Reklama

Jasna Góra

Więzi Benedykta XVI z Jasną Górą

Niedziela Ogólnopolska 8/2013, str. 16

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

Jasna Góra

abdykacja

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski po rezygnacji Benedykta XVI z pełnienia posługi Biskupa Rzymu, Następcy św. Piotra, zapewniła go o modlitwie Kościoła w Polsce, szczególnie na Jasnej Górze. Trzeba podkreślić, że - jak nigdzie w świecie - sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, począwszy od pontyfikatu bł. Jana XXIII, jest miejscem codziennej modlitwy za papieży - podczas Mszy św. celebrowanej w intencji Kościoła i Ojca Świętego (o godz. 18.30).

Pątnicze więzi z Jasną Górą

Więzi pątnicze kard. Josepha Ratzingera, Benedykta XVI, z Jasną Górą sięgają pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę 6 czerwca 1979 r. Zapamiętał to wydarzenie jako doświadczenie głębokiej wiary, mimo trwającego wówczas swoistego terroru komunistycznego. Przypomniał o tym 20 lat później, 26 maja 2002 r., kiedy przybył na Jasną Górę po konsekracji, której udzielił w Radomiu bp. Zygmuntowi Zimowskiemu - swojemu wieloletniemu współpracownikowi. Celebrował wówczas w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, chociaż sam nie przypomniał tego wydarzenia. Przeor jasnogórski o. Marian Lubelski wręczył wówczas kard. Josephowi Ratzingerowi kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej z życzeniami, aby wspomagała go w dalszej posłudze Kościołowi, jako współpracownika Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeba przypomnieć wcześniejszą pielgrzymkę kard. Ratzingera do naszej Ojczyzny, 11-12 września 1980 r., w której uczestniczył on jako członek 16-osobowej delegacji Konferencji Episkopatu Niemiec pod przewodnictwem kard. Josepha Höffnera z Kolonii, na zaproszenie Episkopatu Polski. Pielgrzymka była naznaczona modlitwą o pojednanie narodów polskiego i niemieckiego w kontekście dokonujących się przemian. Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył wtedy prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Kard. Ratzinger swoją maryjność wyraził w homilii wygłoszonej w bazylice Mariackiej w Krakowie, ukazując Maryję zjednoczoną z Trójcą Świętą ku pojednaniu narodów.

Reklama

Powołany na Stolicę Apostolską jako następca Jana Pawła II, już w czasie pierwszej audiencji generalnej, 27 kwietnia 2005 r., zaskoczył Polaków pozdrowieniem wypowiedzianym w języku polskim: „Pozdrawiam pielgrzymów języka polskiego. Dziękuję wam za dobroć i za modlitwę. Z serca wam błogosławię”. Czynił to konsekwentnie na zakończenie audiencji generalnych w środy i po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”.

Złota Róża dla Matki Bożej

Szczególną okazję do wyrażenia więzi z Jasną Górą stanowiła pielgrzymka odbyta w Polsce w 2006 r. śladami Jana Pawła II. Benedykt XVI przekazał Sanktuarium Jasnogórskiemu Złotą Różę jako wyraz aprobaty dla jasnogórskiej maryjności, która w pewnym stopniu, poprzez bł. Jana Pawła II, stała się dziedzictwem Kościoła powszechnego. To niezwykłe wotum umieszczono w nastawie ołtarza Cudownego Obrazu Matki Bożej, w pobliżu Złotej Róży przekazanej przez Jana Pawła II. Podczas nabożeństwa majowego ze Szczytu Jasnogórskiego 26 maja 2006 r. Benedykt XVI wygłosił przemówienie, odwołując się m.in. do encykliki Jana Pawła II „Redemptoris Mater”. Mówił wtedy: „Jak ważne jest, byśmy uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z Żywym Bogiem! I byśmy w sposób świadomy zadbali o rozwój naszej wiary, aby ona rzeczywiście przenikała wszystkie nasze postawy, myśli i zamierzenia”. Otaczająca Jasną Górę rzesza pielgrzymów odpowiadała na pouczenie papieskie gromkimi oklaskami i śpiewem.

Innym wydarzeniem, które w sposób wyjątkowy wpisało Benedykta XVI w Sanktuarium Jasnogórskie, było poświęcenie w Rzymie 3 marca 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych dla uczczenia 100. rocznicy rekoronacji diademami podarowanymi przez św. Piusa X, po kradzieży dokonanej w 1909 r. Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski określił te korony jako „wotum miłości, cierpienia i nadziei”. Benedykt XVI, pochylając się z zainteresowaniem nad koronami, najpierw powiedział, że Matka Boża ma dużo koron, a po dopowiedzi przeora Jasnej Góry, że znajdują się w nich kamienie z Księżyca, Marsa i Merkurego, powiedział: „prawdziwie spadła z nieba”. To określenie na stałe przylgnęło do tego wotum Narodu polskiego.

Reklama

Duchowa łączność z Jasną Górą

Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał dowody duchowej łączności z Jasną Górą. Największe ogólnopolskie pielgrzymki przybywające na Jasną Górę otrzymywały specjalne błogosławieństwo Benedykta XVI. Wyjątkowo z okazji zakończenia jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia przez Stolicę Apostolska Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika jako przedstawiciel Ojca Świętego uroczystości Królowej Polski 3 maja 2009 r. przewodniczył kard. Tarcisio Bertone. Wyraził wtedy słowa uznania i wskazał współczesne wyzwania ewangelizacyjne.

Niekiedy Ojciec Święty pozdrawiał bezpośrednio pielgrzymów jasnogórskich przez środki społecznego przekazu. Swoiste znaczenie mają pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Oficjalnie papież Benedykt XIV potwierdził aprobatę dla ewangelizacyjnej posługi Radia Maryja i Telewizji Trwam, co wyraził w liście skierowanym w grudniu 2011 r. z okazji dwudziestolecia ich istnienia pod adresem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Do zebranej wielotysięcznej rzeszy 8 lipca 2012 r. mówił z Castel Gandolfo: „Pozdrawiam uczestników Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zebranych na Jasnej Górze, którzy modlą się za Ojczyznę, za rodziny i o wolność słowa. Włączam się duchowo w te wydarzenia, upraszam dobro i pokój dla świata, Polski i każdego z was. Z serca wszystkim błogosławię”. 7 listopada 2012 r. pozdrowił kilkunastotysięczną pielgrzymującą Rodzinę Radia Maryja, przybyłą w Roku Wiary do Watykanu, aby pogłębić więź z Kościołem i jego Głową - Benedyktem XVI: „Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie Rodzinę Radia Maryja z biskupami”. Słowo Boże w Bazylice św. Piotra, wypełnionej po brzegi przez Polaków, wygłosił wtedy metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przemawiając wprost od Konfesji św. Piotra, zbudowanej na grobie Apostoła, zauważył: „Mamy prawo do Ewangelii w mediach”. Przez swoją posługę Benedykt XVI wielokrotnie pokazywał, że trzeba wykorzystywać media do nowej ewangelizacji. Wyraźnym znakiem była obecność Papieża na facebooku i twitterze.

Jasna Góra nie ustaje w modlitwie za Kościół powszechny, za Benedykta XVI i za wybór jego godnego następcy, którego wskaże podczas konklawe Duch Święty.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-02-18 13:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi Wieczór Maryjny - Katechezy z Janem Pawłem II

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wieczory Maryjne

Marian Florek/Niedziela

Drugie spotkanie z cyklu: „Wieczory Maryjne- Katechezy z Janem Pawłem II w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę” w niedzielę 12 maja 2019 r. w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze było poświęcone fenomenowi Jasnej Góry. Tytuł spotkania: „Przyzwyczaili się Polacy ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę. Tu mieszka nasza Matka! Cała dla wszystkich swoich dzieci!” Po powitaniu zebranych przez o. Mariusza Tabulskiego dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, odtworzono homilię Jana Pawła II, wygłoszoną na Jasnej Górze w 1979 r. w której papież zacytował inwokację z poematu narodowego Adama Mickiewicza - „Pan Tadeusz” . Obrona Jasnej Góry utrwalona niejako archetypicznie w mickiewiczowskiej frazie a spopularyzowana w powieści Henryka Sienkiewicza „Potop”, była rozważana w wystąpieniu specjalnego gościa wieczoru dr. Wincentego Łaszewskiego.

Natomiast o sposobach walki i o narzędziach jakich należy użyć aby obronić siebie i najdroższe wartości religijne, na których zasadza się życie osobiste i społeczne każdego wierzącego Polaka, mówił drugi gość spotkania o Wojciech Dec. Zwrócił szczególną uwagę na rolę wiary. To ona a nie inne nawet najbardziej naturalne odruchy obronne człowieka, jest gwarantem zwycięstwa w walce ze złem.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję