Reklama

Niedziela Przemyska

Jutro Kościoła

To był czas Kościoła radosnego, wychodzącego na ulice, świadczącego o radości płynącej z wiary. A tej nie było końca.

2024-04-16 14:14

Niedziela przemyska 16/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Wojciech Kaczkowski

Młodzieńcza radość

Młodzieńcza radość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od kilku lat weekend po świętach Zmartwychwstania Pańskiego gromadzi młodzież w jednym z miast naszej archidiecezji, aby pod przewodnictwem pasterzy budować wiarę i wspólnotę wierzących. „Młodzi Nadzieją Kościoła” pod takim hasłem odbyło się 31. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP), które w tym roku miało miejsce w Łańcucie. W wydarzeniu wzięło udział blisko 2 tys. osób z terenu archidiecezji przemyskiej.

Nie trać nadziei

Pierwszym wydarzeniem tegorocznego Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej było nabożeństwo: „Nie trać nadziei”. Liturgia odbywała się w kościołach stacyjnych, której przewodniczyli biskupi archidiecezji przemyskiej, a także zaproszeni pasterze Kościoła: bp Marian Rojek – ordynariusz zamojsko-lubaczowski oraz bp Grzegorz Suchodolski – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Miała ona celu pokazać uczestnikom SMAP, że źródło nadziei jest w Chrystusie. W czasie nabożeństwa przedstawiciele młodzieży przychodzili do Chrystusa ze swoimi problemami, trudnościami i nałogami. Odpowiedzią na nie było słowo Boże, które przeprowadzało młodych przez „Bramę nadziei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie nabożeństwa w kościele farnym w Łańcucie bp Grzegorz Suchodolski mówił w homilii: – Ta celebracja pokazała trudne życie młodego człowieka, pokazała szeroką gamę różnych lęków i obaw, którymi żyje dzisiaj młody człowiek w tym, wydawałoby się, wspaniałym społeczeństwie XXI wieku. Dziękuję wam drodzy młodzi, że stanęliście w prawdzie wobec Boga, swojej relacji odnośnie do Boga, samych siebie nawzajem, swoich rodziców i swojego ciała. Wiemy, że ten świat jest pogmatwany i często się w nim gubimy, wiemy, że jest w nim pełno zamętu – zauważał bp Suchodolski.

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży zwrócił uwagę, że ratunek z tej trudnej sytuacji jest w Jezusie Chrystusie: – Jest nadzieja w Chrystusie, w tym wszystkim, co On nam daje – wskazywał biskup. – Jest nadzieja wbrew nadziei, dlatego ta celebracja nosi właśnie taki tytuł: „Nie trać nadziei”. Choć dobrze rozumiem, że wasze życie jest trudne, to chcę razem z abp. Adamem i waszymi duszpasterzami, wołać pokornie do każdego z was tu obecnych: Nie trać nadziei, nie rezygnuj z niej – apelował bp Grzegorz Suchodolski.

Reklama

Nabożeństwo na długo pozostało w sercach uczestników. Sama świadomość tego, że nie są sami ze swoimi problemami i lękami oraz że jest nadzieja na ich pokonanie. Już po nabożeństwie dzieli się swoimi przeżyciami w rozmowach z Radiem FARA: – Najbardziej zostało mi w pamięci nabożeństwo piątkowe i ten moment, w którym osoby opowiadały o swoich lękach, o tym jak miały ciężko w życiu i że próbują wyjść na prostą. Inny uczestnik zwrócił uwagę na moment przejścia przez „Bramę nadziei”: – Najmocniej poruszyło mnie przejście przez ten próg lęku, przez tę „Bramę nadziei”, bo to bardzo symbolicznie ukazało, jak ludzie przechodzą przez wszystkie swoje problemy i lęki do Boga, i jak idą w stronę Boga – zauważył jeden z uczestników SMAP.

Dumni z Ewangelii

W drugim dniu uczestnicy SMAP brali udział w Eucharystii w swoich kościołach stacyjnych, spotkaniach w grupach, a także w projekcie „Dumni z Ewangelii”. Na cały blok popołudniowy składały się aktywności w różnych sekcjach: wolności, turystycznej, medycznej, pielgrzymkowej, powołaniowej, wiary, ewangelizacji i adoracji. Ponadto na rynku odbywały się koncerty i tańce integracyjne. To był czas Kościoła radosnego, wychodzącego na ulice, świadczącego o swojej radości płynącej z wiary. To najbardziej znamienny akcent spotkań młodych – młodzież, która spontanicznie wyraża swoją wiarę i radość. A tej nie było końca.

Dopiero wieczorem młodzież została zaproszona do stóp krzyża, aby tam z Maryją, Matką Nadziei, uczyć się kontemplowania Ukrzyżowanego. W czasie nabożeństwa adoracji krzyża abp Adam Szal mówił: – Matka Boża, Matka Najświętsza, Matka Pociechy nie wzywa nas do taniej pociechy, do stwierdzenia: „jakoś to będzie”, ale do wytrwania w dobrym przy Chrystusie, bo Ona troszczy się o nas. Ona troszczy się o to, abyśmy byli blisko Jej Syna, a także blisko Jej samej – mówił metropolita przemyski.

Reklama

W homilii abp Adam Szal wskazał, że we współczesnym świecie na młodego człowieka czyha wiele zagrożeń i pojawia się chęć ucieczki od tego świata. Nawiązując do odbywającego się dzień wcześniej nabożeństwa, pasterz Kościoła przemyskiego podkreślił: – Wczoraj przekraczaliśmy próg lęków, wyznając poprzez wspomnienie chrztu św. i słowa Bożego, że źródłem naszej nadziei jest sam Chrystus. Dzisiaj natomiast patrzymy na tę, o której śpiewaliśmy, że jest Panią naszej nadziei – na Matkę Najświętszą.

Wskazując na okoliczności życia Matki Bożej, zauważył, że były to bardzo trudne i wymagające czasy. Sama misja Matki Boga wymagała wiele zaufania, odwagi i nadziei, szczególnie wtedy, kiedy stała pod krzyżem: – Ona stała pod krzyżem, pełna wiary, pełna miłości, pełna nadziei. Przez całe swoje życie była przekonana o tym, że jest narzędziem w ręku Pana Boga i że realizuje Boży zamysł, Boży plan zbawienia. Tej pewności wiary dała wyraz, wyśpiewując w domu swojej krewnej Elżbiety przepiękny hymn Magnificat – wysławiając wielkie miłosierdzie Boże – wymieniał zasługi Matki Bożej abp Szal.

Zwracając uwagę na tytuł Matki Bożej – Matki Nadziei, ordynariusz przemyski zauważył, że jest Ona wzorem wiernego trwania przy Bogu i wzorem podejmowania wbrew temu, co proponuje świat: – Są przecież we współczesnym świecie ludzie, którzy chcą chleba i igrzysk, zapominając o sprawach Bożych. Nie jesteśmy przecież tylko poszukiwaczami jedzenia i rozrywki. O tym, że tak jest, świadczy nasza obecność tutaj i nasza chęć czczenia krzyża, który jest znakiem szczególnym, znakiem bardzo trudnym, znakiem poprzez który Syn Boży został wywyższony, ale znakiem, który był przecież w tych czasach znakiem hańby – mówił metropolita przemyski.

Reklama

Kaznodzieja odwołał się także do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży, w którym następca św. Piotra zachęca do spojrzenia z wiarą na drzewo krzyża. – Te słowa zachęcają nas, abyśmy wytrwali przy krzyżu razem z Maryją i św. Janem, byśmy wsłuchiwali się w słowa Chrystusa, szczególnie w ten testament: „Synu, oto Matka Twoja. Matko, oto syn Twój”. „Zobaczysz – mówił papież – twoja droga się rozjaśni, nawet największe ciężary staną się mniej uciążliwe”, bo On Chrystus będzie z nami – zakończył abp Adam Szal.

Wieczorna modlitwa była okazją do czułego przylgnięcia do krzyża, krótkiej chwili cichej modlitwy przy z krzyżu SMAP, a także modlitewnego czuwania we wspólnocie Kościoła.

Czas na Leżajsk

Ostatnim punktem Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Łańcucie byłą Msza św. posłania sprawowana na łańcuckim rynku przez abp. Adama Szala i koncelebrowana przez: abp. Józefa Michalika, bp. Stanisława Jamrozka i bp. Krzysztofa Chudzio oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W homilii metropolita przemyski zaprosił młodych do ponownego spojrzenia na Zmartwychwstanie Chrystusa. – Zmartwychwstały Jezus przychodzi do ludzi, którzy nieraz są z pustymi rękami, tak jak patron naszej archidiecezji św. Dobry Łotr, który na krzyżu doznał Bożego Miłosierdzia – mówił kaznodzieja. Hierarcha nawiązał także do obchodzonej w tym dniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która jest znakiem szczególnej miłości Boga do człowieka. – Chcemy spotkać Pana Boga, który jest miłosierny i staje przed nami. Papież Franciszek napisał do młodych, że „trzeba, abyśmy kontemplowali Jezusa żywego, zmartwychwstałego i przepełnionego radością, Tego, który jest Zwycięzcą śmierci, który jest przyjacielem, który nas kocha i który pragnie żyć wśród nas” – wskazywał ordynariusz przemyski.

Na zakończenie ogłoszono także miejsce kolejnego Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Za rok młodzież zaproszona jest do Leżajska. Po ogłoszeniu tej decyzji, ks. Marek Cisek, proboszcz parafii farnej w Leżajsku, podziękował za tę decyzję i zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” dla młodych znak misji SMAP 2020

Niedziela przemyska 10/2020, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Jakub Winiarski

Adoracja krzyża na Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Adoracja krzyża na Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Prasa katolicka stanowi ważny element w pogłębianiu wiary i wiedzy religijnej, dlatego każdy uczestnik SMAP w Błażowej otrzyma specjalne wydanie dla młodych Niedzieli Przemyskiej.

Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. W Kościele i przez posługę Kościoła klękamy przed Najświętszym Sakramentem, zwłaszcza podczas Mszy św., którą uroczyście celebrujemy każdego dnia, a zwłaszcza w niedzielę. Niedziela – to również nazwa Tygodnika Katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Mając zaledwie piętnaście lat, przywdział habit dominikański. Został potem biskupem i kardynałem. Po śmierci Piusa IV wybrano go na papieża. Przybrał imię Piusa V. Od razu przystąpił do wprowadzania w życie uchwał zakończonego 3 lata wcześniej Soboru Trydenckiego. Pius V zwracał baczną uwagę, by do godności i urzędów kościelnych dopuszczać tylko najgodniejszych. Odrzucał więc stanowczo względy rodzinne, dyplomatyczne czy też polityczne. Przeprowadził do końca reformę w Kurii Rzymskiej. Papież starał się zaprowadzić ład także w państwie kościelnym. Za jego pontyfikatu 7 października 1571 r. cesarz Jan Austriacki odniósł pod Lepanto słynne zwycięstwo nad Turkami podczas jednej z najkrwawszych bitew morskich.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo, przyprowadź młodych

Mam nadzieję, że owocem peregrynacji będzie większa frekwencja młodych na Mszach św. w kościele – mówi Niedzieli ks. Mieczysław Papiernik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowalach-Ganie.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybył do parafii w niedzielę 28 kwietnia po południu. Przyjazd poprzedziła modlitwa różańcowa i śpiew pieśni maryjnych. Ikona została przywieziona z parafii św. Leonarda w Wierzbiu, w asyście wozu strażackiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję