Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jedyny taki koalicjant

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2013, str. 5

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

MR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARIUSZ RZYMEK: - Ile kilometrów po polskich drogach przejechał Brat ze św. Michałem Archaniołem?

BR. ANDRZEJ ZIMNY: - Od kwietnia do września tego roku zrobiłem już siedem tysięcy kilometrów. W tym czasie przejechałem Polskę wzdłuż i wszerz. Od Szczecina, przez Warszawę, po Bielsko-Białą.

- Jaki jest główny cel peregrynacji figury?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To rozszerzenie kultu św. Michała Archanioła i ukazanie go jako pogromcy szatana. Jak widać gołym okiem w dzisiejszych czasach jest duże nasilenie zła, a co za tym idzie, istnieje duże zapotrzebowanie na potężnego sprzymierzeńca. I właśnie postać św. Michała Archanioła ma nam pomagać w tej walce i w zwyciężaniu czyhających na nas pokus.

- Peregrynacji figury św. Michała Archanioła oprócz modlitwy towarzyszą konferencje. O czym w ich trakcie mówicie?

- Uświadamiamy ludziom czym jest gender i Nowa Era. Wyjaśniamy znaczenie obecnych w masowej kulturze znaków niechrześcijańskich, takich jak m.in. pierścień atlantów itp. Ludzie muszą wiedzieć co one z sobą niosą i jakie zagrożenia z nich wynikają.

Reklama

- Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że świeccy członkowie Bractwa św. Michała Archanioła to uczestnicy egzorcyzmów, w trackie których swą modlitwą i asystą wspierają prowadzącego je kapłana. Czy myśli Brat, że ta peregrynacja wpłynie na rozwój tych wspólnot i na ich aktywność?

- Mam taką nadzieję. Z tego co widzę, to coraz więcej osób świeckich zasila szeregi takich bractw, szczególnie czcicieli św. Michała Archanioła i Rycerzy św. Michała Archanioła. Ci ostatni poprzez swoją codzienną modlitwę i post, pomagają kapłanom w walce ze złem.

- Czy widoczne są już jakieś pierwsze owoce tej peregrynacji?

- Hasłem peregrynacji są słowa „Czas mocy i łaski”, i widać, że nie są one bez pokrycia. Dobitnie świadczą o tym konfesjonały i wierni, którzy na czas jakiś pozostawiają swe obowiązki, aby spotkać się ze św. Michałem Archaniołem w widzialnym znaku figury.

- Jedną z materialnych pamiątek tej peregrynacji może być szkaplerz św. Michała Archanioła. Co trzeba zrobić, aby nie stał się on zwykłym elementem dekoracyjnym, ale żywym znakiem mocy Bożej?

Reklama

- Wymogów jest niewiele. Codzienne noszenie szkaplerzna musie się jedynie wiązać z codzienną modlitwą do św. Michała Archanioła. Jej autorem jest papież Leon XIII i jest to tzw. egzorcyzm prosty. Może go odmawiać każdy człowiek. Szkaplerz nie jest żadnym amuletem. Ci, co go noszą, po prostu obierają sobie św. Michała Archanioła za patrona w walce z pokusami. Szkaplerz jest więc widzialnym znakiem zwrócenia się do niego o pomoc. Cieszy to, że od początku peregrynacji, a więc od 12 kwietnia, szkaplerz ten przyjęło blisko 50 tysięcy ludzi. Widać po tym, że opieka św. Michała Archanioła wciąż jest bardzo potrzebna.

- Zgromadzenie Michalitów oprócz krzewienia kultu św. Michała Archanioła czym się jeszcze zajmuje?

- Przede wszystkim pracą z dziećmi i młodzieżą. Prowadzimy domy dziecka, szkoły, oratoria.

- Gdzie znajduje się polskie centrum kultu św. Michała Archanioła?

- Na Podkarpaciu w Miejscu Piastowym znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Zostało ono ustanowione w 2007 r. przez arcybiskupa Józefa Michalika, metropolitę przemyskiego. Tam też znajduje się dom macierzysty naszego zgromadzenia. Natomiast dom generalny mieści się w Markach pod Warszawą.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książę Aniołów

Niedziela świdnicka 2/2018, str. 8

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

archanioł Michał

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Grota św. Michała Archanioła na górze Gargano

Grota św. Michała Archanioła na górze Gargano

„Nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I został strącony wielki Smok, Wąż Starodawny, który się zwie diabeł i szatan...”

Ilekroć mówi się o św. Michale Archaniele, wspomina się Jego walkę z Lucyferem, którą podjął w obronie czci Boga oraz prawdy. Nie sposób mówiąc o św. Michale, nie wspomnieć o najpotężniejszym z aniołów, którego imię oznacza „niosący światło”, gdyż zgodnie z zamysłem Boga światło Stwórcy miało docierać do wszystkich stworzeń za jego pośrednictwem. Pismo Święte mówi o nim tak: „Byłeś odbiciem doskonałości, pełen mądrości i niezrównanie piękny. Byłeś doskonały w postępowaniu swoim od dni twego stworzenia, aż znalazła się w tobie nieprawość. Serce twoje stało się wyniosłe z powodu twej piękności, zanikła twoja przezorność z powodu twego blasku. Rzuciłem cię przeto na ziemię” (Ez 28,12 nn).
CZYTAJ DALEJ

W tych dniach rozważamy ostatnie dni życia Jezusa na ziemi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Bozena Sztajner/archiwum Niedzieli

Rozważania do Ewangelii J 13, 21-33.36-38.

Wtorek, 15 kwietnia. Wielki Tydzień
CZYTAJ DALEJ

Strachy na lachy

2025-04-16 07:34

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Donald Tusk doszedł do władzy dzięki licznym obietnicom i z wielkimi słowami na ustach. Miało być nowocześnie, europejsko, z poszanowaniem praworządności, bez rozdawnictwa i populizmu. Kto go znał, wiedział, że to ściema, ale jednak pamięć ludzka jest ulotna i jego przerwa brukselska zrobiła swoje. Miało być wszystko to, czym – jego zdaniem – nie był PiS. Zapowiadał, że odwróci politykę Jarosława Kaczyńskiego o 180 stopni. Tymczasem mijają miesiące, a kolejne decyzje, słowa i gesty lidera Platformy Obywatelskiej coraz bardziej przypominają... działania PiS. Z tą tylko różnicą, że teraz to on je firmuje. Przynajmniej w warstwie retorycznej. I co więcej – niekiedy robi to z większym przekonaniem niż ci, których przez lata za to krytykował.

Pierwsza wielka wolta miała miejsce w temacie migracji. To właśnie Tusk jeszcze kilka lat temu atakował PiS za politykę "zamykania się", za „strachy na migrantów”, za „ksenofobię”. Mówił o „nieuchronnych konsekwencjach” za niezgodę rządu PiS. Dziś? Mówi dokładnie tym samym językiem, który przez lata piętnował. Straszy „nielegalną migracją”, wspiera twarde kontrole na granicach, opowiada się za utrzymaniem zapory zbudowanej przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Gdyby nie patrzeć kto mówi, to czasem można by sądzić, że mówi któryś z ministrów rządu Morawieckiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję