Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kresowianie

Wołanie o prawdę i pamięć

Reklama

Każde spotkanie to wołanie z Jasnej Góry o prawdę i pamięć narodową - mówią organizatorzy 19. Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian. Jasnogórski Zjazd odbył się 7 lipca, w czasie kulminacji obchodów 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Kresach, w przeddzień rocznicowych uroczystości w Warszawie. Podczas jasnogórskiej pielgrzymki szczególny wymiar rocznicowy podkreśliły: Litania Wołyńska, a także Marsz Pokoleń Kresowych pod Szczyt Jasnogórski i złożenie pod figurą Matki Najświętszej Krzyża Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. W zjeździe i pielgrzymce uczestniczyli Kresowianie oraz sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego. Obecni byli: Jan Skalski - prezes Światowego Kongresu Kresowian, Maria Mirecka-Loryś - honorowy członek Kongresu, a także przedstawiciele organizacji kresowych i patriotycznych, przedstawiciele Związku Sybiraków i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich RP, członkowie organizacji kombatanckich i kresowych z kraju i z zagranicy, oddziały Towarzystw Miłośników Lwowa, Wilna, Wołynia, Podola, Polesia oraz ich poczty sztandarowe. - Prosimy Matkę Bożą, by doprowadziła do jedności Kresowian. To jest jedyna droga, aby obiektywna prawda przebiła się nie tylko przez media, ale w ogóle dotarła do społeczeństwa - podkreślił Jan Skalski. - Wiara czyni cuda. Wierzymy, że szczególne wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski da wszystkim Polakom na tyle siły, żeby wreszcie tę sprawę załatwić.

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona Msza św. za poległych i pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, historyk, autor książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”. Z bólem zauważył: - Ciągle mówi się: tak, był KL Auschwitz, tak, był Katyń. Ale milczy się w sprawie Wołynia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalny „Faustyna” z Równego na Wołyniu.

Konferencja egzorcystów

Posługa uwalniania

Europejska Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania, popularnie zwana konferencją egzorcystów, odbyła się w dniach 8-12 lipca br. na Jasnej Górze. Konferencja odbywa się co dwa lata i zawsze ma charakter zamknięty. Gromadzi egzorcystów oraz księży i świeckich współpracujących z egzorcystami. Europejska konferencja daje możliwość wymiany doświadczeń i poznawania nowych problemów. Wśród tegorocznych gości zaproszeni byli m.in.: o. Francesco Bamonte - przewodniczący IAE z Rzymu, bp dr Elmar Fischer z Austrii oraz prof. dr Alessandro Pennesi-Olivieri z Rzymu. Obecny był o. prof. Aleksander Posacki SJ, demonolog, przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania.

Reklama

Ks. Andrzej Grefkowicz - egzorcysta z archidiecezji warszawskiej, koordynator posługi egzorcystów w Polsce, odpowiedzialny za organizację spotkania - zwrócił uwagę, że nasila się okultyzm. Bardzo popularne stają się również niekonwencjonalne formy leczenia, za którymi kryje się okultyzm. Przestrzegł przed traktowaniem magii jako niewinnej zabawy, choćby przez czytanie książek o Harrym Potterze. Wśród zagrożeń wymienił także wschodnie sztuki walki, korzystanie z wróżbiarstwa, muzykę przekazującą treści satanistyczne. - To są sytuacje, które sprawiają, że dzisiaj problem jest poważniejszy niż kilkadziesiąt lat temu - zaznaczył ks. Grefkowicz.

Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Posługi Uwalniania powstało w 1995 r. w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Jego celem jest pomoc egzorcystom i osobom ich wspierających w tej posłudze duszpasterskiej Kościoła.

Chorzy i niepełnosprawni

Patronalne święto Apostolstwa Chorych przypada 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Tego dnia odbyła się na Jasnej Górze 48. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych. Przybyło na nią ok. 2 tys. chorych z całej Polski wraz z opiekunami, wolontariuszami, rodzinami i przyjaciółmi. Przed Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, której miał przewodniczyć metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, do pielgrzymów dotarła wiadomość, że jest on w szpitalu. W zastępstwie Eucharystię odprawił arcybiskup senior Damian Zimoń. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze chorych na czele z ks. Wojciechem Bartoszkiem, krajowym duszpasterzem Apostolstwa Chorych. - Chorzy mają do spełnienia wielkie zadanie. Są wspaniałymi apostołami wobec siebie nawzajem i wobec całego Kościoła - podkreślił w homilii abp Zimoń. Na zakończenie pielgrzymki miało miejsce nabożeństwo lurdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem każdej osoby Najświętszym Sakramentem.

Zapowiedzi

21 lipca - 37. Piesza Pielgrzymka z Krakowa-Skałki

23-28 lipca - Europejskie Forum Młodych 2013 - Rio in Częstochowa!

25 lipca - 23. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia

26-27 lipca - 33. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

27 lipca - 31. Piesza Pielgrzymka Tyska

www.jasnagora.com

2013-07-16 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję