Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz o. Józefa Szańcy (bez jubilata)

O Szańca to zasłużony kapłan w dziele edukacji i katechezy. Wieloletni dyrektor szkół franciszkańskich w Legnicy i zastępca dyrektora wydziału katechetycznego diecezji legnickiej.

2024-12-18 07:12

ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na jubileusz przyjechał biskup świdnicki Marek Mendyk, który wiele lat współpracował z o. Józefem, przedstawiciele rady katechetycznej diecezji legnickiej oraz nauczyciele i katecheci. Okazało się, że jubileusz musiał odbyć się bez jubilata, który nie dojechał z powodów zdrowotnych. Zatem spotkanie było okazją do modlitwy za jubilata, ale też wyrazem podziękowania katechetom, którzy w tym roku odeszli na zasłużoną emeryturę.

Druga część uroczystości odbyła się w auli św. Franciszka z Asyżu, należącej lubińskiego Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Poprowadziła ją Pani Anna Rzonca, która przez wiele lat była związana z Zespołem Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Legnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wprowadziła ona zgromadzonych w czas jubileuszowego świętowania oraz adwentowej refleksji: „Jesteśmy w przededniu Adwentu. Cały nadchodzący rok liturgiczny będziemy przeżywali w blasku Roku Jubileuszowego 2025. Konferencja Episkopatu Polski proponuje nam formację w ramach roku duszpasterskiego pod hasłem ‹‹Pielgrzymi nadziei – solą ziemi i światłem świata››”.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się od solidnej dawki nadziei. Uczestnicy wysłuchali bowiem inspirującej konferencji, której tytuł brzmiał: „Nadzieję trzeba nam wybrać”. Wygłosiła ją Pani dr Małgorzata Piotrkowska-Dańkowska z Lubina – na co dzień nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie, a także teolog, specjalizujący się w Piśmie świętym.

W programie uroczystości Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej zaplanował podziękowanie dla Katechetów, którzy w ostatnim czasie przeszli na zasłużoną emeryturę lub skorzystali z przywileju nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i w związku z tym zakończyli pracę w szkole z dniem 31 sierpnia 2024 roku albo nieco wcześniej. W języku łacińskim słowo „emeritus, emerita” oznacza „zasłużony, zasłużona”.

Na uroczystości w Lubinie pojawiło się pięć takich zasłużonych osób. Wśród nich znalazły się Panie:

- Ewa Baran, która katechizowała przez 26 lat, pracowała w Szkole Podstawowej w Gierałtowcu na terenie parafii pw. Objawienia Pańskiego w Brenniku;

- Jadwiga Berestecka, która katechizowała przez 28 lat, pracowała w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach na terenie parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach;

- Beata Kwiecień, która katechizowała przez 30 lat, pracowała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lubinie na terenie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie;

Reklama

- Dorota Skiba, która katechizowała przez 29 lat, pracowała najpierw w nieistniejących już szkołach: Szkole Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II oraz w VI Licem Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Legnicy na terenie parafii pw. św. Wojciecha w Legnicy, a ostatnio w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej oraz w Przedszkolu Samorządowym „WYSPA MARZEŃ” w Kunicach na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kunicach;

- Małgorzata Zalińska, która katechizowała przez 32 lata, pracowała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świerzawie na terenie parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Świerzawie, a w ostatnich latach także w Szkole Podstawowej w Nowym Kościele na terenie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Nowym Kościele.

Zasłużone osoby kończące pracę otrzymały kwiaty, podziękowanie od Biskupa Legnickiego, obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz ORŁA KATECHETYCZNEGO 2024.

Dobrze się złożyło, że gratulacje przekazał i upominki wręczył Ksiądz Biskup Marek Mendyk – Biskup Świdnicki, ponieważ przez wiele lat współpracował z katechetami w Legnicy. Wiele razy przy okazji różnych spotkań przypominał im, że „prawdziwą radość zna tylko wdzięczne serce” albo „jeśli chcesz znaleźć szczęście, znajdź wdzięczność”.

Po podziękowaniu Katechetom nastał czas, aby zwrócić się w stronę szeroko rozumianego środowiska oświatowego. Z wdzięcznością spojrzeliśmy w stronę Kuratorium Oświaty

we Wrocławiu, a szczególnie Delegatury w Legnicy. W ostatnim czasie na emeryturę przeszła wieloletnia Dyrektor tejże Delegatury – Pani mgr Halina Elżbieta Knychalska, która wcześniej była zatrudniona przez Ojca Józefa jako nauczycielka biologii w szkole katolickiej.

Reklama

Stojąc na czele Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy, przez wiele lat Pani Dyrektor wspierała każdorazowego Księdza Dyrektora Wydziału Katechetycznego w rozmaitych sprawach dotyczących współpracy ze szkołami w zakresie organizowania nauki religii. Nasi katecheci zawsze mogli liczyć na życzliwość komisji powoływanych dla przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych na stopień nauczyciela dyplomowanego. Księża eksperci z listy MEN zasiadali w komisjach organizowanych przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – Delegatura w Legnicy. Wśród nich, na samym początku wiele lat temu, był właśnie Ksiądz Biskup Marek Mendyk i Ojciec Józef Szańca. Dziś w tej roli zastępuje ich godnie ks. Jarosław Kowalczyk.

Warto wspomnieć, że kiedy pojawiały się trudne sprawy albo jakieś skargi Pani Dyrektor zawsze dążyła do tego, aby je szybko i pomyślnie rozwiązać. Podczas uroczystości nie było z nami Pani Haliny Elżbiety Knychalskiej, ale łączyła się duchowo. Podziękowanie w imieniu Pani Dyrektor odebrała Pani Irena Benroth – Starszy Wizytator z Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy. Było to również okazją do przekazania wyrazów uznania i gratulacji dla Pani Anny Urbańskiej, powołanej na Dyrektora Delegatury w Legnicy.

Drugą wspaniałą osobą, której wyraziliśmy wdzięczność, była Pani Maria Pecyna. Zakończyła ona pracę w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Legnicy. Każda komisja egzaminacyjna na stopień nauczyciela mianowanego okazywała ogromną życzliwość nauczycielom religii. Współpraca Wydziału Katechetycznego z Panią Marią Pecyną była zawsze czystą przyjemnością. Podczas spotkania dziękowaliśmy Pani Marii Pecynie za radość, uśmiech, życzliwe słowo i pomocną dłoń. Pani Maria pomogła wielu nauczycielom w przejściu niełatwej ścieżki awansu zawodowego. Warto wspomnieć, że we wcześniejszych latach Pani Maria Pecyna była również związana z Kuratorium Oświaty w Legnicy.

Reklama

Po podziękowaniach nadszedł moment, aby dostrzec wyjątkowego człowieka, który w dniu św. Andrzeja Apostoła przeżywał szczególne święto. To ojciec Józef Szańca – franciszkanin konwentualny, zastępca dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, w Legnicy znany i ceniony jako wieloletni dyrektor franciszkańskich szkół katolickich: najpierw Niższego Seminarium Duchownego, potem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu, następnie Gimnazjum im. św. Franciszka, a ostatnio Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy. Od 4 lat Ojciec Józef przebywa na zasłużonej emeryturze i posługuje w parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. Tego dnia Ojciec Józef nie pojawił się na uroczystości, ponieważ nagłe osłabienie spowodowało, że musiał znaleźć się na obserwacji w szpitalu we Wrocławiu.

O przybliżenie postaci Ojca Józefa oraz świadectwo o nim został poproszony Pan Sebastian Bigos z Wrocławia – absolwent NSD w Legnicy. Na okoliczność 80. urodzin i 55. rocznicy święceń kapłańskich wiele osób napisało wspomnienia związane z Ojcem Józefem oraz swoje życzenia dla Jubilata. Zostały one zebrane w Księdze Jubileuszowej, którą zaprezentowano na spotkaniu w Lubinie, a następnie po wyjściu ze szpitala przekazano osobiście Ojcu Józefowi. Do tego był jeszcze kosz z 80 różami, list gratulacyjny Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego oraz okolicznościowy upominek w postaci Pisma Świętego i mikrofonu. To nietypowe zestawienie miało na celu przypomnieć, że w każdym tygodniu na antenie Radia Plus Legnica można wysłuchać inspirującej katechezy przygotowanej przez Ojca Józefa.

Reklama

W imieniu wszystkich zgromadzonych, a szczególnie bliskich sercu Ojca Józefa katechetów głos zabrała i życzenia przekazała Pani Elżbieta Jarząb – katechetka z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy, należąca do Diecezjalnej Rady Katechetycznej. Pani Elżbieta pozdrowiła również Księdza Biskupa Marka Mendyka i wręczyła mu numer specjalny FORUM KATECHETÓW DIECEZJI LEGNICKIEJ ze wspomnieniami katechetów na jego temat. Zostały one zebrane w 2020 roku, kiedy Ksiądz Biskup zakończył posługę Biskupa Pomocniczego Diecezji Legnickiej i został mianowany Biskupem Świdnickim. Ze względu na pandemię legnickiemu środowisku katechetycznemu nie udało się wówczas wręczyć tego prezentu i podziękować Księdzu Biskupowi za troskę o katechezę i katechetów przez wszystkie lata pobytu w Legnicy. Dokonało się to właśnie w Lubinie.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem dla zaproszonych Gości. W czasie jego trwania wystąpiła schola „Nutki św. Maksymiliana” działająca przy lubińskim sanktuarium, a także uczniowie Pani Beaty Pazio-Grygiel z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Legnicy wraz z nauczycielem – Panem Mikołajem Potoczakiem.

Dziękujemy wszystkim, którzy z potrzeby serca przybyli, aby poprzez modlitwę, obecność i życzliwość wesprzeć o. Józefa Szańcę w tym ważnym dla niego dniu.

foto

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: świąteczne i ludowo

2024-12-17 11:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Zespół Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej „Harnam” dał koncert gwiazdkowy, prezentując kolędy polskie i tańce z różnych regionów Polski.
CZYTAJ DALEJ

Święty Łazarz

Niedziela przemyska 10/2013, str. 8

[ TEMATY ]

św. Łazarz

Wskrzeszenie Łazarza, fot. Flickr CC BY-SA 2.0

Raz w życiu się uśmiechnął, kiedy zobaczył kradzież glinianego garnka. Powiedzieć miał wówczas: „Garstka prochu kradnie inną garstkę prochu”… Ks. Stanisław Pasierb w tomiku wierszy „Rzeczy ostatnie i inne wiersze” pisał pięknie o odczuciach Łazarza: „(...) warto było, ale po to tylko, żeby się dowiedzieć, że On (Chrystus) zanim mnie wskrzesił, płakał ponieważ umarłem...”.

Kiedy Caravaggio, niezrównany mistrz światłocienia, namalował dla bogatego włoskiego kupca, w kościele w Messynie, „Wskrzeszenie Łazarza” obraz nie spotkał się z aprobatą widzów. Porywczy z natury, pełen kontrastów artysta, na oczach zdumionych wiernych pociął malowidło brzytwą, czym wprawił w konsternację nie tylko swego mecenasa, ale i mieszkańców Messyny. Podziel się cytatem Wkrótce w 1609 r., w kościele Służebników Chorych artysta ponownie podjął temat. Martwy, wyciągnięty z grobu Łazarz leży w strumieniu charakterystycznego dla twórczości malarza światła. Pełna patosu scena zyskuje dzięki umiejętnemu zastosowaniu kontrastu światła i cienia. Wśród widzów tej niezwykłej sceny znajduje się także… sam artysta. Wedle Ewangelii św. Jana, z której znamy opis tego wydarzenia, śmierć Łazarza z Betanii wstrząsnęła jego siostrami Martą i Marią. Czasem zdarza się tak (a wszyscy jakoś podświadomie boimy się takiej sytuacji), że kiedy akurat jesteśmy daleko od rodzinnego domu, umiera człowiek nam bliski.
CZYTAJ DALEJ

Gest łączności

2024-12-18 07:22

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Sandomierscy policjanci i policjantki oraz pracownicy cywilni Policji, podczas przedświątecznego spotkania opłatkowego otrzymali podziękowania za ofiarną służbę i życzenia bezpiecznej pracy na zbliżający się Nowy Rok.

Policyjne spotkanie, w którym uczestniczyli Prokurator Rejonowy, Dowódcy formacji mundurowych i Duchowni, rozpoczęło się od minuty ciszy, aby uczcić pamięć zmarłego insp. Ryszarda Komańskiego, komendanta powiatowego policji. Następnie głos zabrał podinsp. Grzegorz Jaworski, p.o. komendanta składając wszystkim życzenia Bożenarodzeniowe. Obecny na spotkaniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, powiedział, że gest łamania się opłatkiem łączy obecnych i nieobecnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję