Reklama

Niedziela Przemyska

Błogosławiony czas

Kończący się rok obfitował w wiele wydarzeń duszpasterskich, które pokazywały piękno Kościoła, tworzyły przestrzeń dla wyrazu wiary, gromadziły rzesze wiernych, a także wskazywały na powszechne powołanie do świętości. Najważniejszym wydarzeniem tego roku była beatyfikacja rodziny Ulmów.

Niedziela przemyska 53/2023, str. IV

[ TEMATY ]

podsumowanie roku

Grzegorz Gałązka

Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej, którą przeżywaliśmy 10 września, była dla naszej ojczyzny wyjątkowym darem Opatrzności

Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej, którą przeżywaliśmy 10 września, była dla naszej ojczyzny wyjątkowym darem Opatrzności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelizacja na stoku. W niedzielę 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła ruszyli na stok narciarski w Chyrowej, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze, wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności, mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją”. Festiwal rozpoczął się 1 marca Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku i trwał do 14 marca. W tym czasie odbywały się spotkania ze wspomnianymi gośćmi, które obejmowały też koncerty, występy, spektakle oraz świadectwa składane przez znanych z mediów ludzi sztuki i kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa. W piątek 17 marca odbyła się XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa. W tym roku udział w jarosławskiej EDK zarejestrowały przez strony internetowe 403 osoby. Organizatorzy szacują, że taka sama była realna liczba uczestników.

Czuwanie młodych „Obronimy Jana Pawła II” w Przemyślu. Wieczorem w Niedzielę Palmową 2 kwietnia, gdy przypadała 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II w Przemyślu na pl. Niepodległości przy pomniku papieża Polaka licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta i okolic, aby zamanifestować swoje przywiązanie i uznanie dla nauczania Karola Wojtyły.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Sanoku. 30. jubileuszowa edycja SMAP odbyła się w dniach 14-16 kwietnia. Tym razem młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się w Sanoku, by pogłębić wiarę w Kościół Chrystusowy. W wydarzeniu brało udział blisko 1,5 tys. młodych ludzi z terenu całej archidiecezji.

Reklama

Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Przemyskiej. W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyło się Forum Ewangelizacji. Wydarzenie miało miejsce w dniach 21-23 kwietnia. Była to pierwsza edycja takiego forum w archidiecezji przemyskiej. Wydarzenie było skierowane do kapłanów, moderatorów, liderów, animatorów wspólnot eklezjalnych oraz wszystkich, którym leży na sercu przyprowadzanie ludzi do Boga, szczególnie tych ze swoich środowisk i parafii, którzy chcą stać się apostołami dzisiejszych czasów, którzy nie boją się głosić łaskawości i miłosierdzia naszego Pana. Forum prowadził ks. Krzysztof Kralka – pallotyn, moderator wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.

Święcenia diakonatu i prezbiteratu. W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego w bazylice archikatedralnej w Przemyślu dziewięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego. Wcześniej w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego sześciu alumnów przyjęło święcenia diakonatu.

Błogosławieństwo ceremoniarzy. W pierwszą sobotę miesiąca 3 czerwca w bazylice archikatedralnej bp Krzysztof Chudzio przewodniczył Eucharystii z obrzędem błogosławieństwa nowych ceremoniarzy, lektorów, ministrantów światła i ministrantów ołtarza. W sumie w obrzędzie uczestniczyło ponad 100 członków Liturgicznej Służby Ołtarza.

43. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. We wtorek 4 lipca rozpoczęła się 43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W drogę wyruszyły pierwsze grupy z Przemyśla, Radymna i Leska. W następnych dniach dołączyły grupy z Jarosławia, Przeworska, Łańcuta, Leżajska, Brzozowa i Krosna. Pątnicy zwieńczyli swoją wędrówkę 15 lipca.

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2023”. W dniach 17-23 lipca odbyła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2023” (WEB). Coroczna inicjatywa zgromadziła ponad 60 ewangelizatorów. Nieśli oni Ewangelię wypoczywającym w Bieszczadach – szczególnie w okolicach Jeziora Solińskiego.

Reklama

XV finał akcji „Tornister pełen uśmiechu” w Birczy. Pod koniec sierpnia odbył się finał akcji „Tornister pełen uśmiechu” organizowany przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ponad 2000 uczniów dostało wyprawki szkolne, podobne wyposażenie otrzymało blisko 200 dzieci z Ukrainy.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Centralnym wydarzeniem 2023 r. w archidiecezji przemyskiej była beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci.

Uroczystości beatyfikacyjnej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W wydarzeniu brało udział blisko 80 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, tysiąc kapłanów i ponad 37 tys. wiernych. W przebieg beatyfikacji włączyły się wszystkie grupy zaangażowane w życie Kościoła przemyskiego. Liturgii animował chór i orkiestra złożona z ponad 1200 członków. Przy ołtarzu posługiwali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz absolwenci Szkoły Ceremoniarza. Dzień wcześniej swoje święto celebrowali młodzi z metropolii przemyskiej. Na uroczystości beatyfikacyjne akredytowało się ponad 200 dziennikarzy, wśród których byli także dziennikarze zagranicznych agencji.

Inauguracja roku akademickiego w WSD Przemyśl. 28 września alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu zainaugurowali nowy rok akademicki 2023/2024. Do przemyskiego seminarium przyjęto jedenastu nowych alumnów, w sumie nowy rok akademicki rozpoczęło czterdziestu kleryków.

Peregrynacja obrazu NSPJ. 18 września rozpoczęła się peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana. Jezusa. Pierwszą parafią przyjmującą oblicze Jezusa była parafia Bożego Ciała w Jarosławiu. Następnie obraz peregrynuje po wszystkich parafiach archidiecezji.

Reklama

Dziękczynienie za beatyfikację rodziny Ulmów. Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację rodziny Ulmów rozpoczęło się 30 października w Przemyślu. Następnie odbywało się ono w każdym dekanacie archidiecezji. Obok Mszy św. z obrzędem wprowadzenia relikwii, wierni wsłuchiwali się w konferencję na temat rodziny z Markowej i jej przesłania dla współczesnych rodzin. W ramach dziękczynienia odbywały się także dekanalne kongregacje, mające na celu zaangażowanie rodzin w duszpasterstwo.

XIII Forum Charyzmatyczne. W Krośnie w dniach 18-19 listopada odbyła się kolejna edycja Forum Charyzmatycznego pod hasłem: „Co chcesz, abym ci uczynił”. Spotkanie prowadził o. Heiden – kapucyn pochodzący z Malty. W hali MOSiR w Krośnie zgromadziło się ok. 2 tys. wiernych z całej Polski.

2023-12-22 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To był czas młodych

Niedziela warszawska 53/2023, str. I

[ TEMATY ]

podsumowanie roku

Archiwum xŁCz

Ks. dr Łukasz Czubla

Ks. dr Łukasz Czubla

O tym, co przyniósł rok 2023 w życiu Kościoła warszawskiego, wyzwaniach Opatrzności i wzmocnieniu poczucia bycia z Chrystusem, z ks. dr. Łukaszem Czublą rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Dobiega końca 2023 r. – bogaty w okrągłe rocznice i ważne wydarzenia w Kościele. 21 kwietnia minęła 90. rocznica konsekracji i ingresu biskupa polowego Józefa Gawliny. Czym najbardziej wyraziście zapisał się on w historii?

Ks. Łukasz Czubla: Człowiek ten wyrastał w tradycji niemieckiej. Urodził się na Górnym Śląsku, ale w tej części, która była niemiecka i jako taka się identyfikowała. Nie przeszkodziło mu to później, jako młodemu kapłanowi, zanurzyć się w tradycji polskiej, która w rodzinie była przekazywana. Etos pracy, pewnego wysiłku, wyrzeczenia, a z drugiej strony naturalne zdolności do łagodzenia konfliktu, rozmawiania z różnymi osobami zaskarbiły mu szacunek wielu i pozwoliły realizować różne misje, jakie Kościół przed nim stawiał. Bp Gawlina od samego początku nadał swojej działalności biskupiej, polowej koncyliacyjny charakter.

CZYTAJ DALEJ

Polskie dzwony i ...muezzini

2024-05-11 17:46

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Rozmowa z księdzem proboszczem jednej z poznańskich parafii. Sympatyczny zakonnik, twardo chodzący po ziemi, zatroskany o swoją duszpasterską trzodę. Przykro mu było, gdy na obchodach stulecia parafii i wykładów historycznych z tym związanych zjawiła się tylko pięćdziesiątka parafian.

Jednak mówi jeszcze o innej rzeczy, o której słyszę od coraz większej liczby księży. Gdy uruchomił, jak to jest w staropolskim zwyczaju, dzwon na rezurekcje (odbywają się one, na miłość Boską, raz w roku!) – natychmiast ktoś z osiedla, na którym znajduje się kościół zawiadomił... policję, która zgodnie z wolą anonimowego obywatela przyjechała z interwencją. Omal nie skończyło się na mandacie, bo policja twierdziła, że są ku temu podstawy formalno-prawne. Ów ksiądz ze stolicy Wielkopolski nie jest wyjątkiem, bo tego typu nieprzyjemne incydenty spotykały wielu kapłanów w tej aglomeracji, ale też naprawdę sporo w każdym dużym mieście – o czym wie każdy z nas, jeśli tylko chce to wiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

KUL uruchamia zbiórkę na rzecz Rio Grande do Sul i żyjącej tam Polonii

2024-05-12 15:00

Archiwum KUL

Rektor KUL z rektorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio Grande do Sul

Rektor KUL z rektorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio Grande do Sul

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na wniosek rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, zdecydował o uruchomieniu specjalnej zbiórki na rzecz społeczności brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, którą dotknęła jedna z największych w historii kraju powodzi. W regionie jest bardzo duża i niezwykle aktywna społeczność polonijna. Od niedawna działa tam też Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję