Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

„PSALLITE DEO” – międzynarodowy i ekumeniczny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 3 lat organizowany w nowej, rozszerzonej formule festiwal trwał 4 dni (17-20 października). O główne nagrody w otwartym konkursie walczyło 9 solistów, 14 zespołów i 6 chórów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Czech i Węgier. Występy oceniało jury w składzie: Ewa Uryga, Janusz Kochut, Beata i Jan Borowscy oraz ks. Stanisław Joneczko.

Wśród solistów pierwsze miejsce zajęła Anastazja Biekarewicz z Białorusi, drugie Marta Mikuła z Roczyn, a trzecie Walerij Fursin z Ukrainy. Najlepszym zespołem wokalno-instrumentalnym został ATTACCA z Wadowic. Spośród chórów pierwsze miejsce przyznano białoruskiemu chórowi „Classic” z Mińska, drugie ukraińskiemu chórowi „Błahowiszczennia” ze Lwowa, a trzecie greckokatolickiemu chórowi Błogosławionego Gojdicza ze Słowacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości otwarcia kęckiej imprezy wziął udział biskup Tadeusz Rakoczy razem z duchownymi przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich. Ordynariusz naszej diecezji wyraził radość, że ekumeniczna impreza służy wspólnemu wychwalaniu Boga. – Muzyką i śpiewem nieście światu radość, gdyż Kościół został powołany do niesienia Dobrej Nowiny. Przez muzykę i śpiew porywajcie swoje koleżanki i kolegów do Chrystusa. Pomagajcie im rozpoznać w Nim przyjaciela i jedynego Zbawiciela człowieka oraz całego świata – apelował do wykonawców biskup Tadeusz Rakoczy.

Rozszerzona przed trzema laty formuła festiwalu wzbogaciła muzyczne występy przeglądem filmowym Oikumene, prezentującym ambitne filmy o tematyce religijnej i moralnej. W tym roku kinomani mogli zobaczyć obrazy: „Maryja, matka Jezusa, „October baby”, „Jego oczami”, „Chrzest” i „Meteora”. Widzowie mieli także okazję spotkać się z reżyserem filmu o ks. Józefie Tischnerze „Jego oczami” – Szymonem Wróblem.

W ramach festiwalu w niedzielę odbywały się także gościnne koncerty w świątyniach dekanatu kęckiego. „Psallite Deo” zakończono przy kaplicy pw. św. Jana Kantego, gdzie zaproszone zespoły zaśpiewały pieśni religijne. Modlono się w obecności przedstawicieli kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.

2013-10-30 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert laureatów IX Festiwalu Gaudium

Niedziela zamojsko-lubaczowska 3/2018, str. II

[ TEMATY ]

festiwal

Joanna Ferens

Zwycięskie „Śnieżynki”

Zwycięskie „Śnieżynki”

Już po raz dziewiąty, na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury, odbył się finałowy koncert laureatów Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium

Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. sługi Bożego księdza prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju we współpracy z Biłgorajskim Centrum Kultury oraz Zamojskim Klubem Jazzowym „Kosz”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś podziękował za posługę w archidiecezji łódzkiej

2025-11-26 15:26

[ TEMATY ]

Metropolita krakowski

kardynał Ryś

Ks. Paweł Kłys

Podczas spotkania w łódzkiej Kurii ogłoszono w środę decyzję papieża Leona XIV o mianowaniu kard. Grzegorza Rysia nowym metropolitą krakowskim. Duchowny, dziękując wspólnocie łódzkiego Kościoła, mówił o odpowiedzialności, pokorze i wierności Kościołowi, którą - jak podkreślił - wyniósł z nauczania papieża Franciszka. - Nigdy nie wymyślałem dla Kościoła żadnej innowacji. Jestem przekonany, że aby budować Kościół, trzeba iść za Piotrem, słuchać go i czynić to, do czego prowadzi. Wszystko, co tu powstało, rodzi się z tego klucza - powiedział.

Przeczytaj także: PILNE! Kard. Grzegorz Ryś nowym arcybiskupem metropolitą krakowskim
CZYTAJ DALEJ

„Pueri Cantores” ma 40 lat

2025-11-26 22:55

Archiwum Pueri Cantores Resovienses

Jubileusz Chóru Katedralnego

Jubileusz Chóru Katedralnego

Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Krzysztof Gołąbek. Chór pod batutą Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej oraz chórzysty Marcelego Kyca wykonał kilka utworów ze swojego repertuaru, wypełniając katedrę pięknem muzyki sakralnej.

Wyjątkowym momentem było przyjęcie dziesięciu chłopców do grona chórzystów. W asyście prezesa chóru, Ryszarda Bieńka, młodzi śpiewacy złożyli uroczyste przyrzeczenie godnego reprezentowania chóru, Katedry Rzeszowskiej i miasta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję