Reklama

Aspekty

Laureaci nagrody Człowiek Człowiekowi 2023

Oto sylwetki laureatów tegorocznej nagrody Człowiek Człowiekowi.

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Człowiek Człowiekowi

Katarzyna Krawcewicz

Nagrody wręczał bp Tadeusz Lityński

Nagrody wręczał bp Tadeusz Lityński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kategoria indywidualna:

1. Jan Borowski

Wnioskodawca: Parafia pw. Chrystusa Króla w Tuplicach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

UZASADNIENIE: Pan Jan pomaga od 4 lat, zaangażowany w projekt Laudato Si. Jest wolontariuszem bardzo oddanym i zaangażowanym w pomoc i wsparcie dla podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas w Tuplicach. Pan Jan bierze czynny udział w akcjach, wspomaga finansowo potrzebujących, nie oczekując nic w zamian. Pan Jan ma ogromne serce, nie jest obojętny na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka.

2. Krystyna i Ryszard Rudzińscy

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Państwo Krystyna i Ryszard Rudzińscy od ponad 11 lat pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. Ducha Św. w Zielonej Górze. Pani Krystyna pełni funkcję skarbnika, skrupulatnie rozlicza działalność PZC. Pan Ryszard aktywnie realizuje program FEAD. Są dla ludzi nadzieją i ogromnym wsparciem, dzięki ich pracy z ludźmi, wiele osób wróciło do godnego życia. Pani Krystyna i Pan Ryszard to ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas na rzecz drugiego człowieka.

3. Leszek Wiertelak

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Pan Leszek od 25 lat jest wolontariuszem, wykazuje się dużą dyspozycyjnością i postawą, która wykracza poza normy działalności Parafialnego Zespołu Caritas. Stara się rozwiązywać problemy swoich podopiecznych, szuka sposobów, by wyciągnąć ich z bezdomności, uzależnień. Poświęca swój czas na spotkania z drugim człowiekiem, widząc w nim oblicze Chrystusa.

4. Franciszek Hałuszczak 

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

UZASADNIENIE: Pan Franciszek od wielu lat służy jako wolontariusz w ramach PZC. Nie szczędzi czasu i sił, pomimo swojego wieku. Rozwozi przygotowane paczki, pomaga osobom starszym dotrzeć do kościoła, aby mogły skorzystać z sakramentów. Człowiek pokorny, często zapomina o sobie, żeby śpieszyć z pomocą potrzebującym.

Reklama

5. Jolanta i Krzysztof Kwaśniakowie

Wnioskodawca: Parafia pw. św. Rodziny w Lubieszowie

UZASADNIENIE: Państwo Jolanta i Krzysztof Kwaśniakowie od lat pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. św. Rodziny w Lubieszowie. Pani Jolanta organizuje pomoc rzeczową i finansową dla lokalnego środowiska, natomiast Pan Krzysztof koordynował pomoc dla osób z Ukrainy i czyni to nadal. Pani Jolanta i Pan Krzysztof to ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas na rzecz drugiego człowieka i czynią to z ogromną radością.

6. Dariusz Spiralski

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku

UZASADNIENIE: Pan Dariusz od 20 lat jest wolontariuszem, wykazuje się wrażliwą postawą na potrzeby drugiego człowieka. Zachęca i koordynuje działania na rzecz podopiecznych, troszczy się o ich potrzeby. Angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, zapalony działacz społeczny. Wszystko co czyni, płynie prosto z serca.

7. Teresa i Jan Mokrzyccy

Wnioskodawca: Parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie

UZASADNIENIE: Państwo Teresa i Jan Mokrzyccy od ponad 10 lat pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie. Pani Teresa wraz z mężem są bardzo zaangażowani w funkcjonowanie PZC, organizują wszelką pomoc dla lokalnego społeczeństwa. Mimo własnych ograniczeń zdrowotnych z oddaniem dbają o potrzeby podopiecznych.

8. Zofia Muszyńska

Wnioskodawca: Parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Pani Zofia od 18 lat średnio kilkanaście godzin w tygodniu, z różnym rozłożeniem czasowym zależnie od prowadzonych akcji, rozeznaje potrzeby, weryfikuje, przygotowuje pomoc rzeczową w zależności od kierowanych próśb. Jej troska i zaangażowanie jest nadzwyczajne, każdego podopiecznego obdarzy pomocą, ale przede wszystkich uśmiechem, rozmową, słowem pociechy.

Reklama

9. Urszula Miara

Wnioskodawca: Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Pani Urszula od 25 lat jest wolontariuszem hospicjum oraz stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Promyk Nadziei”. Zaangażowana w szerzenie idei opieki paliatywnej, współorganizatorka hospicjum domowego w Świebodzinie, przygotowuje paczki dla ubogich. To osoba o wielkiej empatii, życzliwości i otwartości serca. Nigdy nie oczekuje za swoją posługę wynagrodzenia i podziękowania. Widząc wokół siebie osoby potrzebujące, nie potrafi przejść obojętnie i zawsze wyciąga do nich pomocną dłoń.

10. Ewa i Romuald Naruszewiczowie

Wnioskodawca: Parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Państwo Ewa i Romuald Naruszewiczowie pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze. Pani Ewa działa, odkąd istnieje parafia, udziela się charytatywnie. Razem z mężem przygotowują paczki, które później przekazują podopiecznym. Zajmują się podopiecznymi Programu „Skrzydła”, towarzyszą młodym ludziom w ich codziennym funkcjonowaniu. Mimo życia zawodowego i prywatnego zawsze znajdą czas na pomoc drugiemu człowiekowi, są otwarci i życzliwi.

11. Andrzej Serafin

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.

UZASADNIENIE: Pan Andrzej od 10 lat pracownik oraz wolontariusz stowarzyszenia, codziennie służy ubogim, pomaga seniorom, a także organizuje pomoc dla uchodźców wojennych. Angażuje się w wiele wydarzeń charytatywno-społecznych. Sumienny i odpowiedzialny w swojej posłudze. Dba także o rozwój duchowy swój, jak i osób, którym pomaga.

Reklama

12. Renata i Mirosław Piekszowie

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.

UZASADNIENIE: Pani Renata wraz z Mężem od ponad 17 lat angażuje się w pomoc osobom potrzebującym na terenie lokalnego środowiska działając osobiście oraz za pośrednictwem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Organizują pomoc rzeczową, żywnościową. Pomagają osobom niepełnosprawnym w różnego rodzaju kiermaszach, wspierają seniorów. Dla potrzebujących mają otwarte serca i z uśmiechem na twarzy pomagają innym.

Kategoria organizacja pozarządowa:

1. Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Wnioskodawca: Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

UZASADNIENIE: Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia to działania wolontariuszy, którzy w szczególny sposób służą chorym i cierpiącym, a także towarzyszą ich rodzinom. W pandemii COVID-19 narażali swoje zdrowie i życie, towarzyszyli w izolacji, dbali o drobne sprawy dnia codziennego.

2. Kuchnia Brata Alberta w Głogowie

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie

UZASADNIENIE: Kuchnia Brata Alberta działa nieprzerwanie od 1995 r. Trzy razy w tygodniu przygotowuje bezdomnym i potrzebującym gorący posiłek, daje możliwość kąpieli. Grupa wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas, są wsparciem dla osób bezdomnych okazują swoje serce i życzliwość.

Kategoria darczyńca (firma):

1. Hurtownia „OAZA” – Prezes Marek Całczyński

Wnioskodawca: Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

UZASADNIENIE: Hurtownia „OAZA” z siedzibą w Zielonej Górze, od wielu lat wspiera działania Caritas Diecezjalnej. Przekazywana pomoc w formie żywnościowej głównie trafia do podopiecznych Stołówki Caritas, która codziennie przygotowuje gorący posiłek. Podczas pandemii firma z życzliwością organizowała transport, a także aktywnie zaangażowała się w niesienie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Statuetki wręczył bp Tadeusz Lityński. Więcej o tym tutaj.

2023-04-19 09:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ta umiejętność może się przydać

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Katarzyna Krawcewicz

Spotkanie odbyło się w siedzibie Caritas w Zielonej Górze

Spotkanie odbyło się w siedzibie Caritas w Zielonej Górze

25 października w Zielonej Górze odbyło się spotkanie dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas połączone z warsztatami kaligrafii.

Warsztaty poprowadziła s. Beata Zawiślak, urszulanka. – Chciałabym, żeby uczestnicy zachwycili się tym tematem, bo to oczywiste, że podczas trzygodzinnego warsztatu nie uda się nauczyć wszystkiego. Jednak myślę, że warto poznać podstawy kaligrafii, żeby potem móc przekazać je swoim podopiecznym. To zajęcie bardzo relaksujące i wyciszające, z doświadczenia wiem, że dzieci za tym przepadają. A przy okazji to przydatna umiejętność dla SKC choćby przy tworzeniu kartek świątecznych, plakatów czy wizytówek – mówi prowadząca.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

[ TEMATY ]

księża

bp Artur Ważny

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W spotkaniu z biskupem sosnowieckim udział wzięli również pracownicy wydziałów kurialnych, na czele z kanclerzem - ks. Mariuszem Karasiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję