Nawiązując do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego potocznie Matki Bożej Gromniczej, które „w kontekście liturgicznym nacechowanym symboliką światła” Papież wskazał na światło ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, które składają siostry zakonne i zakonnicy oraz członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego.
Ubóstwo obejmuje dzielenie się
Franciszek zaznaczył, że osoba konsekrowana, praktykując ubóstwo odrzuca „egoizm, chciwość, uzależnienie, używanie rzeczy z przemocą i w celu niesienia śmierci – a obejmuje natomiast wszystko to, co może je uwznioślać: wstrzemięźliwość, hojność, dzielenie się, solidarność”. Wskazał także na słowa św. Pawła: „Wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus – Boga”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czystość źródłem miłości
„Ślubowanie czystości, z wyrzeczeniem się miłości małżeńskiej i wyborem drogi wstrzemięźliwości, potwierdza absolutny prymat miłości Boga, przyjętej niepodzielnym i oblubieńczym sercem (por. 1 Kor 7, 32-36), i wskazuje na nią jako na źródło i wzór wszelkiej innej miłości” – zaznaczył Franciszek.
Papież wskazał, że „żyjemy w świecie” w którym „oblubieniec i oblubienica na całe życie zostają zastąpieni partnerem na chwilę, a dzieci przyjmowane jako dar – tymi, których żąda się jako «prawo» lub które się eliminuje jako «uciążliwość»”.
Reklama
„Jakże wspaniałym lekarstwem dla duszy jest spotkanie z siostrami zakonnymi i zakonnikami zdolnymi do takiej dojrzałej i radosnej relacji! Są oni odblaskiem miłości Boga” – podkreślił Ojciec Święty.
Posłuszeństwo na wzór Jezusa
Przykładem posłuszeństwa jest Jezus Chrystus i jego relacja z Ojcem – wskazał Franciszek, cytując encyklikę św. Jana Pawła II do osób życia konsekrowanego „Vita consacrata”. Papież wskazał, że posłuszeństwo „staje się darem i odpowiedzią miłości, proroczym znakiem dla naszego społeczeństwa, skłonnego dużo mówić, ale mało słuchać: w rodzinie, w pracy, a zwłaszcza w mediach społecznościowych”.
„Konsekrowane posłuszeństwo stanowi antidotum na taki samotny indywidualizm, promując jako alternatywę model relacji naznaczony aktywnym słuchaniem, w którym po «mówieniu» i «słuchaniu» następuje konkretne „działanie”, nawet kosztem wyrzeczenia się moich upodobań, moich planów i moich własnych preferencji” – wskazał Ojciec Świety.
Zachęta do adoracji
Na zakończenie Papież podkreślił, kwestię „powrótu do źródeł”, o którym wiele się dzisiaj mówi w życiu konsekrowanym. Wskazał, że nie chodzi o powrót do muzeum, ale o „powrót do Chrystusa i do Jego «tak» wypowiedzianego Ojcu”.
Franciszek podkreślił, że zanim będą spotkania przy „okrągłych stołach” – które są bardzo pożyteczne i potrzebne – najważniejsze spotkanie „dokonuje się przed Tabernakulum, podczas adoracji”. Wskazał, że „zatraciliśmy poczucie adoracji” i zachęcił do adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Dodał, że w ten sposób można odkryć też na nowo Założycielki i Założycieli zgromadzeń i zakonów, „jako kobiety i mężczyzn wiary”, i powtarzać z nimi, w modlitwie i ofierze z siebie: „Oto idę, (...) aby spełnić wolę Twoją, Boże” (Hbr 10, 7).