Msza św. w Seulu, połączona z beatyfikacją 124 męczenników oraz spotkania z niepełnosprawnymi, osobami konsekrowanymi i z Katolicką Radą Apostolstwa Świeckich – to główne punkty programu trzeciego dnia wizyty Franciszka w Korei Południowej 16 sierpnia.

[ TEMATY ]

Franciszek w Korei

Korea.net/foter.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O godz. 8.45 czasu miejscowego (01.45 czasu środkowoeuropejskiego) Ojciec Święty opuści nuncjaturę apostolską w Seulu, udając się do położonego o ok. 4 km Sanktuarium Męczenników w Seo So-mun. Wzniesiono je na miejscu wykonywania kary śmierci; zginęli tam śmiercią męczeńską m.in. 103 katolicy koreańscy, których 6 maja 1984 r., podczas swej pierwszej podróży do Korei, ogłosił świętymi Jan Paweł II. Droga prowadząca do Sanktuarium nazywana jest potocznie „ulicą śmierci” lub „ulicą męczeństwa”.

Po przybyciu na miejsce papież – w towarzystwie dwojga młodych ludzi – złoży wieniec z kwiatów a następnie będzie się w ciszy modlił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stamtąd po godz. 9.10 (02.10) uda się do Bramy Gwanghwamum – innego symbolicznego miejsca stolicy, związanego z dawnymi i współczesnymi dziejami kraju. Jest to wielka przestrzeń łącząca Bramę Pałacu Cesarskiego z Placem Miejskim, mogąca pomieścić ponad pół miliona ludzi; jest też siedzibą różnych instytucji rządowych i miejscem najważniejszych wydarzeń.

O godz. 10.00 (03.00) rozpocznie się tam pontyfikalna Msza św., podczas której papież wyniesie na ołtarze Pawła Yun Ji-chunga i jego 123 towarzyszy, zamordowanych w pierwszym okresie prześladowań chrześcijan na Półwyspie Koreańskim (przełom XVIII i XIX w.).

Przyszły błogosławiony zginął za to, że wraz ze swym kuzynem, łamiąc obrzędy konfucjańskie, urządził katolicki pogrzeb swoje matki. W grupie 124 nowych beatyfikowanych – świeckich Koreańczyków – znalazł się też jedyny kapłan: Chińczyk James (Jakub) Ju Mun-mo, który wcześniej jako pierwszy duchowny przybył do Korei. Znany był ze swej gorliwości apostolskiej, o czym świadczy fakt, że w 6 lat po jego zjawieniu się na Półwyspie było tam już 10 tys. katolików. Gdy ścięto go, jego głowę wystawiono na widok publiczny.

Jutrzejsza beatyfikacja będzie pierwszym tego rodzaju obrzędem, któremu osobiście będzie przewodniczył obecny papież i pierwszym na ziemi koreańskiej. Należy jednak pamiętać o kanonizacji, której dokonał w Seulu równo 30 lat temu – 6 maja 1984 r. św. Jan Paweł II.

Reklama

Po Mszy papież przybędzie o 12.45 (05.45) do nuncjatury, gdzie zje obiad i nieco odpocznie, po czym o 15.15 (08.15) uda się na lądowisko, skąd odleci o Kkottongnae – 90 km na południe od stolicy.

Miejscowość ta, której nazwa znaczy „Wzgórze Kwiatów”, powstała w latach siedemdziesiątych z inicjatywy ks. Johna Oh Woong-jina ze wspólnoty Odnowy Charyzmatycznej „Bracia Jezusa z Kkottongnae”. Kierując się słowami Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: „Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich mniejszych, Mnie uczyniliście”, kapłan i pomagający mu członkowie wspólnoty utworzyli tu cały kompleks ośrodków, szpitali, uniwersytet i inne placówki, przeznaczone dla ubogich i porzuconych chorych w różnym wieku, którzy stanowią „kwiat” tego dzieła – stąd nazwa wzgórza. Co roku obsługuje się tu tysiące ludzi.

Jest to teren diecezji Czeongdżu, powstałej 10 marca 1962 r. (od 1958 r. był to wikariat apostolski). Zajmuje ona powierzchnię ok. 5,8 tys. km kw., na której mieszka ok. 1,4 mln ludzi, z których ponad 160 tys. to katolicy. Mają oni do dyspozycji 76 parafii, w których pracuje 154 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 500 sióstr. Biskupem diecezji jest od 11 lat 67-letni obecnie Gabriel Chang Bong-hun.

O 16.30 (09.30) rozpocznie się w Kkottongnae spotkanie Ojca Świętego z niepełnosprawnymi: ok. 150 dorosłymi i 50 dziećmi; obecnych będzie równie ok. 70 pracowników służby zdrowia i nauczycieli, posługujących pacjentom. Tradycją tych spotkań jest to, że przybywający tam goście zdejmują przed wejściem obuwie na znak szacunku dla znajdujących się tam chorych. Przed opuszczeniem ośrodka papież będzie się krótko modlił na terenie znajdującego się tam Ogrodu Dzieci Abortowanych.

Reklama

O godz. 17.15 (10.15) na terenie pobliskiej Szkoły Miłości (School of Love) rozpoczną się Nieszpory, podczas których papież pozdrowi wszystkich na początku i udzieli końcowego błogosławieństwa. Będzie to również spotkanie z ok. 5 tys. mężczyzn i kobiet konsekrowanych z całego kraju, do których wygłosi on przemówienie.

Następnie Franciszek przeniesie się do Ośrodka Duchowości, gdzie o 18.30 (11.30) rozpocznie się spotkanie z Katolicką Radą Apostolstwa Świeckich. Powstała ona w 1968 i obecnie działa w 16 diecezjach i 27 miejscach. Główną jej misją jest dialog z niewierzącymi. Na spotkanie to zaproszono ok. 150 działaczy najbardziej zaangażowanych w te poczynania. Ojciec Święty wygłosi do nich przemówienie.

O godz. 19.00 (12) opuści to miejsce i odleci do Seulu, gdzie ok. 20.00 (13.00) spodziewany jest w nuncjaturze.

2014-08-15 20:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program pielgrzymki papieża Franciszka do Korei Południowej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Franciszek w Korei

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek w dniach 13-18 sierpnia uda się z pielgrzymką do Korei Południowej. Głównym celem papieskiej wizyty jest udział w 6. Azjatyckim Dniu Młodzieży oraz beatyfikacja 124 męczenników koreańskich. Hasłem wizyty są słowa zaczerpnięte z Księgi Izajasza (60,1): "Powstań, świeć!". Będzie to trzecia podróż zagraniczna papieża Franciszka - po Brazylii i Ziemi Świętej.

Publikujemy szczegółowy program pielgrzymki:

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Uczniowie klas VIII piszą egzamin z matematyki - drugą część egzaminu ósmoklasisty

2024-05-15 09:28

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Magdalena Pijewska/Niedziela

W środę o godzinie 9 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich pisemny egzamin z języka obcego.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki powiedział PAP, że wszystko przebiega spokojnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję