Reklama

Kościół

Kolejna matka bliżej ołtarzy: zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbello

W rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbella. 28-letnia Włoszka odmówiła chemioterapii, by nie zaszkodzić noszonemu pod sercem synkowi. Z Francesco dane jej było przeżyć dwanaście miesięcy, w czasie których pisała do syna listy, aby mógł je przeczytać, gdy dorośnie. Mąż przyszłej błogosławionej podkreślił, że „nie ma ważniejszej rzeczy niż pozwolić człowiekowi urodzić się, tak by mógł być kochany”.

[ TEMATY ]

matka

beatyfikacja

Chiara Corbella Petrillo

DCfimi/Wikimedia Commons

Chiara Corbella Petrillo

Chiara Corbella Petrillo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystemu zamknięciu diecezjalnej fazy procesu beatyfikacyjnego przewodniczył bp Baldo Reina, wiceregens diecezji rzymskiej, do której należała Chiara Corbella. Obecni byli także członkowie trybunału, który badał jej życie, pisma, cnoty oraz opinię świętości: bp Giuseppe D'Alonzo, delegat biskupi, ks. Giorgio Ciucci, promotor sprawiedliwości i adwokat Marcello Terramani. Uroczystość odbyła się w samo południe i była otwarta dla wszystkich. Obecny był mąż i syn sługi Bożej, jej rodzice i siostra z rodziną a także przyjaciele oraz liczna rzesza wiernych, którzy modlą się za przyczyną Chiary Corbella.

Świętość nie jest gimnastyką duchową

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na początku odczytano fragment Kazania na Górze, gdzie Jezus przedstawia osiem błogosławieństw i wspólnie odmówiono modlitwę „Ojcze nasz”. Zamknięcie fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbella bp Reina nazwał „dniem radości i święta dla Kościoła Rzymu”. Dziękował Bogu za dar jej życia i świętości, której ziarno, jak wskazał, zostało zasiane w każdym z nas poprzez chrzest. Przywołał też słowa papieża Franciszka o tym, że świętość nie jest czymś innym od życia, które przeżywamy na co dzień, lecz jest właśnie tym naszym zwyczajnym życiem, przeżywanym w sposób nadzwyczajny, ponieważ uczynione jest wspaniałym przez łaskę Bożą. „Świętość nie jest programem wyrzeczeń i podejmowanych wysiłków, świętość nie jest też gimnastyką duchową. Przede wszystkim jest radosnym odkryciem tego, że jesteśmy kochani przez Boga” - mówił bp Reina. Za papieżem Franciszkiem wskazał, że właśnie odkrycie bezwarunkowej miłości Boga sprawia, że dzięki Jego łasce jesteśmy w stanie stawić czoło wszelkim wyzwaniom. „Jesteśmy tutaj by kontemplować ziarno świętości, które Bóg złożył w sercu Chiary” - podkreślił wiceregens diecezji rzymskiej przed zapieczętowaniem dokumentów, które przekazane zostaną teraz do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

Bp Reina przypomniał, że prace trybunału diecezjalnego trwały prawie sześć lat, na czas których przypadły też ograniczenia wywołane pandemią. Zauważył zarazem, że był to czas umacniania i rozprzestrzeniania się opinii świętości Chiary Corbella, która była widoczna jeszcze za jej życia. Wyznał, że praktycznie każdego dnia do biura postulatora oraz siedziby fundacji noszącej imię sługi Bożej napływają informacje o łaskach otrzymanych za jej przyczyną. Napływają one nie tylko z Włoch, ale z wielu zakątków świata. „Wierzący widzą w Chiarze przyjaciółkę Boga, wymownego świadka wiary, towarzyszkę podróży na drodze ich życia, siostrę, która wstawia się u Boga w wielu potrzebach, wyjednując u Pana dar wiary, nawrócenia i pocieszenia” - mówił bp Reina. Przypomniał, że biografia Chiary, czytana jedynie przez pryzmat ludzkiej logiki, przypominałaby tragedię. Zauważył, że jej życie można porównać do historii Hioba. Nawiązał do straty przez Chiarę dwojga dzieci, zanim sama została doświadczona przez chorobę. „Doświadczenie cierpienia zamieniło się w niej w doświadczenie życia wiecznego i paschalnej mocy zmartwychwstania” - podkreślił bp Reina. Wskazał, że każda decyzja Chiary była opowiedzeniem się za życiem i wyborem życia dla jej trojga dzieci. „Zastanawiamy się, jak mogła być świadkiem życia wśród doświadczenia ogromu śmierci i cierpienia. Skąd na jej twarzy doświadczonej cierpieniem ten jasny uśmiech” - mówił wiceregens diecezji rzymskiej. Przypomniał, że Chiara powtarzała, iż potrzebuje Słowa Bożego jak powietrza, jak życiodajnego pokarmu. To właśnie w Nim odnajdowała moc i światło na swoją niełatwą drogę życia.

Na zakończenie sesji wyraźnie wzruszony mąż przyszłej błogosławionej wskazał, że dała ona poznać wszystkim pewną charakterystykę Boga, o której przeważnie nie myślimy. „Bóg, jest Bogiem szczęśliwym. Myślałem o tym, kiedy patrzyłem, jak umierała moja żona. Ona odchodziła szczęśliwa. Pomyślałem wówczas, że i Jezus musiał być szczęśliwy, gdy umierał, bo miłość nigdy nie zawodzi” - mówił w bazylice laterańskiej Enrico Petrillo. Dodał, że dzięki Chiarze możemy odkryć także Boga, który jest słodki. „Kiedy przy końcu życia spytałem Chiarę, czy ten krzyż, który niesie jest naprawdę słodki, jak mówi Pan, popatrzyła na mnie z uśmiechem i powiedziała: «Tak Enrico, jest naprawdę słodki». Moja żona nauczyła mnie, że Bóg jest szczęśliwy i że jest słodki” - wyznał mąż sługi Bożej.

Dziecięce marzenie - chcę być święta

Reklama

Chiara Corbella urodziła się w Rzymie w 1984 r. Jej matka związana była z Odnową w Duchu Świętym i Chiara już jako 5-latka zaczęła z nią chodzić na spotkania modlitewne. W zapiskach wspomina, że właśnie tam nauczyła się zwracać do Jezusa jak do przyjaciela i dzielić się z Nim wszystkim, co było dla niej ważne w życiu. Gdy miała 7 lat, napisała na widokówce znad morza: „Maryjo i Jezusie, proszę Was, bym została świętą”. W 2002 r. wraz z przyjaciółkami pojechała do Medjugorje, gdzie nie tylko zbliżyła się do Matki Bożej, ale poznała też Enrico, który został jej pierwszym chłopakiem. 18-letniej Chiara zapisała wówczas w dzienniku, że poczuła, iż spotkała swego przyszłego męża. Po 6 latach znajomości pobrali się w Asyżu.

Reklama

Małżonkowie pragnęli potomstwa i chcieli mieć dużą rodzinę. Gdy Chiara zaszła w ciążę byli bardzo szczęśliwi, jednak już wczesne USG wykazało, że dziecko urodzi się z ciężkim upośledzeniem niepozwalającym mu na dalsze życie. - Najpierw przekazano nam diagnozę - bezmózgowie, a potem jako jedyne wyjście z sytuacji zaproponowano aborcję, mówiąc, że dziecko nie przeżyje nawet doby - wspominała Chiara, która we włoskich parafiach i szkołach dzieliła się swym doświadczeniem. Zdecydowanie odmówili. Córeczkę nazwali Maria Grazia Letizia (imię Matki Bożej, grazia - „łaska”, letizia - „radość”). Gdy przyszła na świat zaprzyjaźniony z rodziną kapłan ochrzcił małą, która po 30 minutach odeszła kochana. Po tej stracie Chiara zanotowała w dzienniku: „Wszystkim mamom chcę powiedzieć, że liczy się najbardziej dar, jakim jest dziecko, a nie czas, jaki się z dzieckiem przeżyje”. Gdy kolejny raz zaszła w ciążę okazało się, że synek urodzi się bez nóg, a kolejne badania wykryły dodatkowe wady. Niepełnosprawność synka ich nie przerażała, cieszyli się życiem, które zostało im dane. Enrico zaczął dostosowywać dom do potrzeb niepełnosprawnego dziecka, okazało się jednak, że chłopczyk nie ma nerek, a i pozostałe narządy wewnętrzne nie dają mu szans na przeżycie. Odmówili aborcji i w pełnym zawierzeniu Bogu czekali na narodziny syna. Tak jak jego młodsza siostra został ochrzczony i po 38 minutach spędzonych w ramionach mamy odszedł.

Kiedy Bóg do czegoś wzywa, to daje też łaskę

Mimo tych tragedii Chiara nie zamierzała rezygnować z marzeń o macierzyństwie. Zaczął się czas badań diagnostycznych i wizyt w najlepszych rzymskich klinikach. Małżonkowie chcieli wiedzieć, czy muszą zrezygnować z marzeń o dziecku i otworzyć na adopcję. Badania genetyczne wykazały, że choroby dzieci nie były ze sobą powiązane. Trzeci raz zaszła w ciążę a pierwsze USG wykazało, że synek jest zdrowy. Tym razem choroba dotknęła Chiarę, która na początku ciąży zauważyła u siebie zmianę na języku - był to złośliwy rak. Wycięto jej kawałek języka, na dalsze leczenie się nie zgodziła, ponieważ zagrażało życiu i zdrowiu jej synka. Lekarze najpierw namawiali ją do aborcji, by ratowała swe życie, a gdy okazała się nieprzejednana, przynajmniej do przyspieszenia porodu. Ona jednak walczyła o każdy kolejny dzień synka. - Dziś przybyło mu kolejne kilka gramów - pisała w dzienniku, dodając, że matka może dać dziecku przede wszystkim życie. Dalej notowała: „Kiedy Pan Bóg do czegoś nas wzywa, to daje nam też łaskę”.

Francesco urodził się 30 maja 2011 r. Trzy dni później w tym samym szpitalu Chiara rozpoczęła chemioterapię i radioterapię. Okazało się jednak, że już jest za późno. Komórki nowotworowe były rozsiane po całym organizmie, nie było już dla niej ratunku. Zmarła w opinii świętości 3 czerwca 2012 r. Jej pogrzeb transmitowano w internecie, a włoskie gazety pisały o kolejnej świętej matce: „Chiara Petrillo - Druga Beretta-Molla”. 21 września 2018 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. W jednym z listów do syna Chiara napisała: „Pan Bóg wskaże drogę, jeśli otworzysz przed Nim swoje serce. Zaufaj Mu!”.

- Chiara była zwyczajną kobietą, tyle że codzienność przeżywała w sposób nadzwyczajny, i to właśnie w niej pociąga - mówił postulator w jej procesie beatyfikacyjnym. - To święta z sąsiedztwa, która uczy Bożej logiki, tak bardzo dziś potrzebnej w naszym świecie, gdzie aborcję próbuje się uczynić prawem człowieka, i wyśmiewa tych, którzy przyjmują życie, które jest niedoskonałe - podkreślił o. Romano Gambalunga. Włoski karmelita przywołał też słowa, które Chiara lubiła powtarzać: „Człowiek nie żyje wcale dlatego, że oddycha, ale dlatego, że kocha”.

2024-06-21 16:19

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W domu najlepiej

Niedziela łódzka 7/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

matka

Archiwum Sióstr Antonianek

Mama z dziećmi w mieszkaniu chronionym przy ul. Janosika 141

Mama z dziećmi w mieszkaniu chronionym przy ul. Janosika 141
Każdy z nas potrzebuje domu. 33 lata temu pierwsza samotna matka ze swoim nowo narodzonym dzieckiem taką bezpieczną przystań znalazła w domu Sióstr Antonianek przy ul. Janosika 141 w Łodzi. Teraz siostry zdecydowały się przyjąć pod swój dach - do mieszkań chronionych - kilka potrzebujących pomocy kobiet.
CZYTAJ DALEJ

Pozostawiam Ci moją wiarę... Błogosławieni małżonkowie Alojzy i Maria Quattrocchi

Niedziela Ogólnopolska 30/2015, str. 14-15

Giovanechiesa.blogspot.com

Maria i Alojzy (Luigi) Beltrame Quattrocchi

Maria i Alojzy (Luigi) Beltrame Quattrocchi

Wszystko zaczęło się w wielopokoleniowej rodzinie, która prowadziła normalne życie przy mało ruchliwej Via Depretis w Wiecznym Mieście – Rzymie. Najważniejsze w ich domu były wiara oraz rozwój duchowy...

Niecodzienna normalność rodziny błogosławionych Marii i Alojzego (Luigiego) Beltrame Quattrocchich, wychowujących czwórkę dzieci w niezwykle burzliwych czasach faszyzmu, obydwu wojen światowych czy niszczącego wartości modernizmu właściwie nie powinna różnić się od codzienności naszych sąsiadów, rodziny „X”, a nawet naszej monotonii dnia. Dlaczego więc my nie potrafimy tak przeżywać szarej rzeczywistości?
CZYTAJ DALEJ

Franciszek potępia dyskryminację kobiet

2024-11-25 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Często ograniczenia i dyktaty szczególnie mocno obciążają kobiety, zmuszając je do zajmowania pozycji podrzędnych. I to jest bardzo złe - powiedział Ojciec Święty podczas audiencji dla Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Na wstępie Franciszek zacytował Dokument Końcowy XVI Zgromadzenia Synodu, który stwierdza, że rodziny są „uprzywilejowanym miejscem uczenia się i doświadczania podstawowych praktyk Kościoła synodalnego” (n. 35). W tym celu musi wzrastać w nich świadomość, że są „podmiotami, a nie tylko adresatami duszpasterstwa rodzin”, odpowiedzialnymi za „budowanie Kościoła i zaangażowanie w społeczeństwie” (nr 64). „Wiemy, jak decydujące znaczenie dla życia narodów mają małżeństwo i rodzina: Kościół zawsze troszczył się o nie, wspierał je i ewangelizował” - przypomniał papież.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję