Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.
Tematem debaty były przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego. "Celem tej refleksji było lepsze rozeznanie tego, jak można zapobiegać kryzysowym sytuacjom dzięki formacji kapłańskiej i wprowadzaniu zmian w życiu wspólnot kościelnych" - poinformowano w piątkowym komunikacie.
Sesji przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, a w gronie ponad 60 uczestników byli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Łotwy bp Viktors Stulpins oraz pracownik Dykasterii ds. Duchowieństwa ks. dr Tomasz Pocałujko.
Do udziału w sesjach organizowanych przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce zaproszeni są księża z całej Polski, zwłaszcza odpowiedzialni za stałą formację kapłańską w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, pracownicy kurii diecezjalnych i instytutów formacji kapłańskiej, przedstawiciele wydziałów teologicznych oraz wychowawcy seminariów duchownych i domów zakonnych.
Pierwsze cztery sesje odbyły się w 2023 r. Omawiano tematy: "Tożsamość prezbitera", "Kulturowy, społeczny i kościelny kontekst życia, posługi i formacji prezbiterów w Polsce", "Koncepcja formacji stałej prezbiterów" oraz "Intelektualny, pastoralny i misyjny wymiar formacji prezbiterów".
Kolejna sesja odbędzie się 20 czerwca br.(PAP)
Oddolna listopadowa akcja modlitewna o powołania dla Polski i Holandii
Powołania kapłańskie są niezbędnie konieczne do pełnienia misji, a nawet samego trwania każdego Kościoła jako wspólnoty sakramentalnej - mówi dr Dominika Krupińska, która zachęca do listopadowej akcji modlitewnej o powołania kapłańskie dla Polski i Holandii. Jej inicjatywie pobłogosławili już bp Jan Hendriks, koadiutor diecezji Haarlem-Amsterdam oraz ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering.
- W tym roku za temat akcji modlitewnej wybrałam powołania kapłańskie i zakonne, ponieważ są one niezbędnie konieczne do pełnienia misji, a nawet samego trwania każdego Kościoła jako wspólnoty sakramentalnej. Brak powołań jest pierwszym sygnałem kryzysu Kościoła, a ich obfitość - jego odradzania się. Proszę o modlitwę o liczne i święte powołania dla Kościoła polskiego i holenderskiego za przyczyną świętych, którzy należeli do pierwszego pokolenia misjonarzy w naszych krajach i swoim słowem (św. Willibrord) lub krwią męczeńską (Pięciu Braci) głosili naszym przodkom wiarę w Chrystusa. Warto dodać, że Willibrord był mnichem iroszkockim, a dwóch z Pięciu Braci - Włochami. Pokazuje to wymownie, że Europa wiary stanowi jedność - mówi w rozmowie z KAI Dominika Krupińska, doktor teologii i historyk, która zajmuje się promowaniem w Polsce chrześcijańskiego dziedzictwa niderlandzkiego obszaru kulturowego oraz animowaniem w Polsce środowisk wspierających katolików holenderskich. Założyła w tym celu Stowarzyszenie Brandsma oraz prowadzi bloga "Adoptuj kościół w Holandii".
CZYTAJ DALEJ