Reklama

Niedziela Sandomierska

Jesteś katolikiem, jesteś misjonarzem

Niedziela sandomierska 45/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

misje

Jan Paweł II

Ks. Adam Stachowicz

Misyjne dzieci w Gorzycach – zdjęcie wspólne

Misyjne dzieci w Gorzycach – zdjęcie wspólne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bł. Jan Paweł II w encyklice „Redemptorismissio” pisał: „misje bowiem odnawiają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana!”.

Szczególnym narzędziem w powszechnej misji Kościoła w świecie są Papieskie Dzieła Misyjne. „Dzięki ich działalności głoszenie Ewangelii staje się także spieszeniem z pomocą bliźniemu, sprawiedliwością względem najuboższych” - podkreśla papież Benedykt XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieskie dzieło

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony w 1926 r. przez papieża Piusa XI. Corocznie obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października - w tym roku był to 21 października i towarzyszyło mu hasło „Głosić wiarę z radością”.

Niedziela misyjna ma służyć „budzeniu” świadomości misyjnej oraz pogłębianiu odpowiedzialności członków Kościoła za jego misyjne dzieło. W tym wyjątkowym dniu wierni na całym świecie otaczają szczególną modlitwą wszystkie dzieła misyjne Kościoła. Jednocześnie każdy może wspomóc je materialnie. Środki te trafiają nie tylko do polskich misjonarzy, ale także do wszystkich posługujących na terenach misyjnych. Finansowane są w ten sposób m.in. budowy i remonty kościołów czy kaplic.

W orędziu misyjnym Benedykt XVI przypomina, że w tym roku Światowy Dzień Misyjny ma szczególne znaczenie. „Upamiętnienie 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, otwarcie Roku Wiary i Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji, potwierdzają wolę Kościoła do angażowania się z większą odwagą i zapałem w missio ad gentes, aby Ewangelia dotarła aż na krańce ziemi” - napisał Ojciec Święty.

Niedziela misyjna

21 października w kościele w Gorzyce ks. Daniel Koryciński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej, rozpoczął sandomierski tydzień misyjny. Podczas Mszy św. oprócz licznie zgromadzonych parafian dało się zauważyć sporą liczbę dzieci poprzebieranych w wielobarwne stroje. Dzieci ucharakteryzowane były na przedstawicieli wszystkich kontynentów.

Reklama

Prężnie działające w Gorzycach Koło Misyjne Dzieci, prowadzone przez katechetkę Beatę Kocur, wzbogaciło się o nowych członków, podejmujących modlitwę i dzieła miłości wobec misji i misjonarzy. Jak podkreśla ks. Daniel Koryciński: - Wiele inicjatyw podejmują dzieci i młodzież zrzeszona w parafialnych lub szkolnych kołach misyjnych. Animatorzy tych grup starają się rozpalić w sercach dzieci i młodzieży miłość do misji oraz poczucie solidarności, tak duchowej jak i materialnej, wobec rówieśników na całym świecie. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci stara się zwrócić uwagę najmłodszych chrześcijan na potrzeby ich braci nie znających jeszcze Chrystusa, a przez modlitwę dzieci towarzyszą misjonarzom i wypraszają skuteczność głoszonego przez nich Słowa Bożego w krajach misyjnych.

Nowy misjonarz

Nasza diecezja wspiera Kościół powszechny swoimi kapłanami na wszystkich kontynentach. 9 września w Świątnikach bp Krzysztof Nitkiewicz wręczył ks. Maciejowi Rączkiewiczowi krzyż misyjny. Nowy sandomierski misjonarz udaje się do pracy w Ekwadorze. - Siłą misjonarza jest nieustanne wsłuchiwanie się w Słowo Boże, modlitwa i całkowita wierność Chrystusowi. To pozwala wznieść się ponad własną ułomność i niedostatek środków. Pamiętaj o tym drogi ks. Macieju, a my będziemy cię wspierali duchowo i materialnie - mówił do misjonarza bp Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii uczestniczyli: rodzina ks. Rączkiewicza, koledzy szkolni, nauczyciele, przyjaciele oraz wielu parafian. Obecni byli także przedstawiciele Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które ks. Maciej ukończył przygotowując się do misyjnego wyjazdu.

Wspólnoty na rzecz misji

Każda grupa i wspólnota w Kościele z natury powinna być misyjna. - W Legionie Maryi - jak podkreśla ks. Rafał Cudziło - w poszczególnych prezydiach i kuriach legionowych podejmujemy dzień modlitwy i postu w intencji misji. Każdy legionista jest niejako zobowiązany, by w ten sposób wspierać dzieło misyjne Kościoła i posługę misjonarzy.

Reklama

Taką samą modlitwę podejmują członkowie Kół Żywego Różańca. - Wśród wyznaczonych co miesiąc intencji ogólnych mają również wyznaczoną intencję misyjną - podkreśla ks. Augustyn Łyko, diecezjalny moderator Kół Żywego Różańca.

Konkretny dar modlitewny dla ks. Rączkiewicza złożyły dzieci z nowo powstałego Dziecięcego Misyjnego Kółka Różańcowego przy parafii św. Jadwigi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzieci codziennie wraz ze starszymi prowadzą modlitwę podczas parafialnych nabożeństw różańcowych. Podczas wizyty ks. Macieja w parafii dzieci ofiarowały misjonarzowi „różańcowe serce”, na którym wypisały imiona dwudziestu osób należących do misyjnego różańca - o czym informuje ks. Michał Oszczudłowski, opiekun Koła Różańcowego.

Świadectwa misjonarzy

Do wielu parafii z racji niedzieli misyjnej czy tygodnia misyjnego przybywają misjonarze ze swoim świadectwem. W parafii Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu wierni mogli się spotkać z misjonarzami pracującymi w Kongo. Przybyli: o. Emil Sigel oraz o. Beniamin, rdzenny Afrykańczyk, wychowanek pallotyńskiej misji w Kongo. Wizyta misjonarzy wiązała się również z zaprezentowaniem wystawy pt. „Jan Paweł II - Misjonarz świata”, obrazującej papieskie pielgrzymki do krajów misyjnych.

Wielu misjonarzy w ramach swoich urlopów w Polsce stara się uwrażliwić na sprawy misji. Niedawno drukowaliśmy na łamach „Niedzieli sandomierskiej” wywiad z misjonarzem z Ekwadoru ks. Wiesławem Podgórskim. Kolejny misjonarz z Ekwadoru ks. Marcin Chłopek wziął udział w zorganizowanym w Hucie Komorowskiej Festiwalu Piosenki Misyjnej.

Huta Komorowska

Warto zwrócić także uwagę na Fundację im. kard. Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, działającej w Hucie Komorowskiej. Z inicjatywy fundacji podejmowanych jest wiele działań na rzecz pamięci o Kardynale. W ostatnich dniach np. zaprezentowano w Norymberdze wystawę pt. „Z otwartymi dłońmi: Kardynał Adam Kozłowiecki SJ”. Ekspozycja przedstawia osobę oraz działalność kard. Adama Kozłowieckiego z uwzględnieniem jego osobistych przeżyć oraz działalności duszpasterskiej, społecznej i politycznej, jak również pokazuje formy pielęgnowania pamięci o „człowieku, którego docenił świat”. W przygotowaniu ekspozycji pomagał Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Ekspozycja była już prezentowana na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, w Sejmie RP, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w największych kościołach Brukseli, a także w wielu kościołach na terenie Warszawy. W 2013 r. planowane jest zawiezienie jej do Lusaki (Zambia-Afryka).

Podczas otwarcia ekspozycji w Norymberdze państwo Wieczyńscy zaprezentowali również dokumentalny film przedstawiający fragmenty z życia kard. Adama Kozłowieckiego.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa edycja kursu dla wolontariuszy misyjnych Fundacji Salvatti.pl

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

misjonarz

misjonarka

Archiwum Małgorzaty Czekaj

W Niedzielę Misyjną pallotyńscy wolontariusze rozpoczęli przygotowania do wyjazdów na misje. - Potem poszczególne grupy wolontariuszy indywidualnie przygotowują się do wyjazdów na konkretne placówki misyjne. Już w na przełomie kwietnia i maja, po uroczystym rozesłaniu, jakie ma miejsce na Jasnej Górze, wolontariusze rozpoczną swoje projekty wyjazdowe – mówi Monika Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Fundacja Salvatti.pl wysyła wolontariuszy do Afryki (Rwanda, Kamerun, Etiopia), do Ameryki Południowej (Kolumbia, Kuba), do Indii, a także na wschód, na Syberię, Ukrainę, do Kazachstanu czy Rosji.

W czasie przygotowań wolontariusze poznają specyfikę pallotyńskich misji, spotykają się z misjonarzami, przedstawicielami służb dyplomatycznych, specjalistami z zakresu medycyny tropikalnej, fundraisingu, przechodzą szkolenie z podstawowych zasad surwiwalu. Spotkaniom towarzyszą konferencje ewangelizacyjne oraz spotkania z zakresu nauki społecznej Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję