Naszą Władzą Apostolską zezwalamy, aby czcigodny sługa Boży Luigi Novarese, kapłan, założyciel Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia, apostoł chorych, niezłomny świadek zbawczej wartości cierpienia i pełnego uczestnictwa cierpiących w misji Kościoła, od teraz na przyszłość był nazwany błogosławionym, a jego święto mogło być obchodzone co roku 20 lipca, w dzień narodzin dla nieba”. Te słowa listu papieża Franciszka, odczytane w Bazylice św. Pawła, zezwoliły na kult nowego błogosławionego w Kościele.
- Miałam okazję w 1982 r. wyjechać do Włoch. Było to moje pierwsze spotkanie ze wspólnotą Cichych Pracowników Krzyża. To był czas prawdziwie błogosławiony dla mnie. Bo choć nie znałam języka włoskiego, miałam okazję przez dwa lata być u boku naszego założyciela ks. Novarese. Dziękuję Bogu za to doświadczenie. Zwłaszcza że w ks. Novarese widziałam człowieka, który był zamiłowany w Polsce. Pragnął, aby nasz charyzmat mógł się zakorzenić w Polsce - powiedziała s. Małgorzata Malska, przełożona domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Z naszej Ojczyzny na uroczystości wyjechali liczni pielgrzymi. Najwięcej z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przewodniczył im bp Stefan Regmunt. Pielgrzymi to nie tylko członkowie wspólnot założonych przez bł. ks. Novarese. Wielu wyjechało, aby w Roku Wiary podziękować za kapłana, którego dzieło obecne jest także na polskiej ziemi.
W homilii beatyfikacyjnej kard. Tarcisio Bertone podkreślił: - Ks. Novarese był inspirowany przez prawdę i miłość płynącą z Ewangelii. Z tej inspiracji wypływały jego słowa i akcje. Tyle osób chorych, jak i niepełnosprawnych znalazło w tym kapłanie żywe odbicie miłości Chrystusa. Może on być dla nas wzorem do naśladowania Jezusa zmarłego i zmartwychwstałego, ale również pocieszającego.
Bł. ks. Luigi Novarese organizował w Kościele apostolat chorych i cierpiących. Założył wspólnotę Centrum Ochotników Cierpienia dla świeckich oraz konsekrowaną wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża. Tworzył grupy, których liderami były osoby niepełnosprawne i chore. Założył także Maryjną Ligę dla kapłanów. Jan Paweł II nazwał go Apostołem Chorych. Stał się propagatorem nowego sposobu duszpasterstwa chorych i niepełnosprawnych. Przekonywał, że chory nie może być tylko przedmiotem, ale podmiotem duszpasterstwa niepełnosprawnych.