Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zakończenie Roku Wiary

W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu zakończono 23 listopada Rok Wiary w naszej diecezji. Uroczystościom przewodniczył biskup ordynariusz Grzegorz Kaszak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiara jest skarbem, o który troszczy się sam Jezus Chrystus, trzeba o nią dbać, strzec, bronić, podziwiać, pielęgnować, a także w sercu rozwijać – mówił biskup Grzegorz Kaszak podczas inauguracji Roku Wiary w sosnowieckiej katedrze. Teraz, gdy minął Rok Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI, przyszedł czas, aby wyrazić naszą wdzięczność za ten szczególny czas, w którym mogliśmy pogłębiać swoją wiarę.

Eucharystię w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu poprzedziła prelekcja ks. Wojciecha Kowalskiego poświęcona wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przy Ołtarzu Pańskim licznie zgromadzili się kapłani Kościoła sosnowieckiego, siostry zakonne, przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń diecezjalnych oraz wierni naszej diecezji. Biskup Grzegorz Kaszak wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w głębokie przeżycie minionego roku i nie wystraszyli się wyzwań oraz zadań wyznaczonych na ten szczególny czas. Przypomniał także, że w ramach obchodów Roku Wiary w Kościele sosnowieckim realizowano cenne inicjatywy, skłaniające do pogłębienia wiary każdego z nas. Wśród nich warto wymienić projekt Katechezy dorosłych. W 3. niedzielę miesiąca przed każdą Mszą św. kapłan odczytywał tekst przygotowanej katechezy poświęconej prawdom wiary. Częścią obchodów Roku Wiary była także diecezjalna pielgrzymka do Ziemi Świętej wiosną bieżącego roku oraz diecezjalne sympozjum pt. „Taka jest nasza wiara”, które zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników. Organizowane były również pielgrzymki do miejsc świętych. Szczególną formacją objęto dzieci i młodzieży. Liczne działania związane z Rokiem Wiary odbywały się też na poziomie parafialnym.

W homilii podczas Mszy św. w sobotę 23 listopada w sosnowieckiej katedrze biskup Grzegorz Kaszak podkreślił, że wiara jest nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim zaufaniem Chrystusowi. – Człowiek prawdziwie wierzący ufa Panu Bogu i nieustannie sprawdza, czy jego uczucia, pragnienia, myśli, słowa i czyny zawsze i wszędzie są zgodne z Jego najświętszą wolą. Wiara jest więc trudna i wymagająca, żąda pokonywania samego siebie, przezwyciężania swoich słabości. Człowiek prawdziwie wierzący to osoba rozmodlona, praktykująca umartwienia i wyrzeczenia – przekonywał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. – I choć nieraz widzimy osoby żyjące z dala od Boga i Jego przykazań, które – po ludzku sądząc – opływają w dostatek, to jednak tylko za życie zgodne z wiarą czeka nagroda. Życie w posłuszeństwie wierze uśmierza gniew Boga, oddala karę za czyny obrażające Stwórcę i będące w sprzeczności z Jego wolą – podkreślał Ksiądz Biskup.

Nadzwyczajni szafarze w diecezji

Uroczystość zakończenia Roku Wiary w naszej diecezji stała się okazją do przeżycia wielu ważnych w jej historii wydarzeń. Podczas Eucharystii ustanowiono, po raz pierwszy w naszej diecezji, nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Ogłoszono także powstanie nowego dekanatu w diecezji sosnowieckiej oraz poświęcono sztandar Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu.

Reklama

Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II wskazywał na powszechne kapłaństwo wiernych jako źródło ich apostolskiego zaangażowania, także poprzez posługę liturgiczną. Kapłaństwo zaś powszechne z kolei ma swoją podstawę w sakramencie chrztu i bierzmowania. Mówił więc Papież Polak, zwracając się do księży: „Trzeba świeckich darzyć zaufaniem. Mają oni, jak uczy Sobór Watykański, swoje miejsce i swoje zadanie w wykonywaniu potrójnej misji Chrystusa w Kościele. Jest w nich wielki potencjał dobrej woli, kompetencji i gotowości służenia”.

W diecezji sosnowieckiej nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej zostało dwudziestu mężczyzn, w wieku od 24 do 63 lat. Będą oni pomagać kapłanom w posłudze rozdzielania Komunii św. w kościołach i szpitalach oraz zanosić Ją chorym do domów. Dotychczas posługę tę pełniła w naszej diecezji jedna osoba – Andrzej Klimczak z parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu, który przyjął ją z rąk Biskupa katowickiego. Nowych szafarzy łączy zaangażowanie i praca na rzecz swoich wspólnot parafialnych, a także działalność w ruchach i stowarzyszeniach diecezjalnych. Funkcja nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej na terenie Polski ustanowiona została na 240. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, 2 maja 1990 r. Uchwała mówi, że kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie i znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła, Mszy św. i Eucharystii. Funkcja ta powierzana jest na rok, a potem przedłużana. Przed powołaniem i każdym przedłużeniem powołania kandydaci muszą odbyć co najmniej trzydniowe rekolekcje.

Pod patronatem bł. Jana Pawła II

Reklama

Podczas uroczystego zakończenia Roku Wiary w naszej diecezji biskup Grzegorz Kaszak ogłosił dekret powołujący nowy dekanat w diecezji pod patronatem błogosławionego Jana Pawła II w Będzinie. „W trosce o skuteczniejszą pod względem duszpasterskim organizację struktur diecezji sosnowieckiej oraz biorąc pod uwagę położenie geograficzne i warunki współpracy kapłanów w dekanacie, biskup Grzegorz Kaszak dokonał reorganizacji dekanatów w diecezji sosnowieckiej i ustanowił nowy dekanat bł. Jana Pawła II w Będzinie” – czytamy w dekrecie.

Nowy dekanat obejmie następujące parafie: św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, bł. Michała Kozala w Preczowie, Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie, św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Psarach oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Strzyżowicach.

Dziekanem dekanatu bł. Jana Pawła II został ks. Grzegorz Rozpończyk, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy. Funkcję wicedziekana Ksiądz Biskup powierzył ks. Piotrowi Pilśniakowi, proboszczowi parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, a ojcem duchownym został ks. Jan Piekarski, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Psarach. Przypomnijmy, że dekanat (wikariat rejonowy, rejon) to jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych. Obecnie w Polsce, w rzymskokatolickich diecezjach istnieje ponad 1140 dekanatów. W diecezji sosnowieckiej – 23.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa katolicka katechezą dorosłych w Roku Wiary

Na skutek ekspansji mediów antykatolickich może rodzić się tylko opinia antykatolicka, antykościelna, która wyprze kapłanów ze szkół, a w dalszej perspektywie sprawi, że nasze kościoły świecić będą pustką

Często wracam wspomnieniem do lat minionych, gdy w Warszawie sprawował swój urząd wielki prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, a w Krakowie w sposób niezwykły angażował się w duszpasterstwo kard. Karol Wojtyła. Wspominam kard. Bolesława Kominka z Wrocławia, bp. Bronisława Dąbrowskiego, sekretarza Episkopatu Polski, i wielu innych znakomitych pasterzy i duszpasterzy - bo obok nazwisk wielkich biskupów mieliśmy także wyjątkowych kapłanów. Swoim zamyśleniem obejmuję wielu duszpasterzy akademickich, których w większości nie ma już wśród żyjących. I choć panował wtedy reżim komunistyczny, był czas PRL-u, któremu przewodziła PZPR ze swoim najistotniejszym organem - Służbą Bezpieczeństwa, to gdy chodzi o ludzi Kościoła, możemy powiedzieć, że był to czas wspaniały, czas, w którym wiedziało się, że Kościół był jednością. Nie znaczy to, oczywiście, że dziś nią nie jest, niemniej - choć niby bez przeszkód możemy rozwijać pole naszej działalności, już nie ściga nas SB, nie ma Urzędu ds. Wyznań - jest jakaś grząskość terenu, zaistniała sytuacja jakby spuszczonego powietrza z kół samochodu, którym się poruszamy. Nasze działania wydają się miałkie i zachowawcze, narzekanie stało się czymś powszechnym i normalnym, także wśród duchowieństwa.
CZYTAJ DALEJ

Pan otwiera drogę pokuty tam, gdzie sumienie przywykło do świętości

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Scena rozgrywa się w czasie wielkiego zagrożenia politycznego. Król Achaz słyszy o planie Resina oraz Pekacha. Koalicja chce uderzyć na Jerozolimę, złamać dynastię Dawida oraz osadzić wygodnego dla siebie władcę. Serce króla oraz serce ludu drży „jak drzewa lasu”. Izajasz wychodzi ku Achazowi przy końcu kanału górnego stawu. Król ogląda zapewne zabezpieczenia wodne miasta. Myśli o przetrwaniu oblężenia. Właśnie tam dociera do niego słowo Pana. Prorok przychodzi z synem Szear-Jaszubem. Jego imię znaczy „Reszta powróci”. Już sama obecność chłopca staje się znakiem. Izajasz wzywa Achaza do spokoju. Mówi o dwóch napastnikach jak o dymiących ogarkach. Ogień już gaśnie. Zostaje dym oraz reszta żaru. Pan odsłania w ten sposób ograniczoność ludzkiej potęgi. Nawet groźna koalicja ma wyznaczoną granicę. Historia nie wymyka się z ręki Boga. Najważniejsze słowo pojawia się w wersecie 9. Jeśli nie uwierzycie, nie ostojecie się. W hebrajskim zdanie jest grą słów. Wiara oraz trwałość splatają się ze sobą. Achaz stoi więc przed wyborem duchowym, nie tylko politycznym. Może oprzeć się na rachubie sił. Może oprzeć się na Panu. Cała dalsza historia pokaże, jak wielkie skutki ma ta decyzja. Dobra nowina jest zawarta w samym przyjściu proroka. Bóg nie zostawia domu Dawida bez słowa. W godzinie lęku daje obietnicę oraz drogę zaufania.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska: AI służy postępowi, gdy chroni godność

2026-07-14 17:20

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

sztuczna inteligencja

AI

chroni godność

Vatican Media

ONZ (zdjęcie poglądowe)

ONZ (zdjęcie poglądowe)

W oświadczeniu wydanym 13 lipca podczas spotkania ONZ poświęconego realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku delegacja Stałej Misji Obserwacyjnej Stolicy Apostolskiej podkreśliła, że walkę z ubóstwem nadal utrudniają rosnące nierówności społeczne – zarówno między państwami, jak i wewnątrz poszczególnych krajów.

Delegacja watykańska, nawiązując do encykliki Magnifica Humanitas Leona XIV, wskazała, że sztuczna inteligencja może znacząco przyspieszyć realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zaznaczono jednak, że jeśli nowa technologia narusza godność osoby ludzkiej, nie może być uznana za właściwe narzędzie poprawy sytuacji, niezależnie od tego, jak jest efektywna, opłacalna czy innowacyjna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję