Reklama

Niedziela Kielecka

Pawłowa parafia z ewangelizacyjnym zapałem

Powołana w 2004 r. przy Wspólnocie Koinonia św. Pawła w Kielcach parafia pod jego patronatem żyje misją, by Dobra Nowina docierała do każdego poszukującego człowieka, stale inspirując się nauczaniem apostoła. Organizowane od lat kursy, spotkania, głoszone we wspólnocie i w parafii rekolekcje oraz stała modlitwa wspólnotowa pomagają przygotować nowych ewangelizatorów i wielu ludziom zbliżyć się do Boga

Niedziela kielecka 4/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

WD

Kościół św. Pawła z przyległymi budynkami Wspólnoty

Kościół św. Pawła z przyległymi budynkami Wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Paweł wciąż fascynuje. Był całkowicie oddany sprawie głoszenia Słowa Bożego. Używał różnych sposobów, aby przekazać Ewangelię, przemawiał do tłumów i na osobności. Każdą okazję wykorzystywał, aby spotkanemu człowiekowi opowiedzieć Dobrą Nowinę o Jezusie, bo każdy człowiek jest wart tego, aby poświęcić mu czas i uwagę. Pisał listy, wysyłał swoich wysłanników, wykorzystując wszystkie istniejące sposoby komunikacji, aby utrzymać stały kontakt z osobami i wspólnotami, które ewangelizował. I jeszcze coś ważnego – zawsze nosił w sercu tych, którym głosił Ewangelię, modląc się za nich nieustannie. Zanim jednak stał się gorliwym apostołem, był przecież prześladowcą Chrystusa, zwalczając Jego wyznawców z całą zawziętością. Wszystko zmienia się po spotkaniu ze Zmartwychwstałym pod Damaszkiem. Paweł otrzymał chrzest z rąk Ananiasza, i jak zanotował św. Łukasz, od razu zaczął głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. Jego misją stało się zanieść Ewangelię całemu światu.

W swojej najnowszej książce „Św. Paweł – pierwszy po Jedynym. Lectio divina o słudze, który stał się synem” – założyciel Wspólnoty Koinonia św. Pawła w Kielcach i proboszcz parafii – ks. Marian Królikowski tłumaczy, że „Droga duchowa, którą przeszedł św. Paweł, jest także naszą drogą, albowiem „Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie” (Rz 11,32).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żyjący we Wspólnocie Koinonia św. Pawła siostry i bracia, posługujący w parafii kiedyś, jak św. Paweł odkryli ewangelizację jako swoje powołanie. Dla tej misji zostawili wszystko i poszli za Jezusem. Podjęli życie według rad ewangelicznych, składając śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tworzą jedną wspólnotę życia, modlitwy i apostolatu, czerpiąc w powierzonych zadaniach pełnymi garściami z życia swojego patrona. Od Apostoła uczą się wzorów strategii duszpasterskiej, która pomaga im zaadaptować naukę Chrystusa do realiów współczesnego człowieka. W 2013 r. Wspólnota dekretem biskupa Ryczana została zatwierdzona jako Stowarzyszenie Życia Apostolskiego na prawie diecezjalnym.

Reklama

Na cześć patrona

W kaplicy Wspólnoty znajduje się piękna ikona Apostoła, której autorem jest kielecki artysta i ikonopis Michał Płoski. Ten wizerunek, tak jak nauka św. Pawła, przypomina braciom i siostrom z Koinonii o tym, że głosić Ewangelię Chrystusową oznacza również znosić trudy i że nie wolno im zaniedbać charyzmatu, który został im dany.

Na cześć patrona świętują dwa razy w roku. 25 stycznia – we wspomnienie Nawrócenia św. Pawła – Koinonia wraz z parafianami i przyjaciółmi przeżywa swoje święto patronalne. Za to 29 czerwca – uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest dniem odpustu,w którym odbywają się śluby, rozpoczyna się również nowicjat i juniorat.

Inicjatorem powołania parafii św. Pawła przy Koinonii był śp. bp Kazimierz Ryczan. Tworząc parafię powierzył jej dzieło nowej ewangelizacji. Chociaż parafia liczy niespełna 200 wiernych, to gromadzi się przy niej wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna, składająca się z małych grup: dzieci i młodzieży (są to młodzi ewangelizatorzy), studentów, małżeństw, osób dorosłych. Cyklicznie odbywają się spotkania małżeństw, które owocują inicjatywami ewangelizacyjnymi w parafii i poza nią. Dzieci, młodzież mają również swoją ścieżkę formacji. Odwiedzają m.in. domy pomocy społecznej, pokazują okolicznościowe przedstawienia świąteczne w domach dziecka, dzielą się z innymi radością i Dobrą Nowiną.

Przy Koinonii, 19 października 2011 r. bp Ryczan erygował Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny św. Pawła w Kielcach, działający w ramach Centrum Modlitwy i Ewangelizacji św. Pawła. Co roku od 60 do 70 osób przygotowuje się w nim do przyjęcia sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia, najwięcej osób przyjmuje sakrament bierzmowania. Ośrodek prowadzi Wspólnota z odpowiedzialnym ks. Marianem Królikowskim.

Reklama

Nieustannie głoszą Słowo

Ale pierwszym charyzmatem wspólnoty i parafii pozostaje ewangelizacja i modlitwa realizowana poprzez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Pawła, która formuje uczestników do pogłębiania wiary i dawania świadectwa w Kościele i świecie. Już w najbliższym czasie bracia i siostry będą głosili trzy tury rekolekcji dla katechetów w Sandomierzu, potem dla Odnowy w Duchu Świętym we Wrocławiu i dla Ruchu Apostolstwa Młodych w Krakowie. Zaplanowane są także stałe kursy formacyjne odbywające się na miejscu w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji św. Pawła. Łącznie jest ich w ofercie ponad dwadzieścia.

We wspólnocie są różne talenty. S. Franciszka Godlewska od lat komponuje pieśni religijne, dbając o oprawę muzyczną liturgii, spotkań modlitewnych, różnych rekolekcji i uroczystości. – Jest wiele pieśni inspirowanych słowami św. Pawła i jego nauczaniem w listach – mówi przełożona s. Samuela. Niedługo ukaże się płyta „Niech wielbią Ciebie narody”. Znajdą się na niej utwory skomponowane przez s. Franciszkę, ale i przetłumaczone z języka francuskiego. Wiele pieśni autorstwa s. Franciszki od lat jest w obiegu w całej Polsce. W kościołach możemy usłyszeć takie pieśni jak choćby: „Ogrody”, „Święte Imię Jezus”, „Niechaj zstąpi Duch Twój”. Dwie osoby ze wspólnoty zainteresowały się pisaniem ikon i kończą specjalny kurs w tej dziedzinie. Spod ich pędzla wychodzą już piękne prace.

Wieczory wiary po raz czwarty

30 stycznia rozpoczyna się czwarta już edycja „Wieczorów wiary”. Jest to cykl spotkań, które mają pomóc odnowić relację z Bogiem i więź z Jezusem. Spotkania odbywać się będę w każdy wtorek po Mszy św. Zwyczajowo przychodzą osoby poszukujące, pragnące odnowić więź z Bogiem, z Kościołem, z różnymi życiowymi doświadczeniami. Najpierw jest poczęstunek, a potem konferencja połączona z słuchaniem Słowa Bożego. Po konferencji uczestnicy w małych grupach rozważają usłyszane Słowo, dzieląc się z pozostałymi refleksją, wątpliwościami, zdają pytania. To także moment by wzajemnie poznać się i nawiązać przyjaźń. W dniach 16-18 lutego w Koinonii odbędą się rekolekcje „Błogosławieństwa Szczęścia i Mowa Krzyża”. Specyfiką rekolekcji prowadzonych metodą Lectio divina będzie milczenie. Każdego dnia przewidziano dwa spotkania ze Słowem Bożym połączone z refleksją i modlitwą osobistą oraz uczestnictwem w liturgicznej modlitwie wspólnoty. 22 lutego w Koinonii spotkają się młodzi, by uwielbiać wspólnie Boga, w przyjaźni i radości. Będą warsztaty, agapa i czas na relaks.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 lat parafii w Weryni

Niedziela rzeszowska 34/2018, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

Witold Cesarz

Wieniec dożynkowy upamiętniajacy 40-lecie parafii odbiera ks. prał. Stanisław Wójcik, który prawie całe życie kapłańskie poświęcił tej parafii

Wieniec dożynkowy upamiętniajacy 40-lecie parafii odbiera ks. prał. Stanisław Wójcik,
który prawie całe życie kapłańskie poświęcił tej parafii

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Weryni obchodzi jubileusz 40-lecia. Uświetniły go koncert organowy i wydanie książki „Werynia – studium i materiały z dziejów parafii i wsi”. Uroczystości odpustowe były głównym wydarzeniem jubileuszowym

Przypadająca w bieżącym roku rocznica powstania parafii stała się okazją do ponownego spojrzenia na genezę i początki miejscowości oraz jej bogatą historię. Wydanie książki było okazją do spotkania mieszkańców Weryni z jej autorami, które było prowadzone przez Mariana Salwika. Wiele licznych zdarzeń związanych z powstaniem parafii opisanych w publikacji było przypominanych przez obecnych na spotkaniu mieszkańców i ks. prał. Stanisława Wójcika, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła. To o jego powrót i utworzenie parafii mieszkańcy Weryni pisali pisma m.in. do prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, po którego interwencji prośba mieszkańców została spełniona.

CZYTAJ DALEJ

Kapłan jest mocny mocą Chrystusa

2024-05-23 13:17

ks. Łukasz Romańczuk

Kapłani z rocznika 1974 obchodzący swój jubileusz 50-lat kapłaństwa

Kapłani z rocznika 1974 obchodzący swój jubileusz 50-lat kapłaństwa

Kapłani wyświęceni w roku 1974 obchodzili swój jubileusz 50-lecia święceń prezbiteratu. Do katedry wrocławskiej przybyli kapłani z całej metropolii wrocławskiej i nie tylko. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

W ciągu tych 50-lat w różne miejsca zostali kapłani - jubilaci skierowani i znaleźli się w różnych miejscach. Wpływ na to miał m.in. podział na diecezje m.in. legnicką i świdnicką.

CZYTAJ DALEJ

Prezydenci Polski i Cypru o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, UE i wzajemnych relacjach

2024-05-23 15:16

[ TEMATY ]

Warszawa

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Cypru

PAP/Paweł Supernak

Ukraina, sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wewnątrz Unii Europejskiej i wzajemne relacje, w tym m.in. rozwój turystyki - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Prezydent Duda podziękował za "zdecydowaną postawę" Cypru wobec Rosji.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda spotkał się z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu "w cztery oczy" i razem z delegacjami prezydent Duda zauważył, że to pierwsza wizyta przywódcy Cypru w Polsce od 1364 roku, gdy król cypryjskiego państwa krzyżowców Piotr Cypryjski wziął udział z zjeździe monarchów europejskich w Krakowie, zwołanym z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego; królowie wzięli wtedy m.in. udział w słynnej uczcie u Wierzynka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję