Spotkanie rozpoczęło się od wykładu pt. “Pielgrzymowanie biblijne – wymóg (prawa) oraz pragnienie (człowieka)”, który wygłosił ks. dr hab. Roman Mazur SDB z Wydziału Teologicznego UPJPII, w którym przybliżył historię i tradycje pielgrzymowania w różnych religiach świata, skupiając się na religiach monoteistycznych ze szczególnym akcentem biblijnym.
Reklama
Na początku liturgii społeczność akademicką przywitał o. dr Cyprian Moryc OFM, kustosz sanktuarium, który zaznaczył, że przybywając do sanktuarium, wszyscy jesteśmy u siebie, jesteśmy w domu, jesteśmy w miejscu właściwym dla każdego, które „ukazuje nam najlepsze perspektywy wzrostu duchowego, intelektualnego, które umacnia głębokie więzi i integruje wszystkich wierzących w Chrystusa”. Szczególnie podkreślił właśnie „tajemnicę więzi” kalwaryjskiego sanktuarium, mówiąc: – To miejsce w szczególny sposób nastraja serce i umysł do wnikania w tajemnicę tej więzi, jaka łączyła cierpiącego Zbawcę i jego współcierpiącą Matkę. A w centrum tej tajemnicy miłości jest każdy kto tu przychodzi. Przypomniał, jak wiele jest wspaniałych wypowiedzi Karola Wojtyły, później papieża Jana Pawła II o tym miejscu, które przez całe swoje życie, kiedy tylko mógł odwiedzał, by pomodlić się na kalwaryjskich dróżkach, o którym mówił: - Nie przestawajcie nawiedzać tego miejsca, ono jest wielkim skarbem tej ziemi. Kustosz sanktuarium życzył głębokiego przeżycia pobytu w tym świętym miejscu oraz sił potrzebnych na cały rok akademicki. Zachęcał studentów i profesorów, by wzorem św. Jana Pawła II, przybywali na dróżki, jeśli będą się pojawiały jakiekolwiek problemy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Homilię wygłosił ks. dr Konrad Dyrda, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Na początku zwrócił uwagę, że patron dnia, św. Hieronim, który udał się do Betlejem, by tłumaczyć Pisma natchnione, udostępnił całemu ówczesnemu światu Słowo Boże. Tę jego „myśl” zatwierdził ponad 1100 lat temu sobór trydencki. - To jest marzenie każdego naukowca, pewnie i studenta, przyszłego młodego naukowca, aby wpaść na taką wielką myśl, która przetrwa nawet wieki, a może i tysiąclecia – mówił homiletyk. Ale wspomniał też, że nawet apostołowie nie byli wolni od myśli słabych, np. kto z nich jest największy. Podobnie dzisiejszy człowiek nie jest wolny od myśli niewłaściwych. Ale Jezus sprowadza nas „na ziemię”, daje antidotum na złe, słabe myśli, czasem grzeszne, oceniające. Potrafi uchronić przed niewłaściwym tokiem myślenia, wprowadza na drogę prawdy, pokory, służby, jak to czynił w przypadku apostołów.
Ks. dr Konrad Dyrda przywołał słowa papieża Franciszka: „Bądźcie niespokojnymi poszukiwaczami prawdy i nigdy nie gaście swojej pasji, aby nie poddać się…nie wyschnąć z myśli”. Przypomniał także słowa papieża Jana Pawła II: „Niewiele jest rzeczy ważnych w życiu człowieka i społeczeństwa jak posługa myślenia”, która jest życiem w prawdzie i która ma jej służyć.
Reklama
Kaznodzieja przywołując słowa obu papieży życzył, aby na progu roku akademickiego rodziły się właśnie takie myśli – jak żyć w prawdzie.
Ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII odmówił akt zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej, opierając modlitwę na słowach św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas ostatniej Eucharystii sprawowanej w Polsce 19 sierpnia 2002 roku.
– Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, wypraszaj także nam pracownikom, studentom i doktorantom Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, siły ciała i ducha, abyśmy wypełnili do końca naszą misję idźcie i nauczajcie, którą zlecił nam Zmartwychwstały. (…) Tobie oddajemy wszystkie owoce naszego życia i posługi myślenia oraz poszukiwania prawdy. Tobie zawierzamy losy naszego Uniwersytetu. Tobie polecamy nas samych. Tobie ufamy i Tobie wyznajemy za naszym świętym Patronem Janem Pawłem II: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus.
Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa w krużgankach klasztoru, którą poprowadzili klerycy z afiliowanych do UPJPII seminariów duchownych.
Pielgrzymka wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie do Kalwarii Zebrzydowskiej tradycyjnie poprzedziła zbliżającą się uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2024/2025, która odbędzie się 16 października.