Reklama

Przykręcanie śruby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reżim w Pekinie zmienił zasady nominacji biskupów i przyznał ostatnie słowo w tej kwestii nieuznawanej przez Stolicę Apostolską Konferencji Biskupiej Kościoła Katolickiego w Chinach (BCCCC). Donosząc o tym, agencja UCAN podkreśla, że nowe zasady spotkały się ze zdecydowaną krytyką obserwatorów sytuacji Kościoła w ChRL.

Nowe zasady „wyboru” biskupów reżim w Pekinie uchwalił w kwietniu, ale dopiero ostatnio poinformowano o nich opinię publiczną. Zastępują one mniej rygorystyczne regulacje, obowiązujące od 1993 r. Jedną z przyczyn reakcji krytycznych jest zastrzeżenie, że biskupi muszą popierać kierownictwo Komunistycznej Partii Chin i jej system socjalistyczny. Zdaniem Anthony’ego Lam Sui-ki, naukowca z Ośrodka Badawczego diecezji w Hongkongu, obecna zmiana jest krokiem wstecz i blokuje normalizację życia Kościoła w ChRL. Jednocześnie podkreśla on, że biskupi aprobowani przez Stolicę Apostolską są dzielni i nie dadzą się zastraszyć przez reżim. (pr)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Malaga: tysiące wiernych z całego świata na jednej z najbardziej poruszających procesji w Europie

2026-04-03 12:40

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

PAP/EPA/JORGE ZAPATA

W Wielki Czwartek ulice Malagi ponownie wypełniły się tysiącami wiernych i turystów z całego świata. Wszystko za sprawą jednej z najbardziej poruszających i charakterystycznych procesji w Europie, podczas której Hiszpańska Legia Cudzoziemska oddaje hołd Chrystusowi od Dobrej Śmierci.

To wydarzenie, łączące religię, tradycję i wojskową dyscyplinę, od lat przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców Hiszpanii, ale i zagranicznych obserwatorów. Legioniści, znani ze swojej charakterystycznej postawy i rytmu marszu, przeszli przez miasto, niosąc krucyfiks i śpiewając słynny hymn „Oblubieniec Śmierci”.
CZYTAJ DALEJ

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża - "Wykonało się"

2026-04-02 20:59

[ TEMATY ]

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża

pexels.com

Siedem słów Jezusa wypowiedzianych z krzyża Kościół od wieków rozważa w Wielkim Tygodniu. Są jak siedem kroków prowadzących nas w głąb tajemnicy miłości Boga, która objawia się nie w potędze, ale w ofierze.

Przechodząc dzień po dniu drogę Wielkiego Tygodnia, spróbujmy zatrzymać się przy każdym z tych słów i pozwolić, aby stały się one modlitwą naszego serca.
CZYTAJ DALEJ

Krzyż – źródło radości dla świata

2026-04-04 06:40

Paweł Wysoki

Na krzyżu Bóg najpełniej objawił swoją miłość.

W Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze lubelskiej przewodniczył bp Artur Miziński. Jak podkreślił, od zajmowanego przez nas miejsca pod Chrystusowym krzyżem zależy nasza radość z Jego zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję