Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2012, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górnicy

Ludzie twardych dłoni i szlachetnych serc

Ponad 3 tys. osób zgromadziła 25 listopada br. 22. Pielgrzymka Górników. Przyjeżdżają co roku na Jasną Górę przed tradycyjną Barbórką, czyli świętem górniczym. Przybyli górnicy nie tylko z kopalni węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, wydobywający siarkę i ropę naftową, a także rodziny górnicze, emeryci i renciści. - Modlimy się przede wszystkim o bezpieczną pracę, o utrzymanie miejsc pracy, o rozwój polskiego górnictwa - powiedział Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Zebraną brać górniczą powitał o. Ryszard Bortkiewicz, proboszcz tej paulińskiej parafii. Stamtąd górnicy wyruszyli do jasnogórskiego sanktuarium. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Jan Zinówko, były górnik. - Górnik to człowiek o twardych dłoniach, ale o szlachetnym sercu - mówił paulin. - Górnictwo jest wyjątkowo trudnym i niebezpiecznym zawodem. Praca górnika jest bardzo odpowiedzialna i wymaga niezwykłej determinacji. Równocześnie niezwykle ważne jest w niej to, co jest w nas, co w nas trwa. Myślę, że należy się górnikom słowo ogromnej wdzięczności za ich wielki wysiłek - mówił w homilii bp Jan Kopiec.

Pielgrzymom towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”. Organizatorem pielgrzymki był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rolnicy ekologiczni

Na Jasnej Górze zapachniał polski chleb

Pachniał na Jasnej Górze ekologiczny chleb, woń roztaczały kiełbasy bez sztucznych dodatków, oko cieszyły niepryskane chemią rumiane jabłuszka. Z dziękczynieniem przywieźli to wszystko do sanktuarium 24 listopada uczestnicy 9. Pielgrzymki Rolników Ekologicznych. Przybyli przedstawiciele ekologicznych gospodarstw i przedsiębiorstw przetwórczych z całego kraju, ale i sympatycy zdrowego jedzenia, w sumie 500 osób. Tegoroczną pielgrzymkę zdominowała modlitwa za śp. Zbigniewa Przybylaka, inicjatora jasnogórskich spotkań, dziennikarza i publicystę, założyciela i redaktora naczelnego „Eko Arki”, który zmarł 1 lipca 2012 r. Karol Przybylak, syn Zbigniewa, podjął się kontynuacji dzieła swojego ojca.

Reklama

Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Marian Lubelski, paulin. W sali o. Kordeckiego uczestnicy spotkania wspólnie połamali się chlebem i kosztowali przywiezionych produktów ekologicznych.

Pod patronatem św. Cecylii

Święto patronki muzyki kościelnej

Z okazji święta patronalnego św. Cecylii zostały zorganizowane na Jasnej Górze muzyczne uroczystości. 21 listopada podczas Liturgii Słowa pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry, do Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani” przyjęto 12 nowych chórzystów. Na znak przynależności do chóru chłopcy otrzymali komże - stroje liturgiczne. Chór chłopięcy prowadzi Jarosław Jasiura. W dniu patronalnym św. Cecylii, 22 listopada, w Bazylice Jasnogórskiej zostały odśpiewane Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie, skomponowane przez Stefana Stuligrosza. Kompozycję wykonały: Chór „Pueri Claromontani” oraz Zespół Wokalny „Camerata” pod dyr. Jarosława Jasiury. Wystąpiły też: Chór „Dwie Korony” z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie pod dyr. Marii Kloś, Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, który obecnie przeżywa jubileusz 60-lecia swego istnienia, oraz Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy pod dyr. Anny Łuszczyk-Matyi. Wieczór ten wpisał się w obchody XIV Święta Muzyki w Częstochowie, którego pomysłodawcą był nieżyjący prof. Krzysztof Pośpiech. Święto Muzyki organizowane jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”.

25 listopada w Bazylice Jasnogórskiej miał miejsce koncert chórów jasnogórskich. Śpiewali: Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, Chór Żeński „Kółeczko” i Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej oraz Zespół Wokalny „Camerata” i Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” pod dyr. Jarosława Jasiury. W koncercie uczestniczyła również Jasnogórska Szkoła Muzyczna. Mszy św. z oprawą muzyczną chórów przewodniczył o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Obecny był o. Wojciech Dec, dyrektor chórów jasnogórskich.

Reklama

Z żałobnej karty

W ciągu jednego tygodnia dwóch ojców z Zakonu Paulinów odeszło do wieczności.

Śp. o. Gordian Słaboń
28 listopada br. odbył się pogrzeb o. Gordiana Słabonia. Urodził się 10 marca 1933 r. w miejscowości Chlina, gmina Żarnowiec w powiecie olkuskim. Sakrament kapłaństwa otrzymał na Jasnej Górze 29 czerwca 1957 r. Przez kilkanaście lat służył w Skandynawii, w Szwecji, gdzie pełnił posługę w trudnych warunkach światopoglądowych, w środowisku protestanckim. I tam właściwie był apostołem i misjonarzem - mówił na pogrzebie bp Antoni Długosz.

Śp. o. Stanisław Go
1 grudnia br. został pożegnany o. Stanisław Go. Urodził się 25 września 1960 r. w Krzepicach k. Częstochowy. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1993 r. na Jasnej Górze. Był proboszczem parafii w Brdowie, a wcześniej posługiwał w Łęczeszycach i Toruniu. Życiowym mottem o. Stanisława były słowa: „Wszędzie szukać śladów Boga”. Uroczystościom pogrzebowym na Jasnej Górze przewodniczył bp Jan Wątroba.

Zaproszenie na Jasnogórskie Dni Skupienia 2012/2013

Z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne

Hasło: „Niech ci się stanie, jak wierzysz”

Rekolekcje prowadzi o. Marcin Ciechanowski OSPPE - egzorcysta archidiecezji częstochowskiej

Terminy:
14-16 grudnia 2012
11-13 stycznia 2013
21-24 lutego 2013
7-10 marca 2013

Kontakt:
O. Marcin Ciechanowski OSPPE ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. 519-329-972 lub (34) 377-77-77,
e-mail: ojciecmarcinc@gmail.com

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski

2024-05-31 09:30

ks. Ł

Zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski. Przez ponad 40 lat posługiwał jako Duszpasterz Rodzin Archidiecezji Wrocławskiej. Odszedł w wieku 78 lat życia i 52 lat kapłaństwa.

Urodził się w 20 marca 1946 roku w Latkowej (diecezja kaliska). Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie i zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do seminarium duchownego we Wrocławiu. Świecenia kapłańskie przyjął w katedrze wrocławskiej w 1972 roku z rąk ówczesnego abp. Bolesława Kominka. Po święceniach kapłańskich został skierowany jako wikariusz do parafii pw, św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, gdzie posługiwał przez 4 lata, po czym rozpoczął studia w Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Funkcję diecezjalnego Duszpasterza Rodzin, ks. Paszkowski objął w 1979 roku tuż po ukończeniu studiów specjalistycznych. Był inicjatorem powstania we Wrocławiu Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. W ramach działalności tego ośrodka funkcjonują: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, Duszpasterski Telefon Zaufania, Wrocławskie Porozumienie na rzecz Obrony Dziecka i Rodziny, a także Archidiecezjalna Poradnia Adopcyjna - Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Zmarły kapłan był też sędzią Metropolitalnego Sądu Kościelnego Archidiecezji Wrocławskiej i wykładowca w Katedrze Teologii Praktycznej PWT. Ksiądz prałat Stanisław Paszkowski przeszedł na emeryturę 30 czerwca 2021 roku. Wtedy to zaangażował się w „Grupę33” - duszpasterstwo przeznaczone dla panien i kawalerów, czyli osób stanu wolnego, w różnym wieku. Zmarł 31 maja 2024 roku w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sobór zachęcał, by rodzice monitorowali i wspierali szkoły

2024-05-31 20:11

[ TEMATY ]

szkoła

papież

rodzice

PAP/CLAUDIO PERI

To rodzice są głównymi architektami wychowania swoich dzieci, ale potrzebują w tym pomocy całego społeczeństwa, poczynając od szkoły - napisał Papież w przesłaniu na kongres stowarzyszenia APEL. Zrzesza ono rodziców szkolnictwa katolickiego we Francji. Liczy ono w sumie 991 tys. członków, reprezentujących 2 mln uczniów. Jest to największe stowarzyszenie rodziców w tym kraju.

Papież przypomniał, że to Sobór Watykański II zachęcał rodziców do tworzenia stowarzyszeń, aby monitorować i wspierać działalność szkół. Zdaniem Franciszka silne partnerstwo między szkołą i rodziną umożliwia przekazywanie nie tylko wiedzy, ale również wartości ludzkich i duchowych. Ostatecznie chodzi o to, by pomóc młodym w odkryciu Bożego planu dla każdego z nich. Franciszek przypomniał, że edukacja nie kończy się na szkole. Jej skutki są odczuwane przez całe życie. Umożliwia ona przyjmowanie radości i prób, które niesie z sobą życie.

CZYTAJ DALEJ

Od 1 czerwca dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu

2024-06-01 07:20

[ TEMATY ]

pesel

Adobe.Stock

Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Numer PESEL w aplikacji mObywatel można było zastrzec od 17 listopada 2023 r. Umożliwiała to ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję