Reklama

Rodzina

Jestem mamą, to moja kariera

O świadectwo bycia mamą poprosiliśmy naszą wieloletnią autorkę, mamę czwórki dzieci już dorosłych i dorastających.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zastanawiałaś się kiedyś, co to jest kariera i po jakich jej szczeblach należy wejść, żeby osiągnąć zamierzony sukces? Według Wikipedii, kariera to „droga profesjonalnego rozwoju, którą człowiek ma zamiar przejść w swym życiu (...). Aby zaplanować karierę, trzeba wybrać sobie określony cel lub cele, które chciałoby się osiągnąć w swym życiu”.

Tymczasem Natalia Niemen śpiewa:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Myślałam kiedyś – zdobędę świat,

co drzwi przede mną już otwiera.

To kwestia dni, no może lat,

w papierach sukces i kariera.

Mówili: talent, mówili: wdzięk,

mówili: wejdź szeroką bramą.

Wśród ofert rozejrzałam się,

wybrałam: chcę być mamą.

Jestem mamą, to moja kariera.

Jestem mamą, na zawsze od teraz.

Jestem mamą, to premia, to awans.

Jestem mamą.

To właśnie te słowa i ten rodzaj kariery są bardzo mocno wpisane w moje serce, które przyjęło i pokochało czworo dzieci.

Macierzyństwo darem

Do dziś pamiętam wyjątkowy czas 9-miesięcznego stanu błogosławionego, kiedy małe i całkowicie bezbronne życie rozwijało się pod moim sercem. Za każdym razem miałam wrażenie, że stawałam się ziemią, w której Dawca Życia ukrywał drogocenne ziarno, by mogło wzrastać, a następnie narodzić się dla świata. Dzięki temu doświadczeniu corocznie obchodzone urodziny dzieci są dla mnie bardzo wyjątkowym czasem, ponieważ za każdym razem przypominają mi o oczekiwaniu, radości i miłości, które niesie ze sobą dar macierzyństwa, a którym obdarzył mnie Bóg Ojciec.

Macierzyństwo zadaniem

Jako mała dziewczynka, a później nastolatka nie miałam prostego dzieciństwa, ale nie przeszkodziło mi to w postanowieniach: „Będę mamą wolną od nałogów, chcę zmieniać siebie, by jak najlepiej wspierać dzieci w procesie ich wychowania”. Dlatego wkrótce po narodzinach pierwszego dziecka razem z mężem ukończyliśmy pierwszy z kursów rozwijających kompetencje rodzicielskie. Siedmiotygodniowy kurs, który pomógł nam wejść na drogę świadomego procesu wychowania naszych dzieci, był jedną z lepszych inwestycji edukacyjnych, która procentuje do dziś. Jako młodzi rodzice poznaliśmy m.in. świat emocji, tak bliski każdemu człowiekowi. Doskonalenie swoich umiejętności wychowawczych, np. przez naukę rozpoznawania i nazywania emocji, umiejętność mówienia o nich czy określanie stanów emocjonalnych u dziecka, by wyjść naprzeciw jego potrzebom, wiele razy okazało się bardzo przydatne.

Reklama

Macierzyństwo trudem

By przygotować się do wyjątkowej kariery bycia mamą, czytałam wiele książek i poradników dla młodych matek, ale tak naprawdę dopiero zderzenie z rzeczywistością nieprzespanych nocy, huśtawką własnych nastrojów, karmieniem na żądanie czy dziecięcymi chorobami uświadomiło mi, że macierzyństwo jest też trudem.

Czy to był trud ponad moje siły? Z pewnością nie był, ale pamiętam chwile, w których nie było mi łatwo, ponieważ bałam się mówić, że nie daję rady, że czegoś nie potrafię albo że po prostu brakuje mi sił.

Od czasu do czasu rozmawiam z mamami, którym jest ciężko, bo może są same, bo może jakaś choroba, bo... Czasem szukają konkretnej, specjalistycznej pomocy i wsparcia albo zwyczajnie potrzebują kogoś, komu mogą się wygadać. Z uwagi na te wszystkie rozmowy chciałabym, żeby wszystkie kobiety, od dużej litery M – jak Mama – pamiętały o kilku kwestiach.

Droga Mamo:

• kiedy jesteś zmęczona – masz prawo do odpoczynku i możesz poprosić o pomoc w opiece nad dzieckiem/dziećmi,

• kiedy jest ci smutno – masz prawo do łez i pocieszenia,

• kiedy coś ci nie wychodzi – masz prawo do błędu,

• kiedy masz poczucie, że inne matki są lepsze – nie słuchaj tych podpowiedzi, ponieważ są fałszywe,

• kiedy brakuje ci energii i potrzebujesz konkretnego relaksu – masz prawo go sobie zafundować,

Reklama

• kiedy masz wrażenie, że twoje życie jest monotonne – masz prawo do swoich pasji,

• kiedy smutek przepełnia twoje serce – zacznij praktykować wdzięczność,

• kiedy myślisz, że czas pieluch i dziecięcych chorób nigdy się nie skończy – zobacz, ile już osiągnęłaś i jak wieloma rzeczami potrafisz się zajmować równocześnie.

Jesteś wyjątkowa, twój dar macierzyństwa sprawia, że jesteś też jedyna w swoim rodzaju, a twoja miłość i troska o dzieci są dla nich najlepszymi z darów, które możesz im ofiarować.

Macierzyństwo i rozwój osobisty

Zawsze lubiłam się uczyć i angażować w życie różnorodnych wspólnot i grup, które podejmowały przeróżne działania, także ewangelizacyjne. W momencie jednak, kiedy na świat przyszedł pierwszy syn, a 1,5 roku później pojawiła się córka, wiedziałam, że moje plany dalszej edukacji i działań powinny zwolnić, a niektóre nawet zaczekać. Tak też się stało. Kolejny kierunek na uczelni wyższej i kursy certyfikacyjne zaczekały kilka lat. Chciałam widzieć, jak moje dzieci stawiają pierwsze kroki czy uczą się jeździć na rowerze, dlatego przez pierwsze lata ich życia w pierwszej kolejności realizowałam swoje powołanie jako mama, by budować z nimi relację i komunikację. Z perspektywy czasu wiem, że była to najlepsza inwestycja i zdobycie genialnego doświadczenia jako mama praktykująca, a nie teoretyzująca. „Życiowe lekcje”, które mogłam odrobić z własnymi dziećmi, stały się bogactwem, z którego teraz mogę czerpać jako edukator i doradca życia rodzinnego.

Macierzyństwo to trud i niezapomniane wspomnienia pierwszych dziecięcych kroków.

Macierzyństwo to zadanie i cudowne chwile wspólnych spacerów czy zabawy w piaskownicy.

Macierzyństwo to ból z domieszką łez i niesamowite uczucie wtulonych ramion maleństwa.

Macierzyństwo to zmęczenie i słowa: „Kocham cię, mamusiu”.

Macierzyństwo i siła

W trudzie wychowania i kształcenia dzieci wspierają nas często najbliżsi. Kiedy jednak do naszego macierzyństwa zaprosimy Matkę Bożą, czujemy Jej konkretne wsparcie i opiekę. Maryja zna wszystkie trudy naszego życia, tym bardziej wychowania dziecka, dlatego powierzając Jej wszystkie radości i smutki, możemy być pewne, że będzie orędować za nami i wypraszać potrzebne łaski.

Reklama

Maryjo, Tobie powierzamy wszystkie mamy i ich codzienne zmagania.

Tobie polecamy radości i smutki macierzyństwa.

Tobie zawierzamy codzienne wysiłki pielęgnowania i wychowania dzieci.

Tobie powierzamy wszystkie kobiety, które cierpią na depresję poporodową albo z powodu śmierci dziecka.

Tobie oddajemy to wszystko, z czym sobie nie radzimy i co przerasta nasze możliwości.

Tobie dziękujemy za łaski, które już otrzymałyśmy.

Macierzyństwo w jednym zdaniu

Macierzyństwo to wyjątkowa misja, która w momencie przyjęcia, akceptacji i codziennego „tak” staje się drogocenną perłą.

Autorka jest certyfikowanym edukatorem Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców, nauczycieli i par.

2023-05-17 08:29

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblijne Mamy

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

matka

Dzień Matki

Samuel ofiarowany przez Annę w świątyni – Frank Topham

Dzień Matki skłania do głębszej refleksji nad tajemnicą macierzyństwa objawioną w Piśmie Świętym.

Objawienie biblijne ściśle łączy pojęcie macierzyństwa z poczęciem i zrodzeniem potomstwa. Przekazanie życia zapewnia kobiecie szacunek i uznanie, choć nie gwarantuje odpowiedniej pozycji w hierarchii społecznej. Na wyjątkową rolę kobiety jako dającej życie wskazuje już pierwsza w Biblii wzmianka o narodzinach: imię Ewa tłumaczy się jako „matka wszystkich żyjących” (Rdz 3, 20). W zrodzeniu nowego życia kobieta współdziała ściśle z samym Bogiem: „otrzymałam mężczyznę od Pana” (Rdz 4, 1). W planie Bożym posiadanie dzieci jest marzeniem i szczęściem kobiety, a zarazem zapewnia jej miłość męża.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję