Reklama

Niedziela w Warszawie

Życie, które się nie kończy

O istocie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, odpustach i ogromnej nekropolii, która mieści się w komórce z ks. Jackiem Laskowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 44/2023, str. I

[ TEMATY ]

uroczystość Wszystkich Świętych

Archiwum xJL

Ks. kan. Jacek Laskowski

Ks. kan. Jacek Laskowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: 1 listopada będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. O czym nam ona przypomina?

Ks. Jacek Laskowski: Dzień Wszystkich Świętych przypomina nam, jak sama nazwa wskazuje, o świętych. O wszystkich, którzy swoim życiem wysłużyli sobie niebo. Teraz oczyszczeni krwią Baranka spoglądają Bogu w twarz. Tak jak dziecko patrzy w twarz ojca, mamy, tak oni patrzą w twarz Boga. I jak się domyślamy, jest to spojrzenie pełne miłości, które nigdy się nie nudzi. Mama może patrzeć na swoje dziecko godzinami, zakochany chłopak może patrzeć na dziewczynę bez końca, a święty na Boga może tak patrzeć całą wieczność. Ten dzień przypomina nam również o tym, że świętość jest w zasięgu naszej ręki. To my możemy i powinniśmy być święci. I oby ten dzień był również kiedyś i naszym świętem.

Jak więc możemy realizować świętość w codzienności?

Wielu osiąga świętość przez jakiś heroiczny czyn, np. męczennicy. Świętość w codzienności, myślę, że to już trudniejsza sprawa. Chyba, że kocham. Wtedy wszystko, co powinienem uczynić, przychodzi łatwiej. A więc najpierw kocham, a potem z miłości czynię dobro. Bo z miłości czyni się tylko dobro. I z miłości z ochotą czyni się dobro. Nie zasługujmy na niebo dobrymi uczynkami. Dobre uczynki nas nie zbawiają. Zbawia nas Jezus Chrystus. Każdego dnia na miłość Boga odpowiadajmy miłością. Czy jest w naszym życiu ktoś, za kogo jesteśmy w stanie oddać swoje życie? A życie można oddawać za kogoś na milion sposobów. Myślę, że tak właśnie realizuje się świętość w codzienności. Przez małe czyny z miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A co jest istotą Dnia Zadusznego?

Wtedy wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Warto również tego dnia nawiedzić groby swoich bliskich, choć to już zwykły dzień pracy. Zyskać dla nich odpust zupełny, wyjednać im w ten sposób niebo. Tego dnia warto również pospacerować alejkami cmentarza, usiąść na ławeczce przed grobem i pomyśleć o tych, co odeszli. Podziękować im za wszelkie dobro, którym nas obdarzyli za życia. Może to już jest mama lub tata, którzy dali nam życie. Może to jest brat i siostra, z którymi rozrabialiśmy. Może to jest przyjaciółka lub kolega, z którymi łączy nas niejedno wspomnienie. Jest o kim, jest o czym pomyśleć. Jest za kogo się modlić i za co dziękować.

Reklama

Dlaczego nasza modlitwa za zmarłych jest tak ważna?

Zmarli zakończyli już swój czas pielgrzymowania, zasługiwania na niebo. Nie wiemy, czy już, czy dopiero będą cieszyć się chwałą nieba. Może są w czyśćcu? I będąc tam, nie mogą już wstawiać się za siebie. Teraz wypraszają potrzebne łaski nam żyjącym, w sposób szczególny swoim bliskim. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie, w Eucharystii, wtedy, kiedy jest rocznica urodzin, śmierci czy imieniny. To jest nasza pamięć o nich, nasz wyraz miłości i nasze z nimi obcowanie.

Od 1 do 8 listopada możemy za zmarłych ofiarować odpusty zupełne. Jakie skutki one przynoszą?

Odpust możemy ofiarować za dowolną zmarłą osobę. Wystarczy w tym celu nawiedzić cmentarz i spełnić zwykłe warunki odpustu: przyjęcie Komunii św., odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu. I wtedy skutkiem tak uzyskanego odpustu jest to, że każdego dnia możemy jedną duszę z czyśćca wprowadzić do nieba. Osiem dusz będzie nam niewymownie wdzięcznych.

Fundacja Stare Powązki od trzech lat prowadzi wiele inicjatyw promujących tę zabytkową nekropolię. To m.in. aplikacja mobilna, którą można zainstalować w telefonie. Skąd ten pomysł?

Fundacja wzięła sobie za cel wyjść za mury cmentarza. Czynimy to na wiele sposobów. Np. przez cykliczne wystawy przy Starych Powązkach, podręcznik dydaktyczny do poprowadzenia lekcji o tej niezwykłej nekropolii i lekcje na cmentarzu z przewodnikiem, na którą może zapisać się każda klasa właśnie w aplikacji, która nazywa się Stare Powązki. A tam znajdziemy historię tego miejsca, odnajdziemy spis grobów osób, które zapisały się w historii, informację o nich, a GPS zaprowadzi nas do wybranej przez nas osoby. Możemy również przespacerować się jedną z tras, np. wokół polskiego oświecenia, od muszkietu do samolotu, śladami ludzi pióra i wiele innych. Tam również odnajdziemy wszystkie osoby, które spoczywają na Powązkach.

Reklama

Czy dużo osób korzysta z aplikacji?

Coraz więcej ludzi po nią sięga. Widzę ich na cmentarzu każdego dnia. Wielu osobom o niej mówię. Jest również przy bramie św. Honoraty i czwartej bramie pulpit elektroniczny z aplikacją. Tam czasem stoi kolejka, by odnaleźć kogoś tu spoczywającego. Z całą pewnością aplikacja ta pomaga w poznawaniu cmentarza, jak i sprawnym poruszaniu się po cmentarnych alejkach. Co nie zawsze jest proste, gdy chcemy kogoś odnaleźć.

W jaki sposób można wspierać renowację Starych Powązek?

Jeśli ktoś chce wesprzeć renowację Starych Powązek, może wejść na stronę internetową, w aplikacji odnaleźć konto i wpłacić przysłowiową złotówkę. Może jednak również zostać wolontariuszem. Wtedy zapraszam do siebie i z całą pewnością znajdzie się jakieś zadanie do wykonania. Fundacja, jak również zarząd cmentarza, podejmuje się renowacji tego unikatowego miejsca. Wiele już udało się nam uczynić. Wyremontowaliśmy około 200 grobów, odnowiliśmy aleję zasłużonych. Teraz robimy posadzkę w Katakumbach, kładziemy nawierzchnię w nowych alejkach, świecą nowe latarnie, odnowione słupki wskazują nam kwatery, wodę czerpiemy z nowych ujęć stylizowanych na historyczne. Powołaliśmy także pogotowie konserwatorskie, które ratuje groby przed zniszczeniem, jakie niesie czas. W profesjonalny sposób został nakręcony film w reżyserii Anety Kopacz i z muzyką Leszka Możdżera Myśmy już byli, którego premiera miała niedawno miejsce w domu arcybiskupów warszawskich. Tych przedsięwzięć jest bardzo wiele i jak widzimy, każda złotówka jest tu dobrze spożytkowana.

Jakie są Księdza plany dotyczące Starych Powązek?

Na tej nekropolii jest pracy na pokolenia. Tak więc projekty, które przygotowujemy, będą robione latami. Nie chcę wszystkich zdradzać, powiem tylko, że w najbliższym czasie poświęcimy grób dzieci utraconych, gdzie miejsce spoczynku znajdzie każde dziecko, któremu nie było dane przyjść na świat. Planujemy nowe miejsce upamiętnienia zasłużonych osób spoczywających na Starych Powązkach. Alejki, alejki i jeszcze raz alejki. One bowiem porządkują całą przestrzeń, choć powiem, że te piaszczyste ścieżki też mają swój niepowtarzalny urok.

Ks. kan. Jacek Laskowski proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie i dyrektor Cmentarza Powązkowskiego

2023-10-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za zmarłych

Na cmentarzu przy ulicy Smutnej

1 i 2 listopada bp Grzegorz Kaszak modlił się za dusze zmarłych na cmentarzu parafii katedralnej oraz przy grobie bp. Adama Śmigielskiego.

W uroczystość Wszystkich Świętych Pasterz Kościoła sosnowieckiego Grzegorz Kaszak przewodniczył procesji oraz Mszy św. na cmentarzu parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu przy ulicy Smutnej. Wspólnie z biskupem diecezji sosnowieckiej za dusze zmarłych modlili się ks. Jan Gaik – proboszcz parafii katedralnej i ks. Paweł Sproncel.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Watykan/Włochy: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

2024-05-30 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami. - Często brak zgłoszeń jest błędnie interpretowany jako brak ofiar - podkreślił biskup podczas konferencji "Przemoc wobec dzieci. Odczytanie kontekstu włoskiego (2001-2021)", zorganizowanej dla włoskiego episkopatu (CEI) w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Według ostatnich danych 77 procent włoskich diecezji utworzyło tak zwane „Centri di ascolto” (centra słuchania) od 2019 roku. "Chcę podkreślić - kontynuował - znaczenie dalszej współpracy, oferując całkowite wsparcie Papieskiej Komisji dla Konferencji Episkopatu Włoch".

Bp Alí Herrera zaznaczył, że "wspólnie można dalej promować kulturę ochrony na całym terytorium, aby ofiary mogły odzyskać utracone zaufanie i czuć się swobodnie, zgłaszając to, co im się przydarzyło, bez obawy, że nie zostaną wysłuchane". Biskup, który został mianowany w marcu tego roku na stanowisko sekretarza, wyjaśnił zadania Papieskiej Komisji: pierwszym jest "pomoc Konferencjom Biskupów w opracowaniu ich własnych wytycznych, dotyczących ochrony nieletnich i osób bezbronnych", drugim jest "weryfikacja stosowania artykułu 2 Motu Proprio "Vos Estis Lux Mundi", który nakazuje obowiązek ustanowienia w każdej diecezji stabilnych i łatwo dostępnych biur do zbierania skarg i szybkiej pomocy ofiarom", trzecim jest "odpowiedzialność za sporządzenie rocznego raportu na temat polityki i inicjatyw dotyczących ochrony wdrożonych w całym Kościele".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję