Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Natychmiastowe działania w celu ochrony nieletnich

Kościół w Polsce od lat podejmuje działania chroniące dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym. W związku z tym, że 13 lipca 2017 r. wchodzą zmiany w polskim Kodeksie karnym, według których będzie obowiązek zgłaszania takich przypadków, 7 czerwca br. Konferencja Episkopatu Polski na zebraniu plenarnym znowelizowała swoje wewnętrzne „Wytyczne”, tak aby odpowiadały obecnemu stanowi prawnemu w Polsce, z zachowaniem pełnej ochrony forum wewnętrznego. To natychmiastowe działanie Konferencji Episkopatu Polski jest jasną deklaracją współpracy, mającej na celu ochronę nieletnich.

Od obowiązku zgłaszania takich przypadków wyłączone jest tylko forum wewnętrzne, którym jest sakrament spowiedzi. Analogicznie trzeba traktować także kierownictwo duchowe, które w praktyce jest wewnętrznie związane z sakramentem pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół katolicki zaprasza wszystkie środowiska w naszym kraju do włączenia się w działania mające na celu większą ochronę osób małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, które jest ciężkim grzechem i przestępstwem.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

KEP/KAI

Nowy pielgrzymkowy fanpage i hashtag

Fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje to nowa inicjatywa Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, animująca uczestników pielgrzymek do polskich i zagranicznych miejsc kultu. Specjalny serwis o pielgrzymkach uruchamia również Katolicka Agencja Informacyjna.

Najnowszą akcję społecznościową na Facebooku i Twitterze zaprezentował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Za pośrednictwem hashtaga #PolskaPielgrzymuje można podzielić się z uczestnikami Twittera zdjęciami i filmami z pielgrzymiego szlaku. Relacje zamieszczać można także na powstałym właśnie facebookowym fanpage’u „PolskaPielgrzymuje”.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zwrócił uwagę, że nowa akcja Biura Prasowego KEP jest nie tylko okazją do dzielenia się swoimi wrażeniami i napotkanymi w drodze wydarzeniami, ale również doskonałym narzędziem dla wszystkich, którzy pielgrzymują duchowo.

Reklama

Jak zapowiedział ks. Rytel-Andrianik, akcja zakłada również możliwość przekazywania intencji, które trafią do pielgrzymów udających się do głównych polskich sanktuariów.

W natężonym okresie pielgrzymkowym również Katolicka Agencja Informacyjna uruchamia serwis specjalny ekai.pl . Znajdą się w nim przygotowywane na bieżąco przez kilkudziesięciu korespondentów z całej Polski relacje z pielgrzymiego szlaku.

KAI

Warszawa

Sejm przyjmie uchwałę upamiętniającą abp. Antoniego Baraniaka

W Sejmie 5 lipca br. odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie upamiętnienia abp. Antoniego Baraniaka – Żołnierza Niezłomnego Kościoła.

W dokumencie przypomina się, że wraz z aresztowaniem Prymasa Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 r. aresztowano również bp. Baraniaka, który został osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Komuniści usiłowali wymusić zeznania obciążające kard. Wyszyńskiego. Bp Baraniak był przesłuchiwany co najmniej 145 razy. Nie ugiął się. Projekt uchwały zostanie wkrótce przyjęty przez Sejm RP.

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Trzeba się starać więcej okazywać miłości innym, niż jej się doznało.

Krótko

• Zestawy Patriot są Polsce potrzebne; memorandum w tej sprawie to jeszcze nie umowa, to formalność, ale to rzadki przykład dobrej kontynuacji działań kolejnych rządów w obszarze bezpieczeństwa – ocenił były minister obrony, poseł PO Tomasz Siemoniak.

• Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia Narodu Polskiego przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Chodzi o wywiad telewizyjny, w którym Bodnar stwierdził, że Polska współuczestniczyła w realizacji Holokaustu.

• Donald Tusk nie stawi się w prokuraturze, która wezwała go w charakterze świadka na przesłuchanie w sprawie nieprawidłowości w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Prokuratura zapowiedziała, że wezwie Tuska w innym, dogodnym terminie.

Reklama

• W MON trwają prace nad ustawą, która będzie umożliwiała degradację oficerów z PRL. Degradacja może dosięgnąć m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

• Europoseł PiS Ryszard Legutko będzie współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – trzeciej pod względem wielkości frakcji w PE – z Brytyjczykiem Syedem Kamallem.

• Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który obradował w Krakowie, wezwał do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej.

• Opozycji, jak było do przewidzenia, nie udało się odwołać min. Mariusza Błaszczaka. Wniosek o wotum nieufności złożyła Platforma Obywatelska.

• W Polsce w tym roku wyświęcono 323 księży diecezjalnych. To o 10 mniej niż w ubiegłym roku. Najwięcej neoprezbiterów zostało ustanowionych w diecezji tarnowskiej, gdzie święcenia przyjęło 25 diakonów.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-07-12 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję