Reklama

Kościół

Jerozolima: skromniejsze obchody Wielkiego Tygodnia z powodu wojny w Strefie Gazy

Pośród wojny i napięć, chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli uroczystymi ceremoniami „święte trzy dni” poprzedzające Wielkanoc. W Wielki Czwartek przed południem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice Grobu Pańskiego przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, zgodnie z obowiązującym status quo, które reguluje czas modlitwy sześciu wyznań chrześcijańskich w sanktuarium.

2024-03-29 15:23

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

Wpłaty można dokonać na konto: Fundacja Instytut Mediów
03 1140 2004 0000 3002 7860 6231
Tytuł przelewu: Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej.
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

W sposób paradoksalny, bolesne obecne okoliczności ułatwiły zrozumienie „trudnej tajemnicy paschalnej” w miejscach, w których działał ziemski Jezus, powiedział kardynał w kazaniu. Nie tyle z powodu skomplikowanych pytań dogmatycznych, ale z powodu sytuacji życiowej: obecne okoliczności nie różnią się od tych sprzed 2000 lat. „Podobnie jak wtedy, pragnienie pokoju jest dziś zbyt łatwo mylone z potrzebą zwycięstwa”, podkreślił kaznodzieja.

Głównie miejscowi chrześcijanie

Podobnie jak w Boże Narodzenie, również i tym razem w liturgii uczestniczyli w dużej mierze nieliczni miejscowi chrześcijanie. Ze względu na wojnę w Strefie Gazy i liczne ostrzeżenia dla podróżujących, do kraju nie przyjeżdżają prawie żadni zagraniczni goście ani pielgrzymi. Inni, tacy jak arabscy chrześcijanie z Zachodniego Brzegu, nie mogą podróżować. Od czasu ataku Hamasu 7 października Jerozolima jest dla nich niedostępna. Wciąż trwają spekulacje, czy będzie określony limit przepustek dla parafii. Jednak w ostatnich dniach przybywają ponownie pierwsze większe grupy pielgrzymów. M.in. w Wielki Czwartek z dotarła pierwsza grupa 20 pielgrzymów z Rzymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości Wielkiego Czwartku w Bazylice Grobu Pańskiego kard. Pizzaballa, na pamiątkę gestu pokory Jezusa, umył nogi sześciu uczniom i sześciu nauczycielom ze szkoły Terra Santa w Jerozolimie. Następnie 150 duchownych z wielu krajów, pracujących w Ziemi Świętej, odnowiło swoje przyrzeczenia kapłańskie.

W benedyktyńskim opactwie Dormitio na Górze Syjon niemieccy benedyktyni odprawili swoje nabożeństwo dopiero wieczorem w Wielki Czwartek. Opat o. Nicodemus Schnabel dokonał symbolicznego obmycia nóg studentom niedawno zakończonego Jerozolimskiego Roku Studiów, a także małżeństwom, dziennikarzom i kilku dostojnikom z Kościołów wschodnich. Po raz kolejny Dormitio - Opactwo Zaśnięcia NMP - zaprosiło przedstawicieli innych Kościołów na tę bardzo ważną uroczystość kościelną, swoich przedstawicieli przysłały patriarchaty greckiego prawosławia, Koptów, Ormian i Syryjczyków, a także luteranie. „Oczywiście ekumenicznie poruszamy się w różnym tempie”, powiedział o. Schnabel. Podkreślił, że kontakty muszą pokazać, jakie wspólne płaszczyzny są możliwe.

Reklama

Nabożeństwo w Sali Wieczernika

Do chrześcijańskich etapów tego dnia został również włączony Wieczernik na Górze Syjon, który znajduje się pod kontrolą państwa izraelskiego. Zgodnie z tradycją, Jezus spożył tam ostatni posiłek ze swoimi uczniami przed aresztowaniem i ukrzyżowaniem. W drodze wyjątku chrześcijanie mogli wykorzystać na nabożeństwo w tym dniu salę, która normalnie służy jako muzeum. Kustosz franciszkanów o. Francesco Patton, który w imieniu papieża jest odpowiedzialny za miejsca święte w Ziemi Świętej, przewodniczył uroczystości, w której ze względu na delikatną sytuację polityczną uczestniczył również watykański dyplomata odpowiedzialny za Izrael oraz „Jerozolimę i Palestynę” abp Tito Yllana. Późnym wieczorem odbyły się wielogodzinne modlitwy w Bazylice Getsemani i w kościele św. Piotra in Gallicantu, stojącym w miejscu, gdzie Jezus miał spędzić swoje ostatnie godziny na modlitwie w wolności.

Uroczystości Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie rozpoczęła w Niedzielę Palmową wielka procesja z Góry Oliwnej do Starego Miasta. Tym razem nie wzięła w niej udziału nawet połowa ze zwyczajowych 6 tys. wiernych. Triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy 2000 lat temu przypomnieli zwłaszcza międzynarodowi zakonnicy śpiewając i tańcząc, wznosząc okrzyki hosanna i grając na bębnach.

„Nie lękajcie się”

Świętujemy „bez pielgrzymów i bez licznych naszych braci i sióstr z tak wielu części naszej diecezji, którzy nie mogli do nas dołączyć”, powiedział kard. Pizzaballa w bardzo emocjonalnym przemówieniu. Podkreślił, że podążanie za Chrystusem oznacza również podjęcie drogi krzyża. Drogi, którą „niestety dobrze znamy, ponieważ nasze zwykłe życie jest często drogą krzyżową, bolesną drogą charakteryzującą się wieloma przeszkodami, nieporozumieniami, odrzuceniami i wszelkiego rodzaju wrogością. Ale to nas nie zniechęca”. Wręcz przeciwnie, umacnia chrześcijan w ich „miłości do Jezusa, do Jego miasta i do Jego kraju, który jest także naszym krajem. Kraju, który jest święty, ale zraniony, ponieważ jest nękany tak wielką nienawiścią i niechęcią”. Chrześcijanie nie mogą dać się tym zarazić, powiedział hierarcha, a jego słowom towarzyszył aplauz.

W sposób stanowczy kardynał zaapelował do Kościoła powszechnego o pielgrzymowanie do Ziemi Świętej. „Nie lękajcie się, wracajcie do Jerozolimy i do Ziemi Świętej! Wasza obecność jest zawsze obecnością pokoju, a my dzisiaj szczerze potrzebujemy pokoju. Przyjeżdżajcie i przynoście nam swój pokój”, zachęcił kard. Pizzaballa.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia naszych korzeni

Ziemia Święta zajmuje szczególne miejsce na mapie geografii zbawienia, historii Kościoła i świata. Tam wszystko się zaczęło.

A jednak wielu katolików jest przekonanych, że to Rzym stanowi centrum świata chrześcijańskiego. Poniekąd mają rację, dzieje rodzącego się Kościoła zaprowadziły Apostołów aż do stolicy świata starożytnego, gdzie Piotr i Paweł ponieśli męczeńską śmierć, a na ich grobach i w innych miejscach powstały najstarsze bazyliki, które zaczęto postrzegać jako siedzibę następcy św. Piotra, widzialnej głowy Kościoła. Jednocześnie mamy świadomość, że nie da się zrozumieć Rzymu i dziejów chrześcijaństwa bez powrotu do jeszcze głębszych korzeni – do Jerozolimy, Judei, Samarii i Galilei, do miejsc, gdzie Bóg prowadził swój lud – najpierw pierwszego przymierza, gdzie przedstawiał się z imienia, gdzie działali powołani prorocy, gdzie w końcu nastąpiło Wcielenie Syna Bożego, który stał się jednym z nas. W okolicznościach tamtej ziemi dorastał, wychowywał się, a potem objawiał światu swoją tożsamość, nauczając, powołując i posyłając uczniów. Tam też cierpiał mękę, umarł i zmartwychwstał. Tam, na Chrystusowym Krzyżu i w Wieczerniku, rodził się Kościół. Stamtąd, inspirowany nakazem Jezusa, szedł na cały świat, by czynić uczniami coraz to większe rzesze różnorodnych ludów i narodów. I wszystkie one, przyjmując wiarę, stały się częścią tego dziedzictwa, które zapoczątkowane w galilejskich krajobrazach i na jerozolimskich drogach rozeszło się tak daleko, do Rzymu i jeszcze dalej, że Jerozolimy i ziemi początków już wielu z wyznawców nigdy nie doświadczało osobiście, jednocześnie jakby znało to miasto i te miejsca, czytało o nich bowiem na kartach Ewangelii. Znają je także ci, którzy tam przybywają, mając w sercu swoje wyobrażenie o nim na długo, zanim tam przybędą.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję