Reklama

Niedziela Łódzka

Sztuka miłością do Boga

Niedziela łódzka 50/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

muzyka

kultura

Henryk Tomczyk

Koncert kwartetu „Cellissime” cechowała doskonała współpraca instrumentalistów

Koncert kwartetu „Cellissime” cechowała doskonała współpraca instrumentalistów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad trzydzieści wydarzeń znalazło się w programie XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który w listopadzie odbył się w Łodzi. Wystąpili artyści z szesnastu krajów, a festiwalowe ramy objęły niedzielną liturgię, koncerty, przedstawienia, wystawy oraz wykład. Motywem przewodnim Festiwalu były słowa z „Notatek o melodii rzeczy” Rainera Marii Rilkego - „Sztuka jest rozleglejszą, śmielszą odmianą miłości. Jest miłością do Boga”. Tegoroczne łódzkie święto sztuki zbiegło się z jubileuszem

25-lecia istnienia Teatru Logos. Twórca i dyrektor Logosu ks. prał. Waldemar Sondka jest także pomysłodawcą i animatorem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncerty, spektakle, wernisaże...

Reklama

Z koncertami i recitalami wystąpili m.in.: zespół „Eternal Voyage”, Jan Garbarek, Jan Trebunia-Tutka z zespołem, Anna Szałapak, Alexander i Konstantin Waldigeroff, Stanisława Celińska, Wiktoria Szubelak, kwartet wiolonczelowy „Cellissime” oraz Rebekka Bakken. Zabrzmiała także muzyka gospel, jazz i muzyka cerkiewna. Wśród propozycji scenicznych znalazły się spektakle Teatru Współczesnego i Powszechnego z Warszawy, grupy teatralnej „Yasetamam” z Iranu, Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Teatru Banialuka z Bielska-Białej, wrocławskiego Teatru Sztuk. Polski Teatr Tańca Balet Poznański przedstawił „Desert” na podstawie „Małego księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. W festiwalowy nurt teatralny wpisały się również: „Ukrainność” - projekt sceniczny z udziałem artystów z Polski i Ukrainy, Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun oraz „Salome” Richarda Straussa z Opery Bałtyckiej. Teatr Logos wystawił dwa spektakle - „Medytację na temat sakramentu małżeństwa przechodzącą chwilami w dramat” wg „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły - adaptacja i reżyseria Marka Kasprzyka oraz „Rzeczy” wg Rainera Marii Rilkego - reżyseria Bogusława Kierca. W Galerii Europejskiego Centrum Kultury LOGOS bp Adam Lepa otworzył wystawę grafik dedykowanych Logosowi w ciągu dwudziestopięciolecia jego działalności, a w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbył się wernisaż malarstwa Wernera Lubosa. Prof. Marek Dyżewski z Wrocławia uczcił 25. urodziny Logosu wykładem zatytułowanym „«Magnificat» w muzyce Jana Sebastiana Bacha”.

Bogaty program stworzył publiczności możliwość obcowania z różnorodnymi dokonaniami artystycznymi. Satysfakcjonowały one wszystkich widzów, bowiem każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Stąd też Festiwal wzbudził wielkie zainteresowanie łodzian, którzy szczelnie wypełniali miejsca festiwalowych wydarzeń, m.in.: sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, kościół środowisk twórczych, bazylikę archikatedralną, salę Logosu, widownię Teatru Powszechnego i Muzycznego, pomieszczenia Opus Film. Interdyscyplinarny charakter Festiwalu to jego niezaprzeczalny atut.

Wszystkim festiwalowym wydarzeniom towarzyszyło gorące przyjęcie. Wykład, występy muzyków, przedstawienia teatralne, wernisaże dostarczały publiczności wielu duchowych przeżyć. Koncerty odznaczały się maestrią wykonawczą, a spektakle przemyślaną reżyserią, ciekawymi rozwiązaniami scenograficznymi, czystością sytuacji scenicznych i dobrym aktorstwem.

Reklama

Prof. Marek Dyżewski podkreślił, że „Magnificat” Jana Sebastiana Bacha odznacza się wyjątkową zwięzłością, kondensacją materiału muzycznego, którą można nazwać pierwszą postacią minimalizmu muzycznego. Żadna z części tego dzieła nie trwa dłużej niż dwie minuty i kilkadziesiąt sekund. Mówca zwrócił uwagę na podniosły charakter części chóralnych i nastrojowe części solowe, a zwłaszcza na arię „Quia respexit”. Ważna jest tu postać linii melodycznej, która nieustannie opada w dół imitując uniżoność, pokorę „służebnicy Pana”. Jest to przykład obrazu dźwiękowego będącego odbiciem mistrzowskiego opanowania przez Bacha tajemnic retoryki muzycznej. Nasycony erudycją wykład był jednym z ciekawszych wydarzeń Festiwalu.

Prace malarskie Wernera Lubosa można by nazwać poetycką abstrakcją, w której można odnaleźć elementy oszczędnej figuratywności. To obrazy skłaniające do zadumy, refleksji, medytacji. Witraże wykonane według projektów prof. Lubosa ozdabiają kilkanaście polskich kościołów i kaplic.

Eucharystia dziękczynna

Liturgicznym zwieńczeniem Festiwalu (18 listopada) była Msza św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

- Przykazanie miłości, które pozostawił nam Chrystus, jest wezwaniem, by miłować bliźnich. (…) Nasz los, nasze życie i przemijanie polegają właśnie na tym, aby ciągle na nowo, każdego dnia zbierać słowa Chrystusa, które być może zostały przez nas porzucone, zapomniane, odtrącone, uznane za przestarzałe, nieaktualne. Należy odnaleźć te słowa i sprawić, by prawdziwie żyły w nas i jak najlepiej przygotowały nas na tę chwilę, kiedy On będzie decydował o losie całego świata, wszystkich ludzi, a także naszym - tymi słowami Ksiądz Arcybiskup zakończył homilię skierowaną do uczestników Festiwalu zgromadzonych w kościele środowisk twórczych.

Wieczorem abp Marek Jędraszewski gościł w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie wysłuchał recitalu Rebekki Bakken, która zaśpiewała norweskie utwory ludowe i pieśni religijne. Koncert z udziałem wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, prezydenta miasta Hanny Zdanowskiej i wicemarszałka województwa łódzkiego Doroty Ryl zakończył Festiwal.

Do ks. prał. Waldemara Sondki, a także jego współpracowników należy skierować słowa uznania i serdecznego podziękowania za trud zorganizowania XVI Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Bóg zapłać.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolność – miara wielkości człowieka

Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 10-11

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

kultura

kongres

Marek Kuś

Ks. prof. Michał Heller – podczas uroczystości odnowienia doktoratu

Ks. prof.
Michał Heller
– podczas
uroczystości
odnowienia
doktoratu

Za sprawą V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II stał się miejscem dialogu między myślą chrześcijańską a współczesną kulturą

Obradom trwającym w dniach 13-16 października br. towarzyszyło hasło: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”. Jak wyjaśnił abp Stanisław Budzik, główny organizator wydarzenia, kongres podjął tematykę wolności, która stanowi serce i rdzeń chrześcijańskiej nauki o człowieku. – Chrześcijaństwo wierzy, że to Bóg podzielił się z człowiekiem swoją wolnością. Wolność jest w Jego oczach tak cenna, że gotów jest za nią zapłacić możliwość wyboru zła przez człowieka – powiedział Metropolita Lubelski. Zwróciwszy uwagę na potrzebę dialogu Kościoła z kulturą, wyjaśnił: – Kościół przez inkulturację wprowadza narody z ich kulturami do swojej wspólnoty; dzieli się z nimi swoim bogactwem i doświadczeniem, ale i sam przyswaja sobie wartości innych kultur. Podejmuje w świecie posługę budowania jedności i głoszenia wolności, która jest istotnym wymiarem człowieka. W tym kontekście przedstawiciele wielu dziedzin nauki z Polski i 7 innych krajów rozpatrywali pojęcie wolności w perspektywie wyzwań współczesności, w tym myśli filozoficznej i nauk przyrodniczych. Wykładom i dyskusjom towarzyszył interesujący program kulturalny, m.in. wystawy, koncerty, spektakle i specjalny pokaz filmu „Zaćma”.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.
CZYTAJ DALEJ

Daniela Nawrockiego mogłoby nie być…

2024-12-03 11:56

[ TEMATY ]

felieton

Milena Kindziuk

Red

Takie informacje szokują. Bo czy to wypada, żeby kandydat na prezydenta przyznawał się publicznie, że nie jest biologicznym ojcem syna, którego wychowali razem z żoną? A jednak.

Na profilu 21-letniego Daniela Nawrockiego na portalu X aż kipi od patriotycznych wpisów, powiewają biało-czerwone flagi, hasztagi: #Niech żyje Polska!, #BógHonorOjczyzna, #TakdlaRozwoju, #ZachowajmyBohaterów (w odniesieniu do usunięcia z Muzeum II Wojny Światowej św. Maksymiliana Kolbe, błogosławionej Rodziny Ulmów oraz rotmistrza Pileckiego). Są odniesienia do rocznic historycznych, np. 78. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny "Inki”. Ale też syn Karola Nawrockiego, student Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim, społecznik i dziennikarz, ma odwagę przyznawać się publicznie do wiary: „Dziś w gronie patriotów pomodliliśmy się za tych, którzy zginęli w walce o wolność, szczególnie za tych, których jeszcze nie udało się odnaleźć. Cześć i chwała bohaterom!” – napisał. W innym miejscu czytamy: „Wielki Piątek. Tego dnia w Kościele obchodzimy Misterium Męki Pańskiej. Zachęcam Państwa, którym bliskie są nasze katolickie wartości do udziału w Liturgiach…”. Jest katolikiem, młodym Polakiem dumnym ze swej Ojczyzny, zaangażowanym obywatelem Najjaśniejszej Rzeczpospolitej (kandydował już nawet w wyborach do Rady Miasta Gdańska).
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję