Reklama

Głos z Torunia

Rozświetlać wszystko światłem Jezusa

Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu obchodził jubileusz 60 lat istnienia. Z tej okazji odbyła się sesja naukowa oraz modlono się na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Podczas obchodów prezes KIK dr Cecylia Iwaniszewska odebrała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis” za całokształt działalności

Niedziela toruńska 13/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

KIK

sesja

Monika Dejneko-Białkowska

Sekretarz województwa Marek Smoczyk wręcza dr Cecylii Iwaniszewskiej medal marszałkowski „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis”. W środku wieloletni kapelan KIK o. Władysław Wołoszyn SJ

Sekretarz województwa Marek Smoczyk wręcza dr Cecylii Iwaniszewskiej
medal marszałkowski „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis”.
W środku wieloletni kapelan KIK o. Władysław Wołoszyn SJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rocznicowe 60-lecia istnienia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu odbywały się 8 i 12 marca. Pierwszego dnia w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej 22 miała miejsce uroczysta sesja naukowa, a 12 marca w kościele akademickim Ojców Jezuitów pw. Ducha Świętego sprawowano Mszę św.

U źródeł

Sesję otworzył dr Michał Białkowski, wiceprezes KIK. Powitał zgromadzonych, w szczególności jezuitów o. Zbigniewa Leczkowskiego, o. Władysława Wołoszyna z Bydgoszczy i o. Leszka Gołębiewskiego z Londynu, a także ks. prał. Józefa Nowakowskiego, emerytowanego proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu oraz przedstawicieli parafii prawosławnej i parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu. Sesję moderował prof. dr hab. Andrzej Tyc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako pierwsza wystąpiła dr Małgorzata Strzelecka z Instytutu historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, omawiając „Źródła ideowe ruchu ZNAK”, zwróciła uwagę na fakt, iż korzeni ideowych jego współtwórców należy szukać w okresie międzywojennym. Najwybitniejsi twórcy i przedstawiciele tego środowiska swoją aktywność społeczną rozpoczynali w Sodalicjach Mariańskich oraz różnych ośrodkach Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”. Łączyła ich swoista więź duchowa. Młodzi intelektualiści katoliccy, skupieni wokół SKMA „Odrodzenie” oraz Lasek i czasopisma „Verbum”, redagowanego przez ks. W. Korniłowicza, stanowili w latach 20. i 30. XX wieku awangardę myśli katolickiej, propagującą chrześcijański humanizm, przesiąknięty ideałami personalizmu i uniwersalizmu, który najpełniej pod względem ideowym wyraził się w latach Soboru Watykańskiego II.

O działalności prof. Karola Górskiego opowiedział dr hab. Wojciech Piasek, pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Powiedział, że prof. Górski, gdy poznał filozofię J. Maritaina, zauważał konieczność tworzenia nowego ideału kultury chrześcijańskiej, w której są zasady niezmienne. Uważał on, że trzeba oprzeć się na nauce św. Tomasza z Akwinu, lecz w czasach obecnych chodzi o rządy idei katolickiej, gdzie króluje potęga myśli i jedność ducha katolickiego jednoczącego wszystkich ludzi dobrej woli. Nowy ideał opiera się na pluralizmie i tolerancji religijnej. Nie chodzi tu o zapewnienie władzy katolikom nad niekatolikami. W swojej twórczości Górski podkreślał, że ważny jest nowy ideał kultury z zachowaniem wolności człowieka i rozwoju jego osobowości kierowanego przez rozum człowieka, a praca nad nowym ideałem kultury chrześcijańskiej musi trwać nadal, bowiem królestwo Boże na ziemi to panowanie Chrystusa w duszach ludzkich. Jeszcze na początku lat 50. zauważał beznadziejną płytkość życia przeciętnego chrześcijanina i moralnej nędzy tych, których nazywa się porządnymi ludźmi. Za konieczność chwili uważał budowanie elity, która byłaby zdolna do przekształceń społecznościowych.

Reklama

Pracownik Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK dr Białkowski zrelacjonował zagadnienie „Powstanie, założyciele i pierwsze dziesięciolecie działalności Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu”. Powiedział, że odwilż w 1956 r. przyniosła zasadnicze zmiany na szczytach władzy w PRL. Powstały wówczas w kilku środowiskach Kluby Inteligencji Katolickiej promieniujące myślą katolicką. Klub toruński, jako jeden z pięciu zarejestrowanych w Polsce, założył prof. dr hab. Karol Górski z ok. dwudziestoosobową grupą inicjatywną, w większości pracowników UMK. Odbywały się wówczas spotkania otwarte przy każdorazowej konieczności uzyskania zgody władz komunistycznych oraz zamknięte bez wymaganej zgody władz. W stowarzyszeniu miały miejsce odczyty, również z udziałem zaproszonych gości z innych środowisk, zorganizowano także zbiórkę żywności dla Indii. W 1958 r. KIK liczył 85 członków. Dr Białkowski zaprezentował także prezesów klubu w poszczególnych latach działalności.

Reklama

Owoce i wyzwania

Na zakończenie sesji dk. prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski omówił temat „Ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezji toruńskiej: historia, teraźniejszość i przyszłość”. Zaakcentował on fakt, że powszechnie przyjmuje się, iż posoborowa wizja świeckich w Kościele wpłynęła na powstawanie ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Przed II wojną światową mogło być ok. 200 tys. osób działających w stowarzyszeniach w diecezji na ok. 1 mln wiernych w diecezji. Na skutek dekretu władz komunistycznych z 5 sierpnia 1949 r. chciano wymusić na Kościele w Polsce konieczność państwowej rejestracji wszystkich stowarzyszeń kościelnych. Episkopat uznał dekret za bezprawny i niemożliwy do przyjęcia. Ponieważ władze nie zmieniły dekretu, 3 listopada 1949 r. biskupi zawiesili działalność wszystkich stowarzyszeń katolickich funkcjonujących w Kościele. Uchroniło to wielu katolików świeckich przed inwigilacją władz komunistycznych. Z drugiej strony w Kościele w Polsce przestały istnieć ruchy religijne, a z biegiem czasu coraz większa liczba wiernych nie widziała potrzeby ich zakładania. Dzisiejsza kondycja wielu ruchów i stowarzyszeń to jeszcze echo tamtego czasu. Prelegent omówił szczegółowo przykład powstawania Ruchu Światło-Życie i jego gałęzi rodzinnej Domowy Kościół, a także zwrócił uwagę na kilka zjawisk, które stanowią dla ruchów i wspólnot wyzwanie, m.in. proces zmniejszania się liczby i starzenie się członków czy feminizacja.

Po krótkiej dyskusji głos zabrała prezes toruńskiego KIK dr Cecylia Iwaniszewska, która m.in. podkreśliła aspekt jednoczący ruchów i wspólnot oraz podziękowała wszystkim za tak liczną obecność na sesji.

Niosą światło Jezusa

W kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu 12 marca Mszy św. koncelebrowanej przez ośmiu kapłanów przewodniczył bp Andrzej Suski. Oprawę Mszy św. zapewnili członkowie KIK, a o oprawę muzyczną zadbały prof. Elżbieta Szczurko z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy i Irena Szczurko, nauczycielka Zespołu Szkół nr 8 w Toruniu. Wśród zebranych obecni byli przedstawiciele KIK z Inowrocławia i Bydgoszczy. Reprezentowane były też władze województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia.

Reklama

W homilii bp Andrzej powiedział, że przemiana świata wciąż się dokonuje i do niej należy misja świeckich katolików. – Powołanie świeckich ma swoją specyfikę, bo oni żyją razem wśród swoich obowiązków z zadaniem rozświetlania wszystkiego światłem Jezusa. Laikat ma największą szansę dotrzeć ze Słowem Chrystusa, jest to jego misja, bo „nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”. Niech Chrystus przemienia serca tych, wśród których żyjemy – mówił kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem głos zabrała prezes KIK dr Cecylia Iwaniszewska, która wyraziła wdzięczność obecnym w świątyni byłym kapelanom KIK, szczególnie o. Władysławowi Wołoszynowi SJ, który tę funkcję pełnił przez 20 lat.

Po Mszy św. członkowie KIK i goście przeszli do restauracji „Staromiejskiej”, gdzie sekretarz województwa Marek Smoczyk wręczył dr Iwaniszewskiej najwyższe marszałkowskie odznaczenie – medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis”.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowicki KIK apeluje o udział w wyborach

[ TEMATY ]

KIK

wybory

Artur Stelmasiak

Do udziału w zbliżających się wyborach oraz głosowania tylko na tych kandydatów, których partie i koalicje opowiadają się za wartościami chrześcijańskimi, a ich działalność nie jest sprzeczna z nauką Kościoła katolickiego zachęca Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.

Publikujemy apel katowickiego KIK:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

[ TEMATY ]

Fatima

oliwa

gaj oliwny

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Jak poinformowała Patricia Duarte z władz portugalskiego sanktuarium, w minionym roku zanotowano mniejsze zbiory oliwek, co było równoznaczne ze zmniejszeniem pozyskanej ilości oliwy z pierwszego tłoczenia. Dodała, że w latach najlepszego urodzaju z należących do sanktuarium fatimskiego gajów pozyskiwano rocznie surowiec, z którego wytwarzano do 30 litrów oliwy. Duarte sprecyzowała, że oliwa kierowana jest w Fatimie do placówek należących do sanktuarium i służy miejscowym placówkom przyjmującym pielgrzymów na ich własne potrzeby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję